Strona główna Sport Siatkówka Biało-zielone drugie w Memoriale Tadeusza Ząbka

Biało-zielone drugie w Memoriale Tadeusza Ząbka

0

Z dwoma wygranymi spotkaniami i jedną porażką zawodniczki MKS-u IgnerHome Volley Świdnica zakończyły rywalizację w dwunastej edycji turnieju siatkarskiego poświęconego pamięci legendarnego trenera Polonii Świdnica – Tadeusza Ząbka. Dwudniowe zmagania odbywający się w hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie zgromadziły na starcie cztery zespoły.

Rywalizacja odbywała się systemem każdy z każdym. Drużyny rozegrały w sobotę po dwa spotkania, a w niedzielę dołożyły ostatnie trzecie mecze. Finalnie z kompletem wygranych triumfowała drużyna NTSK Nysa, wyprzedzając na podium MKS IgnerHome Volley Świdnica prowadzony przez Mateusza Dąbrowskiego i Wojciecha Ząbka oraz młode zawodniczki #Volley’a Wrocław. Poza czołową trójką uplasowała się Olimpia Jawor. Do rozpoczęcia ligowych zmagań coraz mniej czasu. Pierwsza kolejka rozgrywek grupy trzeciej II ligi siatkówki kobiet zaplanowana jest na 1 października. Na inaugurację nowego sezonu siatkarki MKS-u IgnerHome Volley Świdnica podejmą w hali na Zawiszowie ekipę Sari Żory. W drugiej kolejce zagramy na wyjeździe w Nysie, nadarzy się więc dobra okazja do rewanżu za porażkę podczas ostatniego Memoriału Tadeusza Ząbka.

Komplet wyników

Sobota, 17 września:
MKS IgnerHome Volley Świdnica – #Volley Wrocław 3:0
Olimpia Jawor – NTSK Nysa 0:3
Olimpia Jawor – #Volley Wrocław 0:3
MKS IgnerHome Volley Świdnica – NTSK Nysa 1:3

Niedziela, 18 września:
MKS IgnerHome Volley Świdnica – Olimpia Jawor 3:0
#Volley Wrocław – NTSK Nysa 1:3

Tabela końcowa:
1. NTSK Nysa
2. MKS IgnerHome Volley Świdnica
3. #Volley Wrocław
4. Olimpia Jawor

Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.

/MDvR/

Poprzedni artykułByły kleryk oskarżył go o molestowanie, biskup zapowiada pozwy. „Trzeba dobrze rozważyć kiedy nadstawić drugi policzek, a kiedy się bronić”
Następny artykułChciała sprzedać ubrania, a straciła 5 tysięcy złotych