Strona główna 0_Slider Blisko 500 podpisów pod petycją przeciwko podręcznikowi Roszkowskiego do HiT-u. Powiat odpowiada

Blisko 500 podpisów pod petycją przeciwko podręcznikowi Roszkowskiego do HiT-u. Powiat odpowiada

0

„W sposób szczególnie okrutny uderza w dzieci poczęte w wyniku leczenia niepłodności, nazywając metodę in vitro produkcją i hodowlą ludzi oraz stawiając pytanie „kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?” – prezeska świdnickiej Fundacji EndoMama pisze petycję do prezydent Świdnicy i starosty świdnickiego o wycofanie podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Starostwo świdnickie informuje, co dalej ze złożoną już petycją, pod którą podpisało się blisko 500 osób.

Historia i teraźniejszość zastąpił przedmiot wiedza o społeczeństwie i w roku szkolnym 2022/2023 nauczany będzie w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, technikach oraz branżowych szkołach I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Do użytku szkolnego jako pierwszy dopuszczony został podręcznik Wydawnictwa Biały Kruk „Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979”, którego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski. Ze strony środowiska naukowego pojawiły się zastrzeżenia dotyczące zawartości książki, a niektóre treści zawarte w podręczniku wzbudziły szczególne kontrowersje. Dotyczy to między innymi fragmentu dotyczącego płodności i planowania rodziny:

„Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju „produkcję”?”

W Świdnicy zaprotestowała Fundacja EndoMama, założona przez Annę Gromek. Dzisiaj starostwo odpowiada, co dalej z petycją:

Komunikat Starostwa Powiatowego w Świdnicy:

„W dniu 16.09. 2022 roku do Starostwa Powiatowego w Świdnicy wpłynęła petycja FUNDACJI ENDOMAMA, sygnowana przez Panią Annę Gromek, Prezesa Zarządu, poparta podpisami 470 osób. Kierowana do organu prowadzącego szkoły ponadpodstawowe na terenie Powiatu Świdnickiego jest apelem o wycofanie z listy podręczników obowiązujących w klasach I liceum i technikum pozycji „Historia i teraźniejszość 1. Podręcznik dla liceów i techników. 1945-1979” autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk.

Według wnoszących petycję podręcznik ten skonstruowany jest na bazie subiektywnych opinii autora i przedstawia, zniekształcony, nieprawdziwy a wielu wypadkach krzywdzący obraz historii, teraźniejszości oraz społeczeństwa, które na ich tle funkcjonowało i funkcjonuje. Jako inne argumenty podnoszone są kwestie nawoływania do nienawiści do osób o innych poglądach, okrutne określenia w stosunku do dzieci poczętych w wyniku zastosowania metody in vitro czy też dzieci wychowujących się bez rodziców biologicznych.

– Jako fundacja jesteśmy przeciwko podręcznikowi „Historia i teraźniejszość” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego – mówi Anna Gromek Prezes Zarządu Fundacji – Rodzicielstwo to coś najpiękniejszego, co może się przydarzyć w życiu. Nie każda para ma to szczęście, że udaje jej się zostać rodzicem w sposób naturalny. Metoda in-vitro, to często ostatnia deska ratunku dla par pragnących zostać rodzicami. Przy braku finansowania tej metody przez Państwo, to niezwykle kosztowna procedura. Kobieta przechodzi kuracje hormonalną i bolesne pobieranie jajeczek tylko po to by zostać matką, by od pierwszych chwil poczęcia kochać bezgranicznie, bezwarunkowo i do końca swoich dni. Tymczasem prof. Wojciech Roszkowski demonizuje w swoim podręczniku dzieci poczęte dzięki tej metodzie, obraża nas rodziców oraz nasze dzieci porównując ich przyjście na świat z hodowlą. Jest to wstrętne, obrzydliwe oraz niepojęte. Nie ma na to naszej zgody. Z podręcznikiem i zawartymi w nim skandalicznymi treściami należy bezwzględnie walczyć. Szkoła ma zadanie przekazywać wiedzę i kształtować w naszych dzieciach prawidłowe wzorce zachowania, rozwijać talenty dzieci, uczyć miłości do ojczyzny i szacunku do jej historii. Ale żadna szkoła nie ma prawa wpływać na światopogląd uczniów, ukierunkowując go w konkretną stronę. Szkoła musi być wolna od dyskryminacji, wykluczenia oraz przemocy.

– To dobry sygnał, że jednak istnieje kontrola społeczna procesu edukacji młodzieży – stwierdza Piotr Fedorowicz Starosta Świdnicki – zwłaszcza w przypadkach kiedy program nauczania najdelikatniej mówiąc jest kontrowersyjny.

W obecnym stanie prawnym właściwe do rozpatrywania petycji wpływających do organów samorządowych są Komisje Petycji Skarg i Wniosków, pracujące przy radach organów. Petycja Fundacji ENDOMAMA zostanie przekazana przewodniczącemu Rady Powiatu, a następnie przewodniczącemu komisji, która zajmie się jej rozpoznaniem.

– Dzisiaj nadzór nad realizacją programu nauczania sprawuje kurator – informuje Starosta Fedorowicz – Organ prowadzący nie ma żadnego wpływu na podstawy programowe a co za tym idzie na wybór podręczników. To decyzja szkoły, decyzja nauczyciela. Nie chcieliśmy, jako Zarząd Powiatu, w ślad za innymi samorządami z Polski dawać jakichkolwiek oficjalnych wytycznych dla naszych placówek oświatowych, które to wytyczne i tak byłyby nieskuteczne. Zaufaliśmy naszym nauczycielom pozostawiając szkołom wybór podręczników i nie zawiedliśmy się.

W żadnej ze szkół ponadpodstawowych, dla której organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki „Historia i teraźniejszość 1. Podręcznik dla liceów i techników. 1945-1979” Roszkowskiego nie jest wykorzystywana do nauki przedmiotu. To pozytywna informacja dla wnioskodawców na czele z Panią Anną Gromek.

– Dla dobra ogólnego najlepiej będzie jeśli publicystyka Roszkowskiego zajmie godne miejsce dla tego typu twórczości – komentuje Starosta Fedorowicz – Niech będą to półki w placówkach pocztowych. Gdyby nie znaleźli się nabywcy Poczta Polska ma doświadczenie w likwidacji bezwartościowych papierów.

Na posiedzenie Komisji Petycji, Skarg i Wniosków Rady Powiatu Świdnickiego zaproszeni zostaną wnioskodawcy lub jego przedstawiciele. Zważywszy na to, że posiedzenia komisji są jawne udział każdego mieszkańca zainteresowanego sprawą jest dopuszczalny. O terminie posiedzenia komisji poinformujemy na stronie Starostwa Powiatowego w Świdnicy.”

***

Na początku września minister edukacji włączył do listy podręczników „Historia i teraźniejszość. Podręcznik. Liceum i technikum. Część 1” autorstwa Izabelli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego i Adama Ciska, wydany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. i z tego podręcznika korzystają nauczyciele i uczniowie liceów i techników, prowadzonych przez powiat świdnicki.

/opr. red./

Poprzedni artykułWygrali zawody z kompletem punktów
Następny artykułNowy chodnik w Międzyrzeczu