Strona główna 0_Slider Będą gasić światła? Gminy powiatu świdnickiego i szpital w obliczu wzrostu cen...

Będą gasić światła? Gminy powiatu świdnickiego i szpital w obliczu wzrostu cen energii i ogrzewania

0

Na razie przede wszystkim jest niepewność. Większość samorządów powiatu świdnickiego już odczuło wzrosty cen, ale jest jeszcze  przed przetargami na dostawę energii. Pierwsze decyzje o oszczędzaniu podjął Żarów. Inni czekają z dużym niepokojem na przełom października i listopada.

Samorządy w całej Polsce otrzymują informacje o gigantycznych podwyżkach za dostarczaną energię elektryczną, kolejnym problemem są wysokie koszty, jakie czekają gminy w sezonie grzewczym. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zapowiedziała podczas inauguracji sezonu kulturalnego: – W niebotyczny sposób wzrosną ceny tego, co jest nam potrzebne, żeby przeżyć jesień, zimę i wiosnę i jeszcze na ten prąd w przysłowiowej żarówce musi wystarczyć. Ale jeśli będę miała stanąć przed wyborem – czy wygasić światła w nocy, czy zrezygnować z imprezy kulturalnej, to wygaszę światła.

Czy gminy czeka czarny scenariusz?

Z pytaniami o koszty, jakie samorządy będą musiały ponieść na energię elektryczną i ogrzewanie miejskich jednostek zapytaliśmy wszystkie urzędy gmin i miast w powiecie świdnickim. Odpowiedzi udzieliły do tej pory Świdnica, gmina Świdnica, Żarów, Dobromierz, Marcinowice i Strzegom. Sprawdziliśmy również, w jakiej sytuacji wobec rosnących kosztów energii i ogrzewania znajduje się szpital powiatowy.

Świdnica

Świdnica wraz z około 100 innymi gminami jest członkiem grupy zakupowej energii elektrycznej, której przewodniczy miasto Lubin. W ubiegłym tygodniu ogłoszony został przetarg dotyczący dostawy energii elektrycznej na oświetlenie miasta oraz dla gminnych jednostek. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na przełomie października i listopada.

Wzrost cen energii elektrycznej w roku 2022 w stosunku do roku ubiegłego wyniósł ponad 80%. W tym roku, po zapoznaniu się z już rozstrzygniętymi postępowaniami przetargowymi w innych gminach, wzrost ten szacowany jest na poziomie od 300% do 600%. Pełne informacje będą możliwe dopiero po rozstrzygnięciu przetargu – informuje rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska.

Gmina Świdnica

Gmina Świdnica oczekuje na rozstrzygnięcie przetargu na dostawę energii elektrycznej dla potrzeb odbiorców końcowych energii elektrycznej zrzeszonych w ramach grupy zakupowej utworzonej na podstawie pełnomocnictw udzielonych gminie miejskiej Lubin. Przetarg został ogłoszony 14 września 2022 r. z terminem składania ofert do dnia 6 października br. Po zapoznaniu się z rozstrzygnięciem przetargowym będzie można ocenić wpływ wzrostu cen energii na wydatki budżetowe w 2023 r. Już teraz z przekazów medialnych, ale także cen zaproponowanych innym samorządom możemy szacować wzrost cen na poziomie nawet 400%.

Dla porównania ceny za dostawę energii elektrycznej w zakresie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych wynosiły odpowiednio:
2021 rok – 0,3181 zł brutto/ 1kWh
2022 rok – 0,5961 zł brutto/ 1kWh

Ceny za dostawę energii elektrycznej dla potrzeb odbiorców końcowych
2021 rok – 0,3509 zł brutto/ 1kWh
2022 rok – 0,6482 zł brutto/ 1kWh – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica.

Żarów

Prawie stuprocentowy wzrost kosztów energii elektrycznej i ciepła najbardziej odczuwalny jest na krytej pływalni w Żarowie. Gminne Centrum Kultury i Sportu w pierwszej połowie roku musiało podnieść ceny biletów wstępu. Nie chcemy wszystkich kosztów, jakie ponosimy przerzucać na klientów. Nie chcemy, żeby korzystanie z basenu stało się dobrem luksusowym. Jednak użytkownicy krytej pływalni muszą liczyć się z ograniczeniami spowodowanymi wzrostem cen energii. Od 15 września ograniczamy funkcjonowanie strefy saun. Do tej pory sauny były czynne od godziny porannych, od połowy września strefa ta będzie czynna od godziny 15:00. Na obiekcie została obniżona temperatura wody i powietrza, w dalszym ciągu jest ona komfortowa dla klientów żarowskiej pływalni. Pod uwagę bierzemy również skrócenie czasu pracy basenu. W tej chwili analizujemy dni, które cieszą się najmniejszą popularnością i na tej podstawie podejmiemy decyzję. Będziemy się starać nie dopuścić do zamknięcia obiektu, choć jasno chcemy zaznaczyć, że priorytetem jest zapewnienie funkcjonowania szkół, a uczniom normalnych warunków nauczania.

