Strona główna 0_Slider Podziękują za plony podczas gminnych dożynek. Jakie szykują się atrakcje?

Podziękują za plony podczas gminnych dożynek. Jakie szykują się atrakcje?

0

Dożynki to niezwykły czas w pracy rolników. To czas podziękowań za zebrane plony, ale też prośba o dalszą pomyślność. W misternie wykonanych wieńcach można dostrzec trud, wdzięczność i radość z zakończonych żniw. Znane są już programy święta plonów w gminach powiatu świdnickiego.

Gmina Marcinowice

Już 14 sierpnia dożynki gminy Marcinowice zagoszczą w Klecinie. Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 13.00 mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, po której na boisko w Klecinie przejedzie uroczysty korowód dożynkowy. Tegoroczny korowód będzie wyjątkowo widowiskowy. Każde z sołectw przejedzie na miejsce wydarzenia za ciągnikiem na udekorowanej przyczepie.

Charakter Święta Plonów podkreśli Zespół Estradowo-Ludowy “Mokrzeszów”, który zaprezentuje misterium chleba. Na scenie zaprezentuje się również zespół ludowy Akacjowe Śpiewule. Tradycyjnie podczas Święta Plonów wręczone zostaną honorowe odznaczenia “Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Muzyczną rozrywkę już od godziny 18.00 zapewnią artyści w dwugodzinnym programie z największymi przebojami muzyki disco polo. Zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych zagwarantuje duet – konferansjer PRO Kamil Zięba i DJ Paweł Kmiecik z Dolnośląski DJ Team.

O podniebienia uczestników zadbają sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z Gminy Marcinowice. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: „Wieniec dożynkowy”, „Najpiękniej zaaranżowane stoisko” oraz „Przydomowa dekoracja dożynkowa w Klecinie”. W strefie zabawy na dzieci czekać będą dmuchane zamki i zjeżdżalnie, stoisko z zabawkami, lody, gofry, granity, a także stanowiska edukacyjne. Swój historyczny sprzęt rolniczy zaprezentuje Zbigniew Walczak z Marcinowic, który udostępni do zwiedzania odrestaurowane ciągniki. Dla rolników uruchomiona zostanie strefa agro, gdzie porad i konsultacji udzielać będą przedstawiciele z branży rolniczej

Ramowy program Dożynek Gminy Marcinowice:

  • 13.00 Msza Święta dziękczynna w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach
  • 14.00 Korowód dożynkowy na boisko sportowe w Klecinie
  • 14.45 Otwarcie uroczystości dożynkowych
    • Wręczenie odznaczeń “Zasłużony dla rolnictwa”
    • Konkurs na „Wieniec dożynkowy”, „Najpiękniejsze stoisko” i „Dekoracja posesji w Klecinie”
  • 16.00 Misterium Chleba w wykonaniu Zespołu Ludowo-Estradowego “Mokrzeszów”
  • 18.00-20.00 Program artystyczny “Disco Polo Show” – największe przeboje muzyki disco polo
  • 21.00 Zabawa taneczna z Dolnośląski DJ Team – Kamil Zięba i Paweł Kmiecik

Gmina Strzegom

W poniedziałek, 15 sierpnia, tuż po zakończeniu 30. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru, dożynki gminne odbędą się w Strzegomiu.

Program gminnego święta plonów:

12:00 – Bazylika Mniejsza – Masza Święta;
13:30 – Ceremoniał przekazania chleba;
14:00 – Prezentacje wieńców, chlebów i stoisk;
14:30 – Występy zespołów ludowych;
18:00 – Koncert gwiazdy – Shazza

Gmina Dobromierz

W gminie Dobromierz święto plonów zorganizowane zostanie w sobotę, 27 sierpnia w Roztoce. Dożynki rozpocznie o godzinie 14.00 polowa msza święta na miejscowym stadionie sportowym. W programie przewidziano następnie występ zespołu folklorystycznego Dobromierzanie, pokaz staropolskiego obrzędu żniwnego, występ zespołu Górzanie, pokaz tańca w wykonaniu dzieci z Małego Przedszkola oraz występ zespołu Salen.

Na godzinę 18.00 zaplanowano koncert gwiazdy wieczoru – zespołu MIG, po którym nastąpi ogłoszenie wyników konkursów sołeckich na najpiękniejszą dożynkową dekorację posesji i dożynkowy wypiek. O godzinie 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna, którą poprowadzą DJ KrisS i DJ MazzY. Impreza potrwa do północy.

Na uczestników dożynek czekać będą atrakcje: stoiska z produktami lokalnymi, dmuchane zamki, strefa zabaw dla dzieci, blok sportowy.

