Strona główna 0_Slider Zmarła Krystyna Lasek

Zmarła Krystyna Lasek

0

Była ceniona za zaangażowanie, wkład pracy i podejmowane inicjatywy na rzecz poszanowania i ochrony praw oraz poprawy jakości i godnego życia osób starszych. W wieku 74 lat zmarła Krystyna Lasek – działaczka społeczna, pedagog, wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy, współtwórczyni i wieloletnia prezes Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zasłużona dla Świdnicy.

W latach 90. XX wieku Krystyna Lasek tworzyła i działała na rzecz Stowarzyszenia Inicjatywa Wobec Zagrożeń „ANAN”. W 2007 roku współtworzyła Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku i była jego wieloletnim prezesem. W 2015 roku była pomysłodawczynią utworzenia Regionalnej Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia, w której aktywnie uczestniczyła z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W projekt ten zaangażowało się wiele gmin, stowarzyszenia i Społeczna Akademia Nauk. Była współzałożycielką działającej od 2015 roku Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W latach 2016-2020 była członkiem Rady do spraw Polityki Senioralnej – organu opiniodawczo-doradczego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendującego kierunki funkcjonowania w zakresie niedyskryminującego, spójnego i skoordynowanego systemu działań skierowanych na tworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym.

Krystyna Lasek znana była także ze swojej wieloletniej działalności jako dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy. Związana była ze szkołą ponad 40 lat. Była jej uczennicą, potem nauczycielką, wreszcie dyrektorką. Przeprowadziła szkołę przez wiele zmian, dbając zarówno o jej rozwój, jak i dobro uczniów. W latach 2001-2008 była pełnomocnikiem dziekana oddziału zamiejscowego w Świdnicy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W 2018 roku została wyróżniona tytułem Zasłużonej dla Miasta Świdnicy.

W poniedziałek, 25 lipca o śmierci Krystyny Lasek poinformowali przewodniczący Rady Miejskiej oraz prezydent Świdnicy.

/mn/

Poprzedni artykułCo dalej z budową obwodnicy Świdnicy? Kosztowne oferty na wykonanie koncepcji przebiegu nowej drogi
Następny artykułOferty telefonii dla mieszkańców Świdnicy – jaką sieć wybrać?