Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Podziwianie motoryzacyjnych perełek uczestniczących w rajdzie pojazdów zabytkowych, charytatywny spektakl na rzecz podopiecznych Fundacji Ziemi Świdnickiej SKSK, biegowa rywalizacja w Żarowie, a może wspólne sprzątanie Świebodzic? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych Księstwa Świdnicko-Jaworskiego (sobota-niedziela)

Plenerowa wystawa szybowców w Świebodzicach (sobota-niedziela)

Towarzystwo Lotnicze w Świebodzicach oraz Muzeum Szybownictwa Polskiego zapraszają na plenerową wystawę szybowców do świebodzickiego Rynku. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 11:00-17:00, w dniach 24-25 września (sobota-niedziela). Pasjonaci szybownictwa będą mogli obejrzeć trzy historyczne szybowce, wykonać pamiątkowe zdjęcia, a także uzyskać ciekawe informacje na temat szybowców i szybownictwa.

PosprzątajMy Świebodzice (sobota)

W sobotę, 24 września, odbędzie się kolejna akcja PosprzątajMY Świebodzice. Jest to już IV edycja tego społecznego wydarzenia, które ma na celu promocję ekologicznych zachowań, edukowanie najmłodszych jak należy dbać o środowisko, które spełnia niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka.

Spotykamy się o godz. 10:30 na parkingu przy stadionie, ul. Rekreacyjna. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w worki, rękawiczki, a następnie uda się w jedną z czterech lokalizacji wyznaczonych do sprzątania, tj. Ciernie, Zimny Dwór, Park Książański oraz teren przy Stadionie im. Ludwika Paluszaka. Dzięki uprzejmości spółki ZGK uczestnicy zostaną dowiezieni w wyznaczone miejsce – informują organizatorzy. Po zakończonym sprzątaniu zaplanowano blok edukacyjny dotyczący ochrony środowiska, a także ciepły poczęstunek.

Harmonogram akcji „PosprzątajMY Świebodzice”:

10:30 – rejestracja uczestników, ul. Rekreacyjna 1;
11:00 – rozpoczęcie akcji, uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i z przewodnikiem zostaną dowiezieni autobusem miejskim do punktu początku trasy;
13:00-15:00 – poczęstunek wraz z upominkiem, gry i zabawy;
16:00 – zakończenie akcji.

Każdy uczestnik otrzyma ekologiczny worek na plecy, a także zostanie wyposażony w worki na odpady oraz rękawiczki. Podczas akcji, odpady zbierane będą z zachowaniem zasad wstępnej segregacji do dedykowanych worków. Zgłoszenie udziału w akcji możliwe jest w wydziale promocji i komunikacji społecznej UM Świebodzice, tel. 74/ 666-95-71, e-mail: [email protected].

Biesiada Folklorystyczna w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

W sobotę, 24 września odbędzie się Biesiada Folklorystyczna. Podczas imprezy będzie można wysłuchać koncertu zespołów ludowych z terenu Dolnego Śląska zaproszonych przez zespół „Jaworzynianie”. Na tegorocznej biesiadzie swój dorobek artystyczny zaprezentują: Zespół Śpiewaczy „Kądziołeczka” z Lutomi Dolnej, Kapela „Kostomłocianie” z Kostomłotów, Zespół „Aster” z Domasławia, Zespół Folklorystyczny „Lubin” z Lubina, „Kapela na wesoło” z Nowogrodźca, Zespół Folklorystyczny „Bolkowianie” z Bolkowa,  Zespół „Goczałkowianie” z Goczałkowa, Zespół „Krukowianie” z Krukowa, a także gospodarze – Zespół „Jaworzynianie”.

Impreza odbędzie się w sobotę 24 września w hali sportowo-edukacyjnej w Jaworzynie Śląskiej (ul. Świdnicka 15 a), a jej początek zaplanowany jest na godzinę 15:00.

Spektakl charytatywny „Szał ciał” (sobota)

Mają serdecznych opiekunów, świetne warunki do życia i rozwoju, ale jest jeden ważny problem do rozwiązania. Dzieci, pozostające pod opieką Fundacji Ziemi Świdnickiej SKSK potrzebują nowego środka transportu. Na pomoc rusza grupa teatralna z Podkarpacia, która 24 września wystąpi w Świdnicy ze spektaklem. Cały dochód zostanie przeznaczony na zakup samochodu.

Spektakl zatytułowany „Szał ciał” w wykonaniu teatru „Pozytywnie Skopani” ze Skopania k. Tarnobrzega będzie można obejrzeć 24.09.2022 o godz. 18.00 w auli I LO im Kasprowicza przy ul. Pionierów 30. Zamiast biletu wstępu – dobrowolne datki. Można je wpłacać już teraz na numer konta podany na plakacie /26 2130 0004 2001 0338 2389 0002/.

