Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Barwne pożegnane wakacji podczas festiwalu kolorów w Parku Centralnym, koncerty i liczne atrakcje towarzyszące gminnym dożynkom w Opoczce, Bolesławicach oraz Roztoce, a może zabawa na dwóch kółkach podczas Świebodzickiego Pikniku Kolarskiego? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Festiwal kolorów w świdnickim Parku Centralnym (piątek)

Na zakończenie wakacji w Parku Centralny zorganizowana zostanie barwna impreza. Festiwal Kolorów odbędzie się w piątek, 26 sierpnia, a zabawa rozpocznie się o godzinie 16.00.

Serdecznie zapraszamy do udziału w najbardziej kolorowej świdnickiej imprezie na świeżym powietrzu! Głównym punktem wydarzenia są jednoczesne wyrzuty w górę kolorowych proszków holi, które tworzą niesamowicie barwną chmurę i barwią uczestników zabawy od stóp do głów! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapewniamy świetną zabawę i uwaga „niespodzianka”, o której przekonacie się biorąc udział w wydarzeniu – zachęcają organizatorzy.

Poza kolorową energią i koncertową muzyką, na festiwalu nie zabranie również innych atrakcji, w tym między innymi: strefa dziecka (balony, tatuaże, malowanie twarzy), zumba, występy taneczne, plecenie warkoczy, quest dla dzieci. Nie zabraknie też smacznych ciast, pysznej lemoniady, ciepłych przekąsek oraz napojów. Informacje o festiwalu dostępne są również na stronie  TUTAJ.

XV Targi zdrowej żywności „Zdrowie ma Smak” (piątek-sobota) i VI Festiwal Piwa w Świdnicy (do niedzieli)

W piątek, 26 sierpnia rozpoczęły się jubileuszowe XV Targi Zdrowej Żywności „Zdrowie ma smak”. Tegoroczna edycja targów odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia i tradycyjnie już połączona jest z Festiwalem Piwa Rzemieślniczego, który potrwa do niedzieli, 28 sierpnia.

Wystawcy zaprezentują między innymi: miody, octy, musztardy, syropy, ketchupy, oleje, wyroby cukiernicze, naturalne kosmetyki, produkty sypkie, przetwory z dyni, pieczywo, przyprawy, koncentraty z owoców i roślin, jabłka, soki owocowe, dżemy i powidła, grzyby, sery, wędliny, wina, pierniki i ciasta. Do tej pory zgłosiło się przeszło 30 wystawców.

Oprócz stoisk ze zdrowymi, ekologicznymi i regionalnymi produktami na odwiedzających targi czekać będą występy artystyczne, atrakcje dla najmłodszych i degustacja potraw kuchni czeskiej.

Festiwal muzyki klasycznej „Strzegom A Cappella” (do niedzieli)

Do 28 sierpnia potrwa festiwal muzyki klasycznej „Strzegom A Cappella” W muzyczne podróże zabiorą publiczność i melomanów m.in. znakomici polscy instrumentaliści i śpiewacy z Capelli Cracoviensis. Muzyka zabrzmi w strzegomskiej bazylice, kościele św. Józefa, a także w nieczynnym kamieniołomie Bazalt.

Szczegóły dotyczące imprezy dostępne są na stronie strzegomacappella.pl.

Festiwal Krzyżowa Music

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej realizowany jest co roku w Krzyżowej, w miejscu które jak żadne inne symbolizuje chęć spokojnej integracji Europy, wymiany i kultury. – W tym roku, gdy pokojowa Europa jest bardziej zagrożona niż kiedykolwiek, festiwal koncentruje się na ważnej części tej siły – muzyce i kulturze. W Krzyżowej muzycy poznają europejską ideę, z której się narodziła i która inspiruje ich muzycznie przez pokolenia – tłumaczą organizatorzy.

Koncert inaugurujący VIII edycję Krzyżowa Music odbył się już w czwartek. Kolejne koncerty w najbliższych dniach:

  • piątek 26.08., Grodziszcze, Kościół pw. Św. Anny, godz. 19:00,
  • sobota 27.08., Krzyżowa, godz. 18:00 i godz. 21:00,
  • niedziela 28.08., Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, godz. 18:00.

