Strona główna Kultura Konkurs na najlepszą sztukę teatralną rozstrzygnięty. Jednym z wygranych dramat „E(ro)tycznie”

Konkurs na najlepszą sztukę teatralną rozstrzygnięty. Jednym z wygranych dramat „E(ro)tycznie”

0

Dramaty o relacji z rówieśnikami i rodzicami, procesie pisania, ale też podejmujące aktualne problemy i tragiczne wydarzenia – w tym wojnę na Ukrainie. Jak zauważa jury – nadesłane prace konkursowe odznaczały się niespotykaną do tej pory rozpiętością formalną i tematyczną. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu Alchemia Teatralna. Które sztuki zostały nagrodzone?

Zuzia Kleina – I miejsce w kategorii szkół średnich za dramat E(ro)tycznie, fot. I LO w Świdnicy

Konkurs sztukę teatralną 2022 został rozstrzygnięty. Jury w składzie – Andrzej Błażewicz, Mateusz Pakuła oraz Mateusz Witkowski postanowiło nagrodzić i wyróżnić sześciu autorów.

Tegoroczny zestaw propozycji konkursowych odznaczał się niespotykaną do tej pory rozpiętością formalną i tematyczną. Choć w mniejszym stopniu dotyczy to prac z kategorii „szkoły podstawowe” i „szkoły średnie” – skoncentrowanych wokół relacji z rówieśnikami i rodzicami – również tu znalazło się miejsce dla odważnych pod względem stylistycznym tekstów, oferujących świeże i nieszablonowane ujęcie opisywanych problemów, czego dowodzą nagrodzone dramaty. W przypadku (najliczniejszych) prac w kategorii „dorośli”, trudno mówić zarówno o tematycznej, jak i estetycznej dominancie. Wśród nadesłanych tekstów znajdziemy zarówno autoteliczne dramaty skupiające się na samym procesie pisania, jak i te poruszające temat tragicznych wydarzeń, do jakich dochodzi za naszą wschodnią granicą, oraz skupiające się na integracji polskiego i ukraińskiego społeczeństwa – to dowód na to, że literatura może pełnić funkcję publicystyczną i terapeutyczną zarazem. Wspomniana we wstępie różnorodność szła w tym roku w parze z równym poziomem nadesłanych tekstów – chyba nigdy w historii konkursu ostateczny werdykt nie nastręczył jurorom tak wielu problemów – wyjaśnia w protokole komisja konkursowa.

W tym roku przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

kategoria Szkoły średnie

Nagrodę 500 zł otrzymała Zuzanna Kleina „E(ro)tycznie”
Wyróżnienie 300 zł trafiło do Jakuba Kroka „Wyspa”

kategoria DOROŚLI /równorzędne wyróżnienia w wysokości 300 zł /

Patryk Nadolny „Obłąkani”,
Lidia Karbowska „Lekcja”
Paweł Fic „Klamka”,
Urszula Lewartowicz „Łyżka dziegciu w beczce miodu”.

Projekt Alchemia teatralna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

/oprac. AN/
/materiały – Świdnicki Ośrodek Kultury, Alchemia Teatralna/

Poprzedni artykuł„Rowerami za kadrami”. Trwa konkurs fotograficzny
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Kalendarz wydarzeń weekendowych