Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Moc atrakcji szykuje się w powiecie świdnickim na pierwszy wrześniowy weekend. Bedzie można poszukać skarbów na giełdzie w Świdnicy, a w Kraskowie zaopatrzyć się w lokalne przysmaki. Fantastyczna niedziela czeka fanów wszystkiego, co lata, już w najbliższą niedzielę w Świebodzicach. A dziś i jutro cały powiat czyta Mickiewicza.

Narodowe Czytanie w Świdnicy (piątek, sobota)

Ogólnopolska akcja społeczna „Narodowego Czytania” odbędzie po raz 11. W tym roku jako lekturę wybrano „Ballady i romanse”, które obchodzą 200. rocznicę swojego wydania. W Świdnicy poezje Mickiewicza zaprezentowane zostaną w różnorodnej formie – także etiudy teatralnej i filmowej. Start o godz. 18.00 na skwerze z dzikami, przy ul. Franciszkańskiej. W razie niepogody wydarzenie odbędzie się w gmachu biblioteki.

W programie:

  • PANI TWARDOWSKA – etiuda w wykonaniu grupy młodzieży Alchemii Teatralnej
  • Etiuda filmowa inspirowane utworem Adama Mickiewicza ŚWITEZIANKA w wykonaniu Dariusza Miziarskiego.
  • ROMANTYCZNOŚĆ – odczytanie ballady przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.
  • Niezwykły FIRESHOW ukazujący piękno ognia, dynamikę choreografii i „współpracę” człowieka z ogniem.

Narodowe Czytanie w Świebodzicach zaplanowano na 3 września o godz. 11.00 przy ul. Świdnickiej 15, w Żarowie również 3 września w godzinach 10.00-12.00 na tarasie przed Biblioteką Publiczną przy ul Piastowskiej 10.

Koncert Wczasy i Bluefaces [synth pop] w Świdnicy (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury i Klub Łaźnia wraz z końcem wakacji zapraszają na Wczasy! To kolejny koncert w ramach cyklu Świdnickie Recenzje Muzyczne, podczas którego prezentowani są artyści polecani przez świdniczan.

Duet Wczasy łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej. “To wszystko kiedyś minie” znalazło się w wielu podsumowaniach najlepszych płyt roku 2021, m.in. w plebiscycie “Gazety Wyborczej” i na “Polifonii” Bartka Chacińskiego. W tym roku wystąpili m.in. podczas takich wydarzeń jak Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka czy Soundrive Festival.

Bluefaces to świdnicki duet, w którego skład wchodzą Kamil Szokało (wokal/gitara) oraz Bartek Szumin (klawisze/pady). Zespół gra szeroko pojętą muzykę elektroniczną w klimatach synthpop, synthwave i post-punk. Ich inspiracją są lata 80. i muzyka z tamtego okresu – zza zachodniej, jak i zza wschodniej granicy. Utwory, które tworzą zachęcają do refleksji, jak i do rytmicznego poruszania nogą. Występują w całym kraju a w Świdnicy można było ich spotkać w tym roku na benefitowym koncercie “Muzyka zamiast bomb” oraz w zeszłym roku podczas plenerowego cyklu “Muzyka Mi Leży”.

Koncert odbędzie się 2 września na muzycznej scenie Klubu Łaźnia (pl. Ludowy 5). Rozpoczęcie o godz. 19.30. Wstęp wolny.

Giełda staroci i osobliwości w Świebodzicach (sobota)

X Piknik Lotniczy w Świebodzicach (sobota, niedziela)

Prezentacja samolotów, śmigłowców i szybowców, pokazy lotnicze, a także szereg innych atrakcji czekać będzie na odwiedzających gminne lądowisko w Świebodzicach. W dniach 3-4 września odbędzie się tam piknik lotniczy. Podczas wydarzenia będzie też prowadzona zbiórka na rzecz Antosia Sobeckiego.