Wszystkie koncerty są za darmo, liczba miejsc jest ograniczona! Informacje o ewentualnych zmianach oraz rezerwacji miejsc na poszczególne koncerty znajdą Państwo na stronie pl.krzyzowa-music.eu/sommerkonzerte.

Dożynki gminy Dobromierz w Roztoce (sobota)

Uroczystości dożynkowe gminy Dobromierz rozpoczną się w sobotę, 27 sierpnia o godz. 14.00 mszą św. w kościele parafialnym w Roztoce. Dalsza część uroczystości odbędzie się na placu przy stawie koło zamku w Roztoce.

W programie wydarzenia przewidziano m.in. prezentację wieńców dożynkowych, występ zespołów folklorystycznych Dobromierzanie i Górzanie, pokaz staropolskiego obrzędu żniwnego, pokaz tańca w wykonaniu dzieci z Małego Przedszkola, występ zespołu Salen. Na godzinę 18.00 zaplanowano koncert gwiazdy wieczoru – zespołu MIG, po którym nastąpi ogłoszenie wyników konkursów sołeckich na najpiękniejszą dożynkową dekorację posesji i dożynkowy wypiek. O godzinie 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna, którą poprowadzą DJ KrisS i DJ MazzY. Impreza potrwa do północy.

Na uczestników dożynek czekać będą m.in.: stoiska z produktami lokalnymi, rękodziełem, punkt informacyjny KRUS, zaś w ogrodzie przy Plebanii pokaz łucznictwa, strefa dmuchanych zamków i zabaw dla dzieci.

Dożynki gminy Jaworzyna Śląska w Bolesławicach (sobota)

Mieszkańcy gminy Jaworzyna Śląska podziękują za plony w sobotę, 27 sierpnia. Dożynki gminne odbędą się na boisku sportowym w Bolesławicach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 polową mszą świętą w intencji rolników. Po mszy odbędzie się część oficjalna z udziałem władz gminy, zaproszonych gości oraz delegacji naszych miast partnerskich: Teplic nad Metui (Czechy) oraz Pfeffenhausen (Niemcy).

Tradycyjnie nie zabraknie przepięknych stoisk dożynkowych przygotowanych przez sołectwa, bogatych w wyroby gastronomiczne oraz ludowe rzemiosło. Rozegrany zostanie też tradycyjny Turniej Wsi, a komisja powołana przez organizatorów wyłoni najpiękniejsze stoisko dożynkowe i nagrodzi najsmaczniejsze oraz najciekawsze potrawy znajdujące się na dożynkowych straganach.

W programie zaplanowano także występy zespołów ludowych – zaprezentują się m.in. „Jaworzynianie” z Jaworzyny Śląskiej oraz Retro” ze Strzegomia. Oprócz tego szykuje się taneczny show w wykonaniu jaworzyńskiego zespołu „Fart”. Po południu na dożynkowej estradzie zaprezentują się artystki z zespołu „Słowianki” w programie „Słowiańska krew”. Będzie to gratka dla fanów największych polskich przebojów w folkowym klimacie. Nieco później rozpocznie się kolejny show taneczno-muzyczny pod nazwą „Hand’s up”, czyli zestawienie największych hitów lat osiemdziesiątych. Wieczorem spragnionych rozrywki zapraszamy na zabawę taneczną przy muzyce zespołu „Maximuz”, która potrwa do północy.

Dla gości dostępny będzie parking, bezpośrednio przy boisku sportowym w Bolesławicach.

