Strona główna 0_Slider Dziś rozpoczynają się festiwale Strzegom A Cappella i Krzyżowa Music. Kto wystąpi...

Dziś rozpoczynają się festiwale Strzegom A Cappella i Krzyżowa Music. Kto wystąpi i jakie koncerty przed nami?

0

Znakomici muzycy, wyjątkowe koncerty i arcydzieła słynnych kompozytorów. Muzyka klasyczna już dziś zabrzmi zarówno w Strzegomiu, jak i w Krzyżowej. To za sprawą dwóch rozpoczynających się festiwalów – Strzegom A Capella i Krzyżowa Music. Na jakie koncerty można się wybrać? Kto wystąpi na poszczególnych muzycznych wydarzeniach?

III edycja Strzegom A Capella
W muzyczne podróże zabiorą publiczność i melomanów m.in. znakomici polscy instrumentaliści i śpiewacy z Capelli Cracoviensis. Muzyka zabrzmi w strzegomskiej bazylice, kościele św. Józefa, a także w nieczynnym kamieniołomie Bazalt. Festiwal zaplanowano w dniach od 25 do 28 sierpnia.

Strzegom A Cappella to kolejna inicjatywa muzyczna Jana Tomasza Adamusa, którą organizuje Strzegomskie Centrum Kultury. W tym roku w ramach trzeciej już edycji festiwalu zaplanowano 12 koncertów -„Fortepian w kamieniołomie”, „Kameralistyka nocą” i „Strzegom A Cappella”. Na koncerty w kamieniołomie ze Strzegomia będzie kursował bezpłatny autokar.

Każdego dnia trwania festiwalu zaplanowano po trzy koncerty. W czwartek, 25 sierpnia na rozpoczęcie o godz. 17.00 w kamieniołomie „Bazalt” na fortepianie zagra pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – Aleksandra Świgut, a w repertuarze znalazły się kompozycje Chopena, Szymanowskiego, Mozarta i Schuberta.

Następnie o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu wystąpi znakomity chór i orkiestra Capella Cracoviensis, a także jeden z najoryginalniejszych polskich muzyków, pianista, dyrygent, kompozytor, aranżer, poruszający się w różnych gatunkach muzycznych, znany szerszej publiczności m.in. z projektu Jazz Band Młynarski-Masecki z polskim przedwojennym repertuarem rozrywkowym – Marcin Masecki. Na koncercie usłyszeć będzie można utwory – Haydna i Händla.

Na koniec pierwszego festiwalowego dnia wystąpi skrzypaczka Katarzyna Olszewska, a także ponownie Aleksandra Świgut. W strzegomskim kościele św. Jadwigi zabrzmią kompozycje Brahmsa, Dietrich i Schumanna.

Zmianie uległy zasady udziału w poszczególnych koncertach. Pierwotnie organizator informował na facebooku Strzegom A Capella, a także na stronie UM StrzegomNa koncerty „Fortepian w kamieniołomie” oraz „Kameralistyka nocą” wstęp wolny (należy pamiętać jednak iż obie miejscówki mają ograniczoną ilość miejsc siedzących). Na koncerty „Strzegom A Cappella” bilety w cenie 20 zł do nabycia na www.biletyna.pl oraz w Strzegomskim Centrum Kultury. Bilety dotyczą miejsc w pierwszym sektorze (miejsca od sceny w transepcie do przejścia wejść bocznych). Pozostałe miejsca wstęp wolny. Obecnie – wprowadzone zostały opłaty na koncerty „Kameralistyka nocą” w kwocie 10 zł. – Koncerty w kamieniołomie – wstęp wolny. Bilety na koncerty w bazylice oraz kościele św. Jadwigi można nabyć na – biletyna.pl/Strzegom – informuje organizator m.in. na stronie www.strzegomacappella.pl.

Więcej o biletach można dowiedzieć się w Strzegomskim Centrum Kultury – tel. 74 649 44 00, mail – [email protected].

Program wszystkich koncertów festiwalu Strzegom A Capella 2022 – na poniższym plakacie

Więcej o wydarzeniu można przeczytać – TUTAJ.

Krzyżowa Music 2022
Krzyżowa Music zorganizowana została po raz ósmy. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej realizowany jest co roku w Krzyżowej, w miejscu które jak żadne inne symbolizuje chęć spokojnej integracji Europy, wymiany i kultury. – W tym roku, gdy pokojowa Europa jest bardziej zagrożona niż kiedykolwiek, festiwal koncentruje się na ważnej części tej siły – muzyce i kulturze. W Krzyżowej muzycy poznają europejską ideę, z której się narodziła i która inspiruje ich muzycznie przez pokolenia – tłumaczą organizatorzy.

Co roku w ramach festiwalu Krzyżowa Music odbywają się mistrzowskiej klasy warsztaty muzyczne o charakterze festiwalu. Światowej sławy muzycy oraz obiecujące talenty muzyki klasycznej pod kierownictwem artystycznym Viviane Hagner spotykają się na wspólnym muzykowaniu i międzypokoleniowej wymianie doświadczeń. Owoce swojej współpracy Seniorzy i Juniorzy Krzyżowa-Music ponownie zaprezentują podczas koncertów odbywających się na Dolnym Śląsku – w Krzyżowej, we Wrocławiu, w Szczawnie-Zdroju, Jaworze i Grodziszczu.

Koncert inaugurujący VIII edycję Krzyżowa Music odbędzie się w czwartek, 25 sierpnia o godz. 18.00 w Krzyżowej. Szczegóły – TUTAJ.

Program kolejnych koncertów Krzyżowa Music 2022:

  • piątek 26.08., Grodziszcze, Kościół pw. Św. Anny, godz. 19:00
  • sobota 27.08., Krzyżowa, godz. 18:00 i godz. 21:00
  • niedziela 28.08., Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, godz. 18:00
  • czwartek 01.09., Teatr Zdrojowy w Szczawnie – Zdroju, godz. 18:00
  • piątek 02.09., Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze, godz. 19.00
  • sobota 03.09., Krzyżowa, godz. 18:00 i godz. 21:00
  • niedziela 04.09., Krzyżowa, godz. 18:00

Wszystkie koncerty są za darmo, liczba miejsc jest ograniczona! Informacje o ewentualnych zmianach oraz rezerwacji miejsc na poszczególne koncerty znajdą Państwo na stronie: https://pl.krzyzowa-music.eu/sommerkonzerte

/oprac. AN/
/materiały, informacje – organizatorów/

Poprzedni artykułSparingowe zwycięstwo w Grodkowie
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed burzami