Strona główna 0_Slider Dożynki, piknik wojskowy i finał festiwalu folkloru. Niedziela pełna wydarzeń

Dożynki, piknik wojskowy i finał festiwalu folkloru. Niedziela pełna wydarzeń [PROGRAM]

0

Od wielu dni trwają przygotowania do dożynek gminy Marcinowice, których gospodarzem tym razem jest Klecin. Ma być hucznie i kolorowo. Podobnie jak w Strzegomiu, gdzie spotkały się zespoły folklorystyczne z całego świata. A w Świdnicy uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, połączone z wojskowym piknikiem. Moc atrakcji czeka dzisiaj na mieszkańców powiatu świdnickiego.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu

Niedziela jest ostatnim dniem spotkań z muzyką i tańcem ludowym z róznych stron świata. Na święcie folkloru występują następujące zespoły z: Kolumbii – Compañía Artística Danza Colombia, Wysp Zielonego Przylądka – Baiyiambas, Czech – Kapela Denár ze Znojmo, Ekwadoru – zespół taneczno-muzyczny z miasta Ibarra, Macedonii – Zespół folklorystyczny ,,Grigor Prlichev”, Serbii – Folk Dance Ensemlele, Słowacji – Zespół folklorystyczny Komárňan oraz Węgier – Zespół Tańca Ludowego Nyírség UP. W programie także prezentacje polskich grup folklorystycznych. W niedzielę zaprezentują się aż 22 zespoły.

14 sierpnia – niedziela

godz. 12:00 – Strzegomski rynek – Rynek Świata 2022
godz. 13:00 – Planty Miejskie – Koncert Zespołów Dolnośląskich
godz. 20:00 – Strzegomski rynek – Koncert Golec u Orkiestra

Dożynki gminy Marcinowice w Klecinie

Cała gmina szykuje się na święto plonów. Każda wieś już została ozdobiona, a miejsce dożynek w Klecinie jest gotowe.

Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 13.00 mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, po której na boisko w Klecinie przejedzie uroczysty korowód dożynkowy. Tegoroczny korowód będzie wyjątkowo widowiskowy. Każde z sołectw przejedzie na miejsce wydarzenia za ciągnikiem na udekorowanej przyczepie.

Charakter Święta Plonów podkreśli Zespół Estradowo-Ludowy “Mokrzeszów”, który zaprezentuje misterium chleba. Na scenie zaprezentuje się również zespół ludowy Akacjowe Śpiewule. Tradycyjnie podczas Święta Plonów wręczone zostaną honorowe odznaczenia “Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Muzyczną rozrywkę już od godziny 18.00 zapewnią artyści w dwugodzinnym programie z największymi przebojami muzyki disco polo. Zabawę taneczną do późnych godzin wieczornych zagwarantuje duet – konferansjer PRO Kamil Zięba i DJ Paweł Kmiecik z Dolnośląski DJ Team.

O podniebienia uczestników zadbają sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia z Gminy Marcinowice. Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: „Wieniec dożynkowy”, „Najpiękniej zaaranżowane stoisko” oraz „Przydomowa dekoracja dożynkowa w Klecinie”. W strefie zabawy na dzieci czekać będą dmuchane zamki i zjeżdżalnie, stoisko z zabawkami, lody, gofry, granity, a także stanowiska edukacyjne. Swój historyczny sprzęt rolniczy zaprezentuje Zbigniew Walczak z Marcinowic, który udostępni do zwiedzania odrestaurowane ciągniki. Dla rolników uruchomiona zostanie strefa agro, gdzie porad i konsultacji udzielać będą przedstawiciele z branży rolniczej

Ramowy program Dożynek Gminy Marcinowice:

  • 13.00 Msza Święta dziękczynna w kościele p.w. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach
  • 14.00 Korowód dożynkowy na boisko sportowe w Klecinie
  • 14.45 Otwarcie uroczystości dożynkowych
    • Wręczenie odznaczeń “Zasłużony dla rolnictwa”
    • Konkurs na „Wieniec dożynkowy”, „Najpiękniejsze stoisko” i „Dekoracja posesji w Klecinie”
  • 16.00 Misterium Chleba w wykonaniu Zespołu Ludowo-Estradowego “Mokrzeszów”
  • 18.00-20.00 Program artystyczny “Disco Polo Show” – największe przeboje muzyki disco polo
  • 21.00 Zabawa taneczna z Dolnośląski DJ Team – Kamil Zięba i Paweł Kmiecik

102. rocznica Bitwy Warszawskiej: uroczystość i piknik na Osiedlu Młodych w Świdnicy

Na uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Sił Zbrojnych RP oraz szereg wydarzeń towarzyszących zaprasza Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. W niedzielę, 14 sierpnia o godz. 12.30 w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa-seniora Ignacego Deca. Na godzinę 13.45 zaplanowano rozpoczęcie uroczystości pod tablicą upamiętniającej 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Obchody odbędą się udziałem asysty wojskowej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych Garnizonu Wrocław.

Po zakończeniu uroczystości, o godzinie 15.00 na terenie przy kościele NMP Królowej Polski (obok starej plebani) rozpocznie się piknik żołniersko-patriotyczny, podczas którego przewidziano występy zespołów oraz kapel ludowych: Młodzieżowy Dom Kultury im. Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy, Zespół „Jubilat” oraz „Mażoretki” ze Świdnicy, Zespół Góralski „Janicki”, zespół biesiadny „Olga”, zespół „Złote Nutki”. Na piknikowych stoiskach zaprezentują się: Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni, Wojsko Obrony Terytorialnej z Wrocławia, Zespół Archeologiczny z Wrocławia, Nadleśnictwo Świdnica, Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, PHU Arpol, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Muzeum Broni i Militariów ze Świdnicy, a także Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych ze Świdnicy.

W trakcie pikniku będzie wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla oraz pierogi przygotowane przez uchodźców z Ukrainy pozostających pod opieką Caritas Diecezji Świdnickiej. Przewidziano też atrakcje dla dzieci w postaci dmuchanych zjeżdżalni oraz zamków. Wydarzenie potrwa do godziny 19.00.

/opr. red./

Poprzedni artykułNocna bójka w knajpie i problemy z pijakami. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułRaport ministerstwa zdrowia o COVID-19