Muzyka Mi Leży: koncert Akademii Rozwoju Talentów + Młodzieżowego Domu Kultury (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury i Klub Łaźnia zapraszają na występ wokalistek świdnickiej Akademii Rozwoju Talentów i Młodzieżowego Domu Kultury. 8 najzdolniejszych, młodych piosenkarek wykona w towarzystwie zespołu 16 coverów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ostatni koncert w ramach cyklu Muzyka Mi Leży rozpocznie się o godzinie 20:00 na plenerowej scenie Klubu Łaźnia, na której zaprezentują się: Oliwia Cebula (ART), Julka Dudek (ART), Jagoda Kurzawa (MDK), Róża Madej (MDK), Milena Szymula (ART), Oliwia Walicka (ART), Angelina Warmuz (MDK), Weronika Wąsowska (MDK). W ich wykonaniu usłyszycie utwory takich artystów jak Sanah, Ewa Farny, KT Tunstall, Kamil Bednarek, Gaba Kulka, Renata Przemyk, Maanam, Camila Cabello, Ed Sheeran, Miley Cyrus, Mrozu, Madison Beer, Adele. Wokalistkom będzie towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: Bartosz Bednarz (gitara basowa), Wiktor Chołody (gitara), Maciej Janus (instrumenty klawiszowe), Kacper Kwiatkowski (perkusja).

Świebodzicki Piknik Kolarski (niedziela)

W najbliższą niedzielę, 28 sierpnia odbędzie się druga edycja Świebodzickiego Pikniku Kolarskiego organizowanego przez GVT. Piknik ma zachęcić do spędzania – najlepiej wspólnie czasu na dwóch kółkach, zarówno najmłodszych, jak i dorosłych.

Zbigniew Gucwa, założyciel GVT i trener kolarstwa oraz triathlonu nie ma wątpliwości, że to będzie miło spędzony czas. – To jest wydarzenie dla każdego, wiek czy doświadczenie w jeździe rowerem nie mają żadnego znaczenia. Jedyny warunek uczestnictwa to rower i kask. Piknik będzie okazją, by podszkolić swoje umiejętności. Do dyspozycji oddaję naszych trenerów, którzy mają świetne podejście zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Jednak przede wszystkim chodzi o aktywne i miłe spędzenie czasu na rowerach. Dlatego znów, wzorem poprzedniej edycji zapraszamy na wycieczkę do Zamku Książ, a także na tor przeszkód i do skorzystania z szeregu innych atrakcji, które dla uczestników przygotowaliśmy.

Świebodzicki Piknik Kolarski odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia przed Pływalnią Miejską przy ulicy Mieszka Starego. Start o godz. 10.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorzy proszą, by każdy, kto chce wziąć udział w rowerowej wycieczce lub pokonać tor przeszkód używał kasku.

Dożynki gminy Świdnica w Opoczce (niedziela)

W tym roku Święto Plonów Gminy Świdnica odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia w Opoczce. Współgospodarzami wydarzenia będą mieszkańcy dwóch sołectw: Jakubowa i Opoczki. – Dożynki to najpiękniejszy obrzęd związany z pracą rolnika. W naszej gminie są one przepełnione staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy a nade wszystko mieszkańców – zaprasza Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

Uroczystość rozpocznie korowód dożynkowy oraz polowa msza święta na terenie boiska sportowego w Opoczce. Na godzinę 14.30 przewidziano „Misterium chleba” – program artystyczny w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów, a o godzinie 15.00 nastąpi wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Godzinę później, o 16.00 na scenie wystąpi gwiazda dożynek – Sławomir. O godzinie 17.30 przewidziano występy gminnych zespołów ludowych, a o godzinie 19.00 rozpocznie się zabawa dożynkowa przy muzyce DJ Marqsa.

Premiera książki „Spacer po dawnym Żarowie” i spotkanie autorskie (niedziela)

Fundacja Inicjatywa B oraz Fundacja „Nasze Dzieci” zapraszają na premierę książki „Spacer po dawnym Żarowie” połączoną ze spotkaniem z jej autorem Zbigniewem Malickim. Wydawnicze wydarzenie odbędzie się 28 sierpnia o godz. 17.00 na terenie restauracji „Żarówka”, przy ul. Armii Krajowej 1D w Żarowie. Po spotkaniu autorskim będzie możliwość zakupu książki w cenie 50 zł. Wpływ ze sprzedaży publikacji podczas jej premiery zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Więcej informacji na stronie Fundacji Inicjatywa B.

/opr. mn/

Poprzedni artykułJak układać płytki chodnikowe?
Następny artykułGryzoń w domu – jak o niego dbać?