Impreza rozpocznie się w sobotę, 3 września o godzinie 11.00. Organizatorzy zapewniają, że podczas pikniku nie zabraknie lotniczych atrakcji. W programie przewidziano m.in. pokazy lotnicze w wykonaniu grupy akrobacyjnej Żelazny, zawody spadochronowe, czy też wystawa statków powietrznych.

Podczas pikniku lotniczego będzie też można wesprzeć zbiórkę na rzecz Antosia Sobeckiego ze Świebodzic, który urodził się ze skomplikowaną wadą serca. Maluch jest już po kilku skomplikowanych operacjach, a teraz czeka go kolejna, która nie jest refundowana przez NFZ. Organizatorzy akcji zapraszają na przejażdżkę sportowymi samochodami, pokaz motocykli oraz zabytkowych aut, a także ciasta i słodkości. W trakcie wydarzenia odbędzie się zbiórka do puszek.

Czeski express parowy (sobota)

Na dolnośląskie szlaki ponownie wjedzie Muzealny Pociąg Specjalny „Czeski Express”. Parowy express połączy region pardubicki z województwem dolnośląskim. Wycieczkę po czesko-polskim pograniczu zabytkowym pociągiem dla pasjonatów zabytkowych pociągów przygotował region pardubicki we współpracy z Muzeum Starych Maszyn w Žamberku, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śl. Skład Parowego Expressu to zabytkowe wagony oraz lokomotywa 555.153. Lokomotywa ta to niemiecki parowóz wojenny przejęty po wojnie przez kolej czeską, oznaczony serią 555. Przejazd jest częścią planu uruchomienia turystycznej linii kolejowej z Muzeum Kolejnictwa w Dolnej Lipce. Bilety sprzedały się w 2 godziny po ogłoszeniu, ale pociąg można przywitać na dworcach w sobotę, 3 września.
1. Poc. 97010 / 66224/5 rel. Lichkov – Jaworzyna Śląska

Lichkov odj. 09:52
Międzylesie 10:02 / 10:32
Bystrzyca Kłodzka 10:54 / 11:00
Kłodzko Główne 11:21 / 11:26
Kamieniec Ząbkowicki 11:51 / 12:15
Dzierżoniów Śląski 13:06 / 13:07
Świdnica Miasto 13:29 / 13:30
Jaworzyna Śląska przyj. 13:42

2. Poc. 66220/1 / 97011 rel. Jaworzyna Śląska – Lichkov

Jaworzyna Śląska odj. 15:02
Świdnica Miasto 15:14 / 15:16
Dzierżoniów Śląski 15:38 / 15:43
Kamieniec Ząbkowicki 16:38 / 16:53
Kłodzko Główne 17:18 / 17:23
Bystrzyca Kłodzka 17:45 / 17:50
Międzylesie 18:13 / 18:54
Lichkov przyj. 19:05

Obóz średniowieczny w Nowicach (sobota)

Miejsce, gdzie stanie obóz, to tradycyjnie Koziarnia w Nowicach, a gości zapraszamy w sobotę, 3 września 2022 r. – zachęcają organizatorzy. Start o 12.00.

W planach wydarzenia jest rozegranie kilku turniejów, a także atrakcyjny blok dla dzieci. Rycerze sprawdzą swoje umiejętności podczas kilku turniejów: łuczniczego, bojowego lekkozbrojnych, bojowego ciężkozbrojnych, na miecz i puklerz, w rzucie toporkiem. Oprócz rywalizacji w konkurencjach bojowych rekonstruktorzy, a także widzowie będą mogli spróbować swoich sił w grze w tzw. szachy wikingów oraz zręcznościowej zabawie „ślepa furia”.

W specjalnym bloku zadań dla dzieci odbędą się konkurencje: strzelanie z łuku, malowanie własnej tarczy herbowej, walki na kije i trening miecza. Po zaliczeniu wszystkich zabaw „mali rycerze” otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz wezmą udział w bitwie dzieci na bezpieczne piankowe miecze. Dostępne będą także średniowieczne gry planszowe. Udział w zabawie jest bezpłatny. Do Nowic zapraszają Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, Drużyna Łucznicza Nowice, Sołectwo Nowice i Stowarzyszenie Nasza Wieś Nowice.

