Strona główna Kultura Koncert w kamieniołomie zainaugurował festiwal Strzegom A Cappella. Muzyka klasyczna zabrzmiała też...

Koncert w kamieniołomie zainaugurował festiwal Strzegom A Cappella. Muzyka klasyczna zabrzmiała też w bazylice i kościele św. Jadwigi [FOTO]

0

Wyjątkowy koncert w otoczeniu przyrody w wykonaniu Aleksandry Świgut w nieczynnym kamieniołomie Bazalt, znakomity występ Capelli Cracoviensis i Marcina Maseckiego w strzegomskiej bazylice oraz muzyczny wieczór m.in. ze skrzypaczką Katarzyną Olszewską w kościele św. Jadwigi. Za nami pierwszy dzień III edycji Strzegom A Cappella. Festiwal potrwa do niedzieli, 28 sierpnia.

Koncert pianistki Aleksandry Świgut w nieczynnym kamieniołomie, fot. Radio Sudety 24

25 sierpnia rozpoczęła się III edycja muzycznego święta, organizowanego przez Strzegomskie Centrum Kultury. Podczas festiwalu znakomici artyści prezentują arcydzieła muzyki klasycznej w trzech cyklach „Fortepian w kamieniołomie”, „Kameralistyka nocą” i „Strzegom A Cappella”.

Festiwal z roku na rok rośnie w siłę i w wydarzenia festiwalowe. Jeszcze rok temu mieliśmy 9 koncertów, w tym roku czeka nas ich 12. Przez kolejne cztery dni będziemy mogli wysłuchać ich w trzech lokalizacjach – kamieniołomie Bazalt, strzegomskiej bazylice i kościele św. Jadwigi – mówił podczas inauguracji festiwalu w kamieniołomie Bazalt Krzysztof Kalinowski, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury.

W nieczynnym kamieniołomie na otwarcie strzegomskiego festiwalu muzyki klasycznej zagrała Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Publiczność w wyjątkowym miejscu i w otoczeniu przyrody wysłuchała nieco zmienionego repertuaru, w którym znalazły się kompozycje m.in. Chopena, Liszta, Schuberta i Szymanowskiego.

W czwartkowy wieczór odbył się także koncert w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Melomanii mieli okazję wysłuchać znakomitego chóru i orkiestry Capella Cracoviensis, a także jednego z najoryginalniejszych polskich muzyków, pianistę, dyrygenta, kompozytora, aranżera – Marcina Maseckego. W programie występu znalazły się kompozycje Haydna i Händla.

Na zakończenie pierwszego festiwalowego dnia wystąpiły – skrzypaczka Katarzyna Olszewska, a także ponownie Aleksandra Świgut. W strzegomskim kościele św. Jadwigi zabrzmiały kompozycje Brahmsa, Dietrich i Schumanna.

Strzegom A Cappella – koncert w kościele św. Jadwigi, 25 sierpień 2022, fot. Gmina Strzegom

Przed nami jeszcze 9 koncertów. Jakie występy zaplanowano dziś i w kolejnych dniach, można zobaczyć na poniższym programie. Na koncerty w kamieniołomie ze Strzegomia kursuje bezpłatny autokar.

Koncerty w kamieniołomie – wstęp wolny. Bilety na koncerty w bazylice oraz kościele św. Jadwigi można nabyć na – biletyna.pl/Strzegom – informuje organizator m.in. na stronie www.strzegomacappella.pl. Więcej o biletach można dowiedzieć się w Strzegomskim Centrum Kultury – tel. 74 649 44 00, mail – [email protected].

/oprac. AN/
/zdjęcia – Radio Sudety 24, Adrian Pietraszek/
/materiały, informacje – Gmina Strzegom, SCK, Strzegom A Cappella/

Poprzedni artykuł„Zdrowie ma smak” po raz piętnasty. Targi zdrowej żywności i festiwal piwa rozpoczęte [FOTO/VIDEO]
Następny artykułJak układać płytki chodnikowe?