Strona główna Wydarzenia Świdnica Ballady i romanse w areszcie

Ballady i romanse w areszcie

0

W Areszcie Śledczym w Świdnicy w ramach corocznej akcji wspólnego czytania wybranej lektury, osadzeni w ramach zajęć kulturalno-oświatowych czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Funkcjonariusze Służby Więziennej już po raz kolejny przyłączyli się do akcji „Narodowego czytania” zainicjowanej przez prezydenta kraju. Akcję w jednostce rozpoczęto odczytaniem okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Duda wskazującego, że „teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”. Następnie począwszy od 3 września, przez kilka dni, osadzeni zatrudnieni w bibliotece jednostki odczytywali „Ballady i romanse”. Natomiast dzięki sieci radiowęzłowej odczytywany tekst docierał do wszystkich osadzonych w jednostce – mówi mjr Bartłomiej Perlak, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy.

Popularyzowanie czytelnictwa pozostaje jednym z głównych obszarów działalności kulturalno-oświatowej prowadzonej w areszcie. Natomiast celem Narodowego Czytania jest powrót do narodowych dzieł literackich, nie tylko w kontekście lektur szkolnych, ale jako literatury ważnej, potrzebnej i zawierającej spory kawałek polskiej historii, poruszającej moralne aspekty człowieczeństwa na tle wydarzeń narodowych. Korzyści płynące z czytania są niemalże oczywiste, przyczynią się do rozwoju języka i umiejętności rozumowania świata, a także wzbogacają zasób słownictwa oraz kształtują nawyk czytania i poszerzania wiedzy. Z czytania płyną nie tylko mentalne, ale również naukowe dowody na korzyści dla intelektu. To prawdziwy trening dla komórek mózgowych, ponieważ absorbuje jednocześnie kilka obszarów mózgu, rozwijając wyobraźnię oraz polepszając pamięć – wskazuje rzecznik.

/Areszt Śledczy w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułDziś kolejna runda piłkarskiego Pucharu Polski
Następny artykułŚwidnica się wyludnia. Jak wygląda sytuacja w okolicznych gminach? Wyniki spisu powszechnego