Strona główna 0_Slider Narodowe Czytanie w Świdnicy i w powiecie. Za kilka dni wybrzmią „Ballady...

Narodowe Czytanie w Świdnicy i w powiecie. Za kilka dni wybrzmią „Ballady i romanse” Mickiewicza

0

Ogólnopolska akcja społeczna „Narodowego Czytania” odbędzie po raz 11. W tym roku jako lekturę wybrano „Ballady i romanse”, które obchodzą 200. rocznicę swojego wydania. W Świdnicy poezje Mickiewicza zaprezentowane zostaną w różnorodnej formie – także etiudy teatralnej czy filmowej. Wspólne czytanie zrealizowane będzie także m.in. w Świebodzicach i Żarowie.

Narodowe Czytanie 2021 „Moralności pani Dulskiej” w autobusie w Świdnicy

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

To właśnie inspirujące do dziś „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zostały wybrane na wspólną publiczną lekturę w ramach 11. edycji „Narodowego Czytania”. Finał społecznej akcji w Polsce zaplanowany został na 3 września. W powiecie świdnickim słowa poezji Mickiewicza będą wybrzmiewać już dzień wcześniej.

Narodowe Czytanie w Świdnicy – w piątek, 2 września
Podczas tegorocznej edycji Narodowego czytania zostaną zaprezentowane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w różnorodnej formie. Start o godz. 18.00 na skwerze z dzikami, przy ul. Franciszkańskiej. W razie niepogody spotkamy się w gmachu biblioteki.

W programie:

  • PANI TWARDOWSKA – etiuda w wykonaniu grupy młodzieży Alchemii Teatralnej
  • Etiuda filmowa inspirowane utworem Adama Mickiewicza ŚWITEZIANKA w wykonaniu Dariusza Miziarskiego.
  • ROMANTYCZNOŚĆ – odczytanie ballady przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.
  • Niezwykły FIRESHOW ukazujący piękno ognia, dynamikę choreografii i „współpracę” człowieka z ogniem.

W ramach „Narodowego Czytania 2022” świdnicka biblioteka przygotowuje także konkurs wiedzy – szczegóły na plakacie.

Narodowe Czytanie w Świebodzicach – w sobotę, 3 września

Narodowe Czytanie w Żarowie – 3 września

Narodowe Czytanie w szkołach w Marcinowicach i w Dobromierzu– 9 i 16 września
Do tegorocznej akcji Narodowego Czytania zgłosiły się także Marcinowice i Dobromierz. 9 września w godz. od 9.00 do 10.00 odbędzie się wspólne czytanie w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Marcinowicach. Poezję Adama Mickiewicza usłyszeć będzie można także w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu – 16 września w godz. od 9.30 do 12.15.

***

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana została wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Celem ogólnopolskiej inicjatywy społecznej jest propagowanie znajomości literatury narodowej. Mogą włączyć się do niej wszystkie chętne osoby prywatne i instytucje publiczne w kraju i za granicą. Co roku publicznie odczytywane są fragmenty innego wybranego dzieła literackiego. Do tej pory prezentowane były: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa – Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, „Balladyna” Juliusza Słowackiego oraz „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

/oprac. AN/
/materiały, informacje – MBP Świdnica, Świebodzice i Żarów, Kancelaria Prezydenta RP /

Poprzedni artykułSkończył podróż na przejściu dla pieszych [FOTO]
Następny artykułJak wybrać trafiony prezent dla mężczyzny?