Kino plenerowe na świdnickim Rynku (sobota)

Festiwal Filmowy Spektrum w ramach zapowiedzi nadchodzącej 8. edycji wydarzenia zaprasza na pokazy plenerowe. Pierwszy zaplanowano 3 września o godz. 19:30. Zaprezentowany zostanie film „Matki równoległe” w reż. Pedro Almodóvara. Wstęp wolny.

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości na świdnickim Rynku (niedziela)

Podczas świdnickiej giełdy, która jest jedną z trzech najstarszych w Polsce i drugą co do wielkości na Dolnym Śląsku, stałe spotkania mają kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Najbliższa giełda odbędzie się w niedzielę, 4 września. Na Rynku i okolicznych ulicach zazwyczaj trwa od godziny 7.30 do 13.00.

Impresja historyczna na Rynku w Świdnicy (przy Muzeum Dawnego Kupiectwa, niedziela)

Tenisowy Turniej Mikstów i Masters pamięci Wiesia Kułakowskiego w Świdnicy (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz przyjaciele z tenisowych kortów zapraszają na 8. Turniej Tenisowy Mikstów pamięci Wiesia Kułakowskiego, znakomitego pedagoga, trenera i wielkiego sympatyka sportu.

Zawody odbędą się w niedzielę, 4 września na kortach przy ulicy Śląskiej. Zapisy w dniu zawodów, rozpoczęcie o godzinie 9.00. Zagrają wybrane w drodze losowania pary mieszane, miksty. System i długość gier uzależniona będzie od ilości uczestników. Oprócz tradycyjnych Mikstów odbędzie się też turniej singlowy Masters, w którym rywalizować będzie ośmiu najlepszych zawodników z aktualnego rankingu.

Oficjalne otwarcie turnieju odbędzie się o godz. 12.00.

W trakcie zawodów delegacja uczestników turnieju odwiedzi grób Wiesia. Wydarzenie zwieńczy spotkanie przy grillu, w trakcie którego będzie okazja do wspomnienia patrona memoriału.

Zawody Kulturystów Kamienna Rzeźba w Strzegomiu (niedziela)

Wyścig kolarski Via Dolny Śląsk, Bosmanat przy ul. Polna Droga w Świdnicy (niedziela)

Wyścig kolarski amatorów PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk – Grand Prix Dabro-Bau Świdnica. Podczas imprezy odbędą się również zawody dla dzieci. Atrakcją będzie również miasteczko ze strefą wystawienniczą. Start g. 11.00.

Więcej TUTAJ

I Bieg po Rodzinę Zastępczą w Parku Centralnym w Świdnicy (niedziela)

Powiat Świdnicki, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Profesjonaliści z Sercem zajmujący się promocją rodzicielstwa zastępczego zapraszają do udziału w pierwszej edycji biegu po rodzinę zastępczą. Impreza już w niedzielę, 4 września. Zbiórka o 12.00 w Parku Centralnym w Świdnicy.

To będzie wyjątkowy bieg, na linii startu razem z profesjonalnymi biegaczami ustawią się nasze rodziny zastępcze. Będzie można biec albo całą trasą po prostu przejść, ważne by bieg ukończyć i mieć z tego frajdę – zachęcają organizatorzy.

Impreza będzie miała charakter pikniku, którego punktem kulminacyjnym będzie właśnie 1 Bieg po Rodzinę Zastępczą – w tym roku zorganizowany pod hasłem – „Rodzina zastępcza miłość nie do zastąpienia”. Na uczestników czekać będą też inne atrakcje. Najmłodsi będą mogli dać się pomalować i wziąć udział w przygotowanych dla nich grach i zabawach. Będzie też coś extra dla łasuchów. A wszystko po to, by mieszkańców oswajać z tematem rodzicielstwa zastępczego i uświadamiać jak jest ono potrzebne. Na ciepły i kochający dom czeka w powiecie świdnickim wciąż zbyt wiele dzieci.