Koszty energii elektrycznej i gazu w naszych gminnych jednostkach również znacząco wzrosły. W przypadku opłat za energię elektryczną odnotowaliśmy podwyżkę o ponad 80 procent, a opłaty za zużycie gazu wzrosły o ponad 300 procent. Przewidujemy, że zużycie prądu będzie w następnych miesiącach jeszcze większe, biorąc pod uwagę, że zbliża się okres jesienno-zimowy i lampy na ulicach muszą świecić dłużej. Analizujemy również zakres zużycia energii elektrycznej, pod względem oszczędności, w budynkach użyteczności publicznych, należących do gminy. Wyłączenie oświetlenia ulicznego, a co za tym idzie zmniejszenie bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników dróg jest dla nas rozwiązaniem ostatecznym i mamy nadzieję, że nie będziemy zmuszeni do podjęcia takich kroków.

Rosnące koszty wpływają na inwestycje, ale wszystkie zaplanowane zadania inwestycyjne będą realizowane, zgodnie z zaplanowanym i opracowanym harmonogramem – informuje Magdalena Pawlik z UM w Żarowie.

Dobromierz

Wydatki związane z utrzymaniem miejskich jednostek, szkół i przedszkoli, a także oświetlenia wzrosły na ten moment o około 7%. Oszczędności są planowane, choć na ten moment nie ma podjętej decyzji ostatecznej jak będą realizowane. Oczywiście rosnące koszty wpłyną na planowane inwestycje, ponieważ Gmina nie będzie w stanie zrealizować wszystkich potrzebnych i zaplanowanych zadań, co wiąże się z wyborem oraz eliminacją innych, nie mniej potrzebnych. Natomiast będziemy się starać wykonać jak najwięcej, ile tylko będzie możliwe – Magdalena Węgrzyn, inspektor ds. inwestycji sieciowych Urzędu Gminy Dobromierz.

Strzegom

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta odpowie na pytanie po rozstrzygnięciu przetargu na energię elektryczną.

Marcinowice

Gmina Marcinowice na bieżąco analizuje rosnące koszty energii elektrycznej, gazu i węgla. Wydatki związane z utrzymaniem gminnych jednostek wzrosły na ten moment w porównaniu do roku 2021 o około 20%. Ważną inwestycją, jaką zrealizowaliśmy w tym roku jest wymiana wszystkich lamp w  dziewiętnastu miejscowościach gminy Marcinowice za ponad 1,2 mln zł. W sumie wymieniliśmy tysiąc punktów. Stare lampy sodowe zostały zastąpione energooszczędnymi lampami ledowymi. Już teraz, pomimo znaczącego wzrostu cen energii elektrycznej, zauważamy utrzymywanie się rachunków za oświetlenie uliczne na zbliżonym jak do tej pory poziomie.

Na chwilę obecną rosnące koszty energii nie wpływają na realizowane przez gminę inwestycje, które odbywają się zgodnie z założeniami.

Szpital „Latawiec” w Świdnicy

Na razie sytuacja w tym zakresie jest dosyć stabilna. Ceny energii elektrycznej pozostają jeszcze na poziomie wynikającym z umowy przetargowej z lutego 2021 r. W przypadku gazu używanego do ogrzewania szpitala chroni nas jeszcze „tarcza rządowa” i ceny mamy na poziomie wiosny tego roku. Zauważamy natomiast duży wzrost cen usług niezbędnych do funkcjonowania jednostki (np.odbiór odpadów medycznych 300%, pranie 100%, badania histopatologiczne i obce usługi medyczne wzrosty kilkudziesięcioprocentowe) oraz cen leków, środków czystości i dezynfekcyjnych, sprzętu medycznego jednorazowego użytku. Plan finansowy szpitala na rok 2022 zakłada koszty na poziomie 160 mln zł,  jednak już wiemy, że niezbędna będzie jego korekta. Niestety, mimo składanych przez NFZ deklaracji, przy dokonywaniu zmiany wyceny świadczeń medycznych niezbędnych do realizacji ustawy o wprowadzeniu od 01. lipca br., podwyżki wynagrodzeń w szpitalach nie zostały wzięte pod uwagę wzrosty kosztów wynikające z inflacji. Nie mamy jeszcze informacji na temat poziomu kontraktowania świadczeń na rok następny – informuje dyrektor Grzegorz Kloc.

/opr. asz/

Poprzedni artykułAndrzej Bargiel szykuje się do zjazdu z Everestu. W bazie towarzyszy mu świdnicki himalaista [FOTO][Aktualizacja]
Następny artykułMiłośnicy rzeczy niezwykłych ponownie opanują świdnicki Rynek. Zbliża się giełda staroci