Strona główna Kultura Cztery Żywioły Słowa w nowej odsłonie i z wieloma spotkaniami autorskimi

Cztery Żywioły Słowa w nowej odsłonie i z wieloma spotkaniami autorskimi

0

Jeszcze więcej spotkań z ciekawymi postaciami świata literatury spodziewać się możemy na tegorocznym świdnickim festiwalu Cztery Żywioły Słowa. Nie zabraknie też warsztatów i konkursów oscylujących wokół twórczości literackiej. Wydarzenie w nowej odsłonie rozpocznie się 4 października.

Gośćmi najbliższych spotkań autorskich tegorocznego festiwalu Cztery Żywioły Słowa będą – Zygmunt Miłoszewski i Mateusz Pakuła

Cztery Żywioły Słowa to literacki festiwal dorocznie organizowany jesienią przez Świdnicki Ośrodek Kultury.

W tym roku będzie wyglądał inaczej niż dotychczas — formułę kilkudniowego, zwartego bloku wydarzeń zastąpi szereg rozproszonych w czasie spotkań, warsztatów i konkursów. W ten sposób będziemy mogli rozszerzyć nasz program i zaprosić do Świdnicy jeszcze więcej ciekawych postaci świata literatury. Nie zmieniają się jednak nasze założenia — dlatego kontynuujemy i rozwijamy wszystkie te działania, które dotąd spotykały się z pozytywnym odbiorem. Wszystko po to, by nasze spotkania z literaturą nieustannie były dla nas wszystkich pouczające, inspirujące i twórcze – zapowiada Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W najbliższym czasie organizator zaprasza do udziału w Festiwalowym Konkursie Wiersza Obrazkowego oraz dwóch spotkaniach autorskich, w tym z Mateuszem Pakułą oraz Zygmuntem Miłoszewskim.

Program najbliższych wydarzeń  festiwalu Cztery Żywioły Słowa 2022:

– Festiwalowy Konkurs Wiersza Obrazkowego — przedmiotem konkursu jest utwór wierszowany, który swym kształtem graficznym przypomina kształt jakiegoś przedmiotu, rzeczy, budynku, zwierzęcia itp., nigdzie dotąd niepublikowany i nienagradzany, będący oryginalnym dziełem autora. Pula nagród wynosi 1000 zł, a termin przysyłania prac w formie elektronicznej to 7 października 2022. Regulamin i karty zgłoszeniowe: http://czteryzywiolyslowa.pl/wp-content/uploads/2022/09/Formularz-zgloszeniowy-i-RODO-4-5.docx

– spotkanie z Mateuszem Pakułą, prowadzenie Barbara Elmanowska
4.10.2022 (wtorek), godz. 18.00, Galeria Fotografii, Rynek 44

W Świdnicy znamy Mateusza Pakułę dzięki warsztatom dramatopisarskim, jakie prowadzi od wielu lat w ramach projektu Alchemia teatralna. Teraz będziemy mogli spotkać się z nim, poznając go z nieco innej strony — przede wszystkim jako autora książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. To dramatopisarz, dramaturg i reżyser teatralny wielokrotnie nagradzany za swoje sztuki, adaptacje i spektakle. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to „Lem vs P. K. Dick” i „Pluton p-brane” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz „Wieloryb the Globe”, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Śnieg” czy „Konformista” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, oraz „Wojna polsko-ruska” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka. W 2021 roku opublikował swój debiut prozatorski, wspomnianą książkę „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Została ona nominowana do szeregu nagród, m.in. Odkrycia Empiku, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej Gdynia. Otrzymała też Nagrodę Specjalną w konkursie Debiut Literacki — Pióro Roku 2021.

– spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, prowadzenie Aleksandra Kulak
10.10.2022 (poniedziałek), godz. 18.00, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Zygmunt Miłoszewski to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim, „Jak zawsze”(2017) — powieści political fiction, czy „Kwestii ceny” (2020) — thrillera, opowieści sensacyjno-przygodowej. Początkowo pracował dla popularnej gazety jako reportażysta z sal sądowych, a nabyte tam doświadczenie skrupulatnie wykorzystał, tworząc kolejne historie. Książki regularnie wydaje od 2005 roku, a jego debiutem literackim był horror „Domofon”. Wraz z upływem lat autor nie tylko rozwijał swój talent, ale też stopniowo zdobywał uznanie czytelników i krytyków, o czym świadczą kolejne przyznawane mu nagrody. Wśród nich warto wymienić Nagrodę Wielkiego Kalibru czy Tytuł Najlepszej Książki 2014 roku za powieść „Gniew”. Książki, jakie tworzy, pozwalają czytelnikowi zagłębić się w zupełnie inny świat — pełen kryminalnych intryg, problemów społecznych czy zagadek, które musisz rozwiązać. Oprócz tego autor porusza często niewygodne tematy odnoszące się do antysemityzmu, korupcji oraz służb specjalnych znanych z PRL-u. Sprawiło to, że Zygmunt Miłoszewski zyskał popularność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.

/oprac. AN/
/Materiały – organizatora/

Poprzedni artykułNiewidoma kotka. Zaginiona czy porzucona?
Następny artykułFabrycznie nowy samochód zasili flotę świdnickiej Straży Miejskiej. Wiemy, jaki