Strona główna Artykuł sponsorowany Frezy do metalu

Frezy do metalu

0

Do obróbki metali lekkich potrzebne są specjalistyczne urządzenia i akcesoria. Bez nich wykonanie szereg prac jest po prostu niemożliwe. Do tych wykorzystywanych naprawdę często zalicza się różnego rodzaju frezy. Kupując frezy, należy pamiętać, aby postawić na te naprawdę dobrej jakości. To gwarancja bezpiecznej, udanej pracy, której efekty będą naprawdę szybko widoczne. Zobacz po jakie frezy można sięgnąć i czym się charakteryzują te narzędzia.

1.Czym są frezy do obróbki metalu?
2.Jaki frez można dzisiaj kupić?
3.Jakie materiały wykorzystuje się do wykonania frezów?

Czym są frezy do obróbki metalu?

Frezy do metalu to specjalistyczne narzędzia, które przeznaczone są do skrawania powierzchni. Wykorzystują one ruch obrotowy. Wykonane są tak, aby można było wykorzystywać je we frezarkach. Co ciekawe, wykorzystuje się je do obróbki materiałów o powierzchni łaskiej, ale świetnie sprawdzają się także w przypadku naprawdę skomplikowanych kształtów. Większość z nas kojarzy frezy wyłącznie z obróbką metalu. Tymczasem okazuje się, że świetnie sprawdzają się one również w przypadku:

  • drewna;
  • tworzyw sztucznych.

Najlepsze frezy mają więcej niż jedno ostrze. Dostępne są również frezy o różnych kształtach. Dzięki temu można wybrać taki frez, który najlepiej wpisuje się w zadanie, które ma być wykonane.

Jaki frez można dzisiaj kupić?

Jak już wspomnieliśmy, frezy są naprawdę różne. Wyróżnia się frezy:

  • trzpieniowe;
  • palcowe;
  • tarczowe;
  • stożkowe;

Frez trzpieniowe posiada specjalny trzpień. To właśnie on nakładany jest na frezarkę. Warto pamiętać, że wyróżnia się różne rodzaje frezów trzpieniowych, na przykład typu N oraz typu W. Jeśli chodzi o rodzaje frezów, to ogromną popularnością cieszą się wykorzystywane do obróbki metalu frezy palcowe. To szeroka grupa urządzeń charakteryzujących się różnymi parametrami. Dzieli się je na płaskie, kuliste, a także te z promieniem. To właśnie one są najchętniej wykorzystywane podczas obróbki stali. Wyróżnia się również frezy nasadzane.

Jakie materiały wykorzystuje się do wykonania frezów?

Do wykonania frezów wykorzystuje się różne materiały. Bardzo dużą popularnością cieszy się węglik spiekany. Postawić można na frez, do wykonania którego wykorzystano stal proszkową. Dostępne są modele ze stali szybkotnącej HSS. Warto pamiętać, że to, jaki materiał wykorzystano wpływa na zastosowanie frezów. Przekłada się bowiem na maksymalną prędkość ostrza, a także sztywność maszyny. Tymczasem to właśnie za sprawą ruchu obrotowego obrabia się materiał.

Frezy zaliczane są do powszechnie wykorzystywanych narzędzi. Występują w wielu odmianach, co sprawia, że można używać ich do obróbki różnych materiałów. Wbrew obiegowej opinii mogą być stosowane nie tylko do obrabiania metalu. Obróbka skrawaniem to obecnie bardzo popularny sposób nadawania nie tylko powierzchni płaskiej odpowiedniego kształtu. To właśnie z tego względu frezy oferuje niejeden sklep ze specjalistycznymi akcesoriami.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDobromierz. Rozpoczął się remont ulicy Cmentarnej
Następny artykułKoncertowa petarda dla fanów Johnny’ego Casha, Elvisa i Misfits już w sobotę w Klubie Bolko