Strona główna 0_Slider Świdnicki Kościół Pokoju będzie świętował 370-lecie. Jubileusz z ciekawym wydarzeniem teatralnym

Świdnicki Kościół Pokoju będzie świętował 370-lecie. Jubileusz z ciekawym wydarzeniem teatralnym

0

Wspaniałym zabytkiem nieustannie zachwycają się licznie odwiedzający zagraniczni i polscy turyści, ale też mieszkańcy Świdnicy i okolic. Bogaty w detale architektoniczne obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO stanowi największą drewnianą barokową świątynię w Europie. Kościół Pokoju w Świdnicy ma też niezwykle ciekawą historię, która rozpoczęła się 370 lat temu. Z okazji tego jubileuszu parafia planuje uroczystości z licznymi wydarzeniami. Wśród nich kolejna odsłona ciekawego teatralnego pokazu „Sami obcy” z muzyką na żywo.

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Świdnicy nawiązując do wydarzeń sprzed 370 laty, od których zaczęła się historia placu Pokoju i wspaniałej zachwycającej do dziś barokowej świątyni zaprasza już we wrześniu na jubileuszowe uroczystości.

23 września 1652 r. w świdnickim ratuszu starosta księstwa świdnickiego Otto von Nostitz odczytał przedstawicielom władz miejskich i ewangelikom edykt króla Czech Ferdynanda IV Habsburga zatwierdzający postanowienia traktatu westfalskiego i powołujący nową parafię, która miała obejmować całe księstwo świdnickie. Edykt obwarowany warunkami, iż „kościół, plebania i dom dzwonnika wzniesione miały być jedynie z drewna i gliny”.

Wybierając teren pod budowę świątyni na przedmieściach Świdnicy brano pod uwagę dwa miejsca: plac Garncarski przed bramą Kraszowicką i spalone zabudowania na Przedmieściu Piotrowym. Ostatecznie zdecydowano się na drugi teren. Tego dnia wymierzono plac przyznany ewangelikom – kwadrat o bokach długości 200 kroków, na którym miały stanąć kościół i domy mieszkalne dla duchownych i służby kościelnej oraz miał zostać założony cmentarz. Odmierzono również plac pod sam kościół, 100 na 50 kroków, a w miejscu gdzie miał być ołtarz, starosta wbił pal. Ustanowił również nową radę parafialną – a sama parafia istnieje nieprzerwanie od 1652 roku.

Zgromadzeni ewangelicy zaintonowali dziękczynną pieśń: „Na wysokościach Bogu cześć!” („Allein Gott in der Höh´ sei Ehr!“), a już dzień później na placu wyznaczonym pod budowę zaczęli gromadzić się na modlitwach; zaczęto tam również publicznie odczytywać Biblię. Jeszcze w tym samym miesiącu w miejscu, gdzie zbierali się wierni, rozpoczęto zbiórkę na budowę świątyni: pierwszego dnia zebrano 7 talarów, 33 grosze i 10,5 halerza. Dwa miesiące później postawiono kościół tymczasowy, a pięć lat później powstał właściwy Kościół Pokoju.”

Wśród jubileuszowych wydarzeń odbędzie się nowa i ciekawa odsłona perfomatywnego czytania dramatu świdniczanki, polonistki Marioli Mackiewicz „Sami Obcy”. Pokaz teatralny wraz z muzyką na żywo odbędzie się 7 września o godz. 19.00. – Dorośli alchemicy teatralni wspierani przez młodych aktorów wcielają się w postaci reprezentujące różne nacje i światopoglądy (Kresowian, Cyganów, Żydów, Greków, Francuzów, Niemców, Łemków). Wzbogacony o nowe wątki scenariusz sztuki, która prapremierę miała w 2015 roku, umożliwi nam wszystkim metaforyczną, a może i sentymentalną, podróż w czasie. Sprowokuje też odbiorców do zadania sobie niezwykle ważnych pytań o naszą tożsamość: skąd przychodzimy? kim i jacy jesteśmy? do czego dążymy? Nowe konteksty dopisała też rzeczywistość — dzisiaj znów pojawiły się wśród nas osoby, które uciekając przed wojną, dotarły do Świdnicy, znajdując w niej bezpieczną przystań – zapowiadają alchemicy. Podczas performatywnego czytania będą też wyświetlane spektakle w języku ukraińskim. Wstęp wolny.

W ramach jubileuszu 370-lecia Kościoła Pokoju w Świdnicy przez cały tydzień od 4 do 11 września – planowane są też koncerty, wernisaże, spotkanie autorskie, uroczyste nabożeństwo, spacery realne i wirtualne. Szczegóły wkrótce na facebooku i stronie Kościoła Pokoju w Świdnicy.

/oprac. AN/

/informacje/ materiały – Kościół Pokoju w Świdnicy oraz Alchemia Teatralna/

Poprzedni artykułNowoczesne kotły na biomasę
Następny artykułSkoczył z 60-metrowej półki do wody. Nie żyje