Festiwal organowy „Śladami mistrzów” (sobota)

W sobotę 24 września, koncertem inauguracyjnym promującym nową płytę Jakuba Monety „Organy katedry świdnickiej – historia dźwiękiem pisana” rozpocznie się Festiwal Organowy „Śladami Mistrzów – Edycja Młodych”.

Festiwal potrwa przez cztery kolejne soboty. Wszystkie koncerty odbędą się w katedrze świdnickiej i będą rozpoczynały się zawsze o godz. 19.00. Wystąpią młodzi, ale już utytułowani i rozpoznawalni polscy muzycy: Michał Basista, Krzysztof Bas i Dominik Kapinos.

7. Żarowskie Biegi Strefowe (niedziela)

W niedzielę, 25 września już po raz siódmy zawodniczki i zawodnicy przebiegną ulicami Żarowa, by rywalizować w Żarowskich Biegach Strefowych. Zapisy on-line zostały zamknięte. Wciąż będzie można zapisać się na bieg w dniu imprezy (ilość miejsc ograniczona). Uczestnicy do pokonania będą mięli dwa dystanse: 10 km i 5 km. Ci bardziej wytrwalsi mogą spróbować swoich sił w Żarowskiej Piętnastce (5+10 km). Organizatorzy zachęcają do udziału także dzieci, na których czekają dystanse od od 60 do 600 m.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Na boisku lekkoatletycznym przy SP w Żarowie (ul. 1 Maja 2) zlokalizowane będzie miasteczko biegowe, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wydarzenie odbędzie się 25 września. Sponsor główny: Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park, Invest Park Team. Sponsorzy strategiczni: Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów, Yagi Poland, Electrolux Żarów, TP Reflex Group, AKS Precision Ball Polska, Bridgestone, JAKO Polska, Centrum Pucharowe TM Świebodzice, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Kwiaciarnia Pan Tulipan, DSSE, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina. Organizator: Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Program minutowy

▶ godz. 8:30 – otwarcie biura zawodów – zapisy na biegi dla dzieci oraz na 5 i 10 km (ilość miejsc ograniczona) /hala widowiskowo-sportowa. ul. A. Krajowej 60/
▶ godz. 9:35 – start biegów dla dzieci. Po biegach wręczenie oraz losowanie nagród /boisko lekkoatletyczne przy SP w Żarowie, ul. 1 Maja/
▶ godz. 10:00 – start biegu towarzyszącego na dyst. 5 km /okolice Urzędu Miejskiego w Żarowie, u. A. Krajowej/
▶ godz. 12:00 – start biegu głównego na dyst. 10 km /okolice Urzędu Miejskiego w Żarowie, u. A. Krajowej
▶ ok. godz. 13:30 – wręczenie i losowanie nagród wśród uczestników biegu na 5 i 10 km /boisko lekkoatletyczne przy SP w Żarowie, ul. 1 Maja/

Festiwal Schlaga: „Nie tylko Schlag – krajobraz muzyczny Śląska” (sobota-niedziela)

Podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Schlaga odwiedzimy miejsca, w których nie ma organów firmy Schlag i Synowie. Zaproszeni przez nas Artyści zaprezentują możliwości instrumentów, które powstawały w czasach Schlaga – stąd 3 koncerty opatrzone podtytułem ”Nie tylko Schlag – krajobraz muzyczny Śląska” – zachęcają organizatorzy z Fundacji Dobrej Muzyki.

Pierwszy z nich odbędzie się w najbliższą sobotę, 24.09.2022, w godzinach 15:30-16:30. W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zachowicach wystąpi Karol Lipiński-Brańka (Wrocław). Wykona recital skrzypcowy, w którego repertuarze znajdą się utwory m.in. G.P. Telemanna, L. Lewandowskiego, K. Kondo.

Miłośnicy klawesynu będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć go na żywo dzień później, w niedzielę – w scenerii urokliwego kościoła w Bojanicach. Zabrzmią kompozycje m.in. J.P. Sweelincka, J. Pachelbela, J.S. Bacha, C. Chaminade’a w wykonaniu Martyny Klupś Radny (flet) i Tomasza Głuchowskiego (klawesyn/organy).

24.09.2022, SOBOTA, 15:30-16:30
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
ul. Słoneczna 6, Zachowice
Karol Lipiński-Brańka (Wrocław) – skrzypce

25.09.2022, NIEDZIELA, 12:30-13:30 (zmiana z godz. 12:00!)
Kościół pw. NMP Częstochowskiej
Bojanice 58A, 58-100 Bojanice
Martyna Klupś-Radny (Kraków) – flet
Tomasz Głuchowski (Wrocław) – organy i klawesyn

Wstęp wolny na oba koncerty!

/opr. mn/

Poprzedni artykułZbliżają się ósme zawody z cyklu Świdnickiego Grand Prix
Następny artykułCzas, by sięgnąć po pełną pulę punktów [BĘDZIE RELACJA LIVE]