Gmina Jaworzyna Śląska

Mieszkańcy gminy Jaworzyna Śląska podziękują za plony w sobotę, 27 sierpnia. Dożynki gminne odbędą się na boisku sportowym w Bolesławicach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 polową mszą świętą w intencji rolników. Po mszy odbędzie się część oficjalna z udziałem władz gminy, zaproszonych gości oraz delegacji naszych miast partnerskich: Teplic nad Metui (Czechy) oraz Pfeffenhausen (Niemcy).

Tradycyjnie nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło. Rozegrany zostanie też tradycyjny Turniej Wsi, a komisja powołana przez organizatorów wyłoni najpiękniejsze stoisko dożynkowe i nagrodzi najsmaczniejsze oraz najciekawsze potrawy znajdujące się na dożynkowych straganach.

W programie zaplanowano także występy zespołów ludowych – zaprezentują się m.in. „Jaworzynianie” z Jaworzyny Śląskiej oraz Retro” ze Strzegomia. Oprócz tego szykuje się taneczny show w wykonaniu jaworzyńskiego zespołu „Fart”. Po południu na dożynkowej estradzie zaprezentują się artystki z zespołu „Słowianki” w programie „Słowiańska krew”. Będzie to gratka dla fanów największych polskich przebojów w folkowym klimacie. Nieco później rozpocznie się kolejny show taneczno-muzyczny pod nazwą „Hand’s up”, czyli zestawienie największych hitów lat osiemdziesiątych. Wieczorem spragnionych rozrywki zapraszamy na  zabawę taneczną przy muzyce zespołu „Maximuz”, która potrwa do północy.

Dla gości dostępny będzie parking, bezpośrednio przy boisku sportowym w Bolesławicach.

Program imprezy:
14:00 Polowa Msza Święta, poświęcenie wieńców dożynkowych
15:00 Rozpoczęcie programu dożynkowego, prezentacje sołectw, występy zespołów ludowych, konkursy i zabawy dożynkowe
17:00 Koncert zespołu „Słowianki”
18:00 Wręczenie nagród w konkursie na najładniejsze stoisko i najlepsze potrawy, wręczenie odznaczeń zasłużony dla rolnictwa
19:00 Program muzyczny „Hand’s Up!”
20:00 – 24:00 Zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Maximuz”

Gmina Świdnica

W tym roku doroczne Święto Plonów Gminy Świdnica odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia w Opoczce. Współgospodarzami wydarzenia będą mieszkańcy dwóch sołectw: Jakubowa i Opoczki. – Dożynki to najpiękniejszy obrzęd związany z pracą rolnika. W naszej gminie są one przepełnione staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy a nade wszystko mieszkańców – zaprasza Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Uroczystość rozpocznie korowód dożynkowy oraz polowa msza święta na terenie boiska sportowego w Opoczce. Na godzinę 14.30 przewidziano „Misterium chleba” – program artystyczny w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów, a o godzinie 15.00 nastąpi wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Godzinę później, o 16.00 na scenie wystąpi gwiazda dożynek – Sławomir. O godzinie 17.30 przewidziano występy gminnych zespołów ludowych, a o godzinie 19.00 rozpocznie się zabawa dożynkowa przy muzyce DJ Marqsa.

Gmina Żarów

W tym roku gminne święto plonów odbędzie się 11 wrześnie w Żarowie. Dożynki tradycyjnie rozpocznie uroczysta msza święta w intencji rolników, która odprawiona zostanie w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. W programie dożynkowego święta znalazł się także przemarsz barwnego korowodu dożynkowego, którego najważniejszym elementem będą wieńce dożynkowe, nie zabraknie dzielenia się chlebem dożynkowym i degustacji lokalnych potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Przed publicznością zaprezentowane zostanie „Misterium Chleba” w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów. Ponadto zostaną wybrane i nagrodzone najpiękniejsze wieńce przygotowane przez sołectwa gminy Żarów. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs Kulinarny „Złota Makutra” – Śliwkowy Zawrót Głowy. Odznaczymy zasłużonych mieszkańców oraz organizacje i stowarzyszenia odznaczeniem Złoty Dąb.

Oprócz ceremoniału dożynkowego na scenie będzie można obejrzeć występy zespołów regionalnych, a gwiazdą tegorocznych dożynek gminnych będzie zespół Milano. Zabawę taneczną prowadzić będzie zespół Walter Band. Ponadto na odwiedzających czekać będą liczne stoiska kulinarne i regionalne przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw gminy Żarów.

/opr. mn/

Poprzedni artykuł500 lat kościoła w Imbramowicach [FOTO]
Następny artykułNajnowsze dane ministerstwa zdrowia o zakażeniach