Przyjdź i poznaj nasze niezwykłe rodziny i ich ciekawe historie, być może któraś z nich Cię zainspiruje. Start imprezy o 12.00, od 11.00 prowadzone będą zapisy na bieg! – zapraszają organizatorzy.

Targ Ziemi 124 w Kraskowie (niedziela)

W przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie (gmina Marcinowice) ponownie zagości cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego można zaopatrzyć się w sezonowe owoce, zdrowe produkty lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło.

Festiwal Kolorów i Dmuchańców w Jaworzynie Śląskiej (niedziela)

W najbliższą niedzielę, 4 września 2022 r. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zaprasza na Stadion Miejski przy ul. Sportowej 1 w Jaworzynie Śląskiej. To właśnie w tym terminie odbędą się przeniesione wcześniej ze względu na niekorzystną pogodę, a planowane wcześniej atrakcje: Festiwal Dmuchańców oraz Święto Kolorów i Festiwal baniek mydlanych.

Zabawa zacznie się od godziny 12:00, kiedy to otwarty zostanie park rozrywki z urządzeniami dmuchanymi i innymi atrakcjami. Strefa z dmuchańcami będzie czynna od godziny 12:00 do 18:00, a to oznacza nawet 6 godzin beztroskiej i szalonej zabawy! Za korzystanie ze wszystkich urządzeń bez ograniczeń obowiązuje opłata 30 zł od osoby. A więc płacisz raz i szalejesz do woli, a przynajmniej tyle, na ile starczy ci sił. Dwa urządzenia na terenie imprezy dostępne będą bez opłat.

Od początku imprezy nieodpłatnie będzie można też skorzystać z rowerowego miasteczka ruchu drogowego (do godz. 14:00). O godzinie 14:00 planowany jest pokaz trialu rowerowego w wykonaniu Piotra Bielaka, uczestnika show Mam Talent. Od 15:00 organizatorzy zapraszają do szalonej zabawy z kolorowymi proszkami Holi i bańkami mydlanymi.

12:00 – 18:00 Festiwal Dmuchańców
12:00 – 14:00 Rowerowe miasteczko ruchu drogowego
14:00 – 15:00 Pokaz trialu rowerowego w wykonaniu Piotra Bielaka
15:00 – 19:00 Festiwal Kolorów i baniek mydlanych

Jubileusz 370-lecia Kościoła Pokoju w Świdnicy (niedziela)

W ramach jubileuszu 370-lecia Kościoła Pokoju w Świdnicy przez cały tydzień od 4 do 11 września – planowane są – koncerty, wernisaże, spotkanie autorskie, spektakl, uroczyste nabożeństwo, spacery realne i wirtualne.

4 września, Kościół Pokoju, godz. 11.30 — koncert laureatów konkursu organowego
5 września, Kościół Pokoju, godz. 17.00 — wernisaż wystawy „Liber apertus est qui est vitae – reformacja w numizmatach od XVII do XXI w.”, scenariusz Magdalena Karnicka, Muzeum Narodowe we Wrocławiu (informacje o wystawie w języku ukraińskim)
6 września, Kościół Pokoju, godz. 17.00 — koncert kameralny, Duo Grzesiak – skrzypce / Zuzanna Bator i Maciej Bator – organy
7 września, Kościół Pokoju, godz. 19.00 — spektakl „Sami obcy” (tekst w języku ukraińskim będzie wyświetlany na ekranie)
9 września, Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 18.00 — spotkanie autorskie z ks. Sławomirem Sikorą, prowadzenie Mariola Mackiewicz
10 września, Kościół Pokoju, godz. 19.00 — koncert jubileuszowy, Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus, „Drogi do Bacha, kantaty przedbachowskie”
11 września, Kościół Pokoju, godz. 10.00 — uroczyste nabożeństwo jubileuszowe z udziałem bp. Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

/opr. asz/

Poprzedni artykułCOVID-19. Najnowsze dane ministerstwa zdrowia
Następny artykułCzeski Express w sobotę zawita do Świdnicy