Płytki chodnikowe mogą posłużyć do wykończenia tarasu, podłogi w garażu czy też ścieżki w ogrodzie. Czynność ta wcale nie jest trudna i skomplikowana. Wszystko zależy od sposobu układania płyt. Dla niewprawionych osób, bez odpowiedniego sprzętu, może to być czasochłonne zajęcie, ale w miarę kolejnych prac będzie zajmowało ono mniej czasu i efekt również będzie o wiele lepszy estetycznie. Jak więc układać płytki chodnikowe?
Jakie są zalety płyt chodnikowych?
Płyty chodnikowe najczęściej wykonywane są z betonu. Tym materiałem można wyłożyć taras podjazd na swojej posesji, podłogę w garażu i wiele innych miejsc na zewnątrz domu. Cechuje je wiele zalet, a jedną z nich jest ponadprzeciętna odporność na działanie trudnych i zmiennych warunków atmosferycznych. Bez najmniejszych przeszkód płyty chodnikowe wytrzymają mróz, deszcz, śnieg i upał.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli płyt chodnikowych. Różnią się one od siebie nie tylko kolorem, ale również wzorem, kształtem i fakturą. Na taras można wybrać także gotowe zestawy płyt, które układają się np. w koło. Liczne rodzaje płyt chodnikowych pozwalają na łatwe dopasowanie ich do kształtu i rozmiaru powierzchni, którą chce się nimi wyłożyć.
Jedną z najważniejszych zalet tego materiału, jest jego antypoślizgowość. Dzięki temu są one doskonałym wyborem na taras lub podjazd. Beton to materiał twardy, co sprawia, że płyty są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymują bez problemu bardzo duże obciążenia, pod warunkiem że zastosuje się odpowiednie podłoże. Ponadto płyty chodnikowe cechują się niską ścieralnością, sprawdzą się zatem w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Różnego rodzaju płyty można kupić na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe-kostka-brukowa/plyty-chodnikowe
Układanie płyt chodnikowych na betonie
Aby móc układać płyty chodnikowe na betonie, niezbędna jest do tego celu gotowa wylewka. Wtedy też można rozważyć opcję kładzenia na mokro. Jeśli jednak nie dysponuje się wylewką, to jedynym rozwiązaniem jest ją zrobić.
Wykonanie wylewki betonowej od podstaw nie jest prostym zadaniem. Lepiej w tym wypadku rozważyć pomoc specjalistów. Aby ją wykonać, należy przeprowadzić najpierw tzw. korytowanie, czyli zebranie wierzchniej warstwy humusu i roślin. Głębokość korytowania powinna wynosić około 60 cm, ale zależy to jeszcze od grubości płyt chodnikowych. Na gruncie wykonuje się jeszcze podbudowę z około 30-centymetrowej warstwy żwiru.
Następnie na podbudowę nakłada się podsypkę piasku i cementu. Istotne jest to, aby wszystko wymieszać i zagrabić. Całość polewa się wodą, ubija i wyrównuje. Kolejnym etapem jest wyłożenie warstwy hydroizolacyjnej. Dopiero na folię wylewa się beton, najlepiej zbrojony. Pozostaje już wtedy ułożyć płyty chodnikowe. Jeśli jednak nie ma się pojęcia o tego typu pracach, ani też niezbędnych narzędzi oraz sprzętu, to zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy fachowców.
/Artykuł sponsorowany/