Strona główna 0_Slider „Z niepokojem patrzymy na prognozy”. Czarna Woda wywołała spustoszenie, Bystrzyca przekroczyła stan...

„Z niepokojem patrzymy na prognozy”. Czarna Woda wywołała spustoszenie, Bystrzyca przekroczyła stan alarmowy [FOTO/VIDEO]

0

Około stu gospodarstw na terenie gminy Marcinowice ucierpiało w wyniku podtopień spowodowanych przez Czarną Wodę, która wystąpiła z koryta po intensywnych i długotrwałych opadach deszczu. – Są to wciąż liczby bardzo szacunkowe. Spodziewamy się, że cały czas będą do nas napływać kolejne zgłoszenia – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak ze świdnickiej straży pożarnej. Na wodowskazie w Kraskowie rzeka Bystrzyca przekroczyła stan alarmowy. Jak informuje prezydent Świdnicy, minionej nocy na terenie miasta nie odnotowano incydentów spowodowanych rosnącym poziomem wody.

Rzeka Piława w Pszennie

W niedzielę strażacy prowadzili intensywne działania głównie na terenie gminy Marcinowice – w Wirach, Zebrzydowie, Szczepanowie i Strzelach. – Między godziną 22.00 a 23.00 poziom wody na Czarnej Wodzie zaczął powoli opadać, w związku z czym nasze działania na terenie gminy Marcinowice powoli zaczęły się kończyć, a pozostali na miejscu strażacy monitorowali jeszcze stan wody – informuje mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

W rozmowie z wójtem gminy Marcinowice wstępnie ustaliliśmy, że około stu gospodarstw na terenie gminy zostało zalanych, z czego około 40-50 w Strzelcach. Jest to najbardziej dotknięta miejscowość w gminie. Zebrzydów też został dość poważnie podtopiony. Z kolei w Szczepanowie mocno zalany został jeden budynek mieszkalny, a w kilku innych pojawiła się woda w częściach niemieszkalnych – wylicza.

Jak dodaje, nie było konieczności ewakuowania ludzi z zalanych budynków. – Na niższych kondygnacjach woda zalewała podłogi, w najgorszym wypadku mieliśmy wodę na poziomie parapetów okien. Wyższe kondygnacje nie były więc zagrożone. Ewakuowaliśmy mienie w kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu budynkach. W kilku miejscach musieliśmy ewakuować zwierzęta na wyższe tereny lub do sąsiadów. Na szczęście nie było konieczności ewakuowania ludzi – wyjaśnia Grzelak. W Zebrzydowie, Szczepanowie i Strzelcach na prośbę strażaków odcięty został dopływ prądu na czas przechodzenia fali wezbraniowej na Czarnej Wodzie.

Spokojniej niż w gminie Marcinowice było w miejscowościach gminy Świdnica. W niedzielę rzeka Piława wystąpiła z koryta na terenie Grodziszcza, Niegoszowa, Makowic oraz Krzyżowej, przy czym w Krzyżowej powstały utrudnienia w ruchu ze względu na zamknięcie dróg. – Działania były prowadzone w Krzyżowej, gdzie doszło do podtopienia około pięciu budynków. Piława na szczęście była mniej niebezpieczna niż Czarna Woda – zaznacza zastępca komendanta KP PSP Świdnica. Informacje te potwierdzają przedstawiciele Urzędu Gminy Świdnicy, którzy zapewniają, że sytuacja na terenie gminy jest na bieżąco monitorowana.

Woda rozlała się głównie na terenach rolniczych, wolnych od zabudowy i nie spowodowała większych strat w infrastrukturze. Na bieżąco monitorujemy stany rzek na terenie gminy, a niezastąpieni druhowie z gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych czuwają w newralgicznych miejscach, aby móc jak najszybciej reagować w razie ewentualnej potrzeby. Jesteśmy zatem dobrej myśli, lecz wciąż otrzymujemy alerty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne, które na bieżąco udostępniany – mówi Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy.

Według prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, poniedziałek w dalszym ciągu będzie deszczowy. Wydano kolejne ostrzeżenie meteorologiczne. – Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 25 mm do 40 mm – przekazano w ostrzeżeniu, które obowiązywać będzie do godziny 10.00 we wtorek. W regionie w dalszym ciągu obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia dotyczące możliwych wezbrań z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach.

/mn/

Poprzedni artykułPowalczą o laury i wyjazd na Arnold Classic Europe!
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach