Strona główna Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje kołder? Krótki przewodnik

Jakie są rodzaje kołder? Krótki przewodnik

0

Komfortowy sen bez odpowiedniej kołdry? Niemożliwe! Dobrana do naszych potrzeb kołdra w ogromnym stopniu wpływa na jakość nocnego wypoczynku. Jak jednak wybrać najlepszą, jakie rodzaje dostępne są w sklepach i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

Wypełnienie kołdry

To, co znajduje się we wnętrzu kołdry, w największym stopniu decyduje o jej właściwościach. Do wyboru jest naprawdę wiele możliwości.

  • Kołdry puchowe zapewniają doskonałą izolację cieplną, a w gorące dni nie sprawiają, że nadmiernie się pocimy. Są bardzo lekkie, miękkie i wytrzymałe. Kołdry z pierzem wypełnione są mieszanką puchu i piór: pióra mogą być kacze lub gęsie, przy czym te drugie uznawane są za lepsze. Warto wiedzieć o tym, że kołdry tego typu mogą uczulać: nie nadają się więc dla alergików i nie są polecane dzieciom. Nie można prać ich samodzielnie w pralce – ulegną zniszczeniu!
  • Kołdry z wełny owczej przepuszczają powietrze, pozwalają skórze oddychać i nie uczulają, przez co są odpowiednie dla osób skłonnych do alergii. Są stosunkowo ciężkie.
  • Kołdry z wypełnieniem syntetycznym, dostępne często pod nazwą “kołdra silikonowa” – z uwagi na bardzo korzystny stosunek ceny do jakości stają się coraz popularniejsze. Poliestrowe włókno, które stosowane jest w ich wnętrzu, jest lekkie, antystatyczne i elastyczne. Ten rodzaj kołder sprawdzi się raczej podczas cieplejszych miesięcy: w zimie może być pod nimi nieco za chłodno. Poliestrowe włókno pokryte warstwą silikonu zyskuje naturalną ochronę przed kurzem oraz właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Syntetyczne kołdry można bezpiecznie prać w domowej pralce.
  • Kołdry bambusowe w ciągu ostatnich lat stają się coraz bardziej popularne. Są trwałe, gładkie i sprężyste, a dodatkowo – o wiele bardziej miękkie, niż kołdry wełniane. Dobrze sprawdzą się zarówno zimą, jak i latem.

Klasa ciepła kołdry 

Jak przekonać się, czy wybrana przez nas kołdra sprawdzi się podczas konkretnej pory roku? Wiadomo, że zimą potrzebujemy kołdry o wiele cieplejszej, niż latem. Aby dokonać zakupu, który spełni nasze oczekiwania, musimy zwrócić uwagę na sezonową skalę ciepła. Wyróżnia ona:

  • Kołdry zimowe – o gramaturze 1000-1800, ciepłe i przewiewne. Zaliczają się do nich na przykład kołdry z puchu i pierza, a także te bawełniane.
  • Kołdry letnie – o gramaturze 500-1200. Są lekkie, dość cienkie i nie zatrzymują ciepła zbyt mocno. Takimi kołdrami są na przykład produkty z wypełnieniem syntetycznym.
  • Kołdry całoroczne – takie, które sprawdzą się zarówno w zimne, jak i w ciepłe dni.
  • Kołdry podwójne – składają się z dwóch warstw, z których jedna jest cienka, a druga grubsza. Są one ze sobą połączone, a pomiędzy nimi wytwarza się komora powietrzna, która zapobiega utracie ciepła.
  • Kołdry typu “4 pory roku” – składają się z dwóch cienkich kołder, które można użytkować razem (połączone) lub osobno.

Wymiary kołdry 

Jak duża powinna być kołdra, by spało nam się pod nią komfortowo? Zależy to przede wszystkim od tego, dla kogo ma być przeznaczona: czy będzie to para, dziecko, wysoki mężczyzna, a może osoba o drobnej budowie ciała?

Jednoosobowe kołdry najczęściej dostępne są w opcjach 135×200 cm 150×200 cm oraz 160×200 cm. Kołdry dla dwojga mają zazwyczaj wymiary 180 x 200 cm lub 200 x 220 cm. Czasem można dostać kołdry większe, lub w nietypowych rozmiarach – zwykle jednak, jeśli marzy nam się coś niestandardowego, musimy liczyć się z koniecznością zakupu produktu robionego na zamówienie. Wybierając kołdrę, warto zwrócić też uwagę na wielkość posiadanego łóżka! Zawsze lepiej jednak mieć tę odrobinę zbyt dużą – niż za małą, którą nie będziemy w stanie wygodnie się okryć.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych kołder. Warto wybierać rozważnie: dobrze dobrana kołdra znacznie zwiększa komfort spania i sprawia, że nocny wypoczynek staje się jeszcze przyjemniejszy. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania, by określić, czego tak naprawdę szukamy. To powinno bardzo ułatwić całe zadanie!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMichał Dworczyk złożył rezygnację z funkcji szefa kancelarii premiera
Następny artykułBiało-zieloni zagrają z „Galaktycznymi” [BĘDZIE RELACJA LIVE]