Strona główna 0_Slider Z pomocą dla młodych świdniczan. W dwa lata mieszkańcy oddali niemal 23...

Z pomocą dla młodych świdniczan. W dwa lata mieszkańcy oddali niemal 23 tony plastikowych nakrętek [FOTO]

0

Około 25 tysięcy złotych udało się zebrać i przekazać na leczenie oraz rehabilitację ciężko chorych świdnickich dzieci dzięki trwającej od dwóch lat akcji zbierania plastikowych nakrętek, którą w Świdnicy prowadzi Fundacja „Łączy nas Football”.

Plastikowe nakrętki skupowane są przez firmy, które poddają je recyklingowi, a następnie wypłacają pieniądze na cele charytatywne. By osiągnąć efekt, potrzeba tysięcy kilogramów. Ich zbieranie znacząco ułatwiło pojawienie się metalowych koszy w kształcie serca, które można napełniać wszelkimi plastikowymi nakrętkami, bez względu na kształt czy kolor, o każdej porze dnia i nocy. Ważne, by nie wrzucać do niego innych przedmiotów.

„Nakrętkowe serca” szybko zyskały na popularności i w samym powiecie świdnickim stanęły m.in. w Strzegomiu, Żarowie, Kalnie, Grodziszczu, czy też Słotwinie. W Świdnicy pierwszy pojemnik na nakrętki został ustawiony przed głównym wejściem na teren zakładu AAM Poland (niedaleko skrzyżowania ulic Wokulskiego z Szarych Szeregów). Kolejne „serca” pojawiły się m.in. na ulicy Wyszyńskiego – przed „okrąglakiem”, Zamenhofa – przy pawilonach handlowych, Wałbrzyskiej – przy Szkole Podstawowej nr 8, Wodnej – przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 6, na placu Wojska Polskiego – przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 315, a także na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dotychczasowe efekty zbiórki nakrętek podsumowała właśnie Fundacja „Łączy nas Football”. – Kiedy dwa lata temu Gosia i Marek Podleśni zaproponowali naszej Fundacji, aby spróbować podjąć temat, to powiem szczerze, że byłem trochę sceptyczny. Wątpliwości i pytań było wiele. Jak to wszystko mówiąc kolokwialnie „ogarnąć”, żeby to miało sens i żeby był z tego konkretny, wymierny pożytek? Na początek trzeba było przecież zdobyć pojemniki, które nie są tanie, zainstalować je w odpowiednich miejscach w Świdnicy, następnie regularnie je opróżniać i utrzymywać wokół nich porządek, później magazynować zebrane nakrętki i wywozić je do firmy recyklingowej celem ich sprzedaży, a na koniec – co najważniejsze – rozliczyć to wszystko w sposób jasny, przejrzysty i transparentny: żeby pieniądze z ich sprzedaży przekazać na leczenie i rehabilitację ciężko chorych świdnickich dzieci – mówi Wiesław Żurek z Fundacji „Łączy nas Football”.

Dzisiaj po dwóch latach nie żałujemy, że podjęliśmy się tego wyzwania. Świadczy o tym ogromna ilość tych nakrętek, które przez te dwa lata udało się zebrać w Świdnicy. Było tego prawie 23 tony! Ta ogromna ilość bardzo niebezpiecznej dla środowiska substancji chemicznej została zrecyklingowana, a około 25 tys. złotych zostało wydanych na szczytny cel – wskazuje Żurek. Finansowe wsparcie zostało przekazane na rzecz Ksawerego Zbroszczyka, Gracjana Kamienieckiego, Krystiana Szczęsnego, Lenki Łebkowskiej, Emilki Pawlak i Pauliny Fili.

Rozpoczynamy trzeci rok trwania tej inicjatywy, zapewniając, że nie spoczniemy na laurach, a wręcz przeciwnie, dlatego będziemy się starać w jeszcze lepszy i bardziej efektywny sposób prowadzić tę akcję. Bardzo dziękujemy świdniczanom, którzy wrzucając nakrętki do naszych pojemników wspierają tę bardzo fajną, pożyteczną z punktu widzenie społecznego inicjatywę. Słowa uznania dla rodziców chorych dzieciaków, za współpracę i za ogromne zaangażowanie z ich strony – dodaje Żurek.

/Fundacja „Łączy nas Football”, opr. mn/

Poprzedni artykułNie odstraszają ani wysokie mandaty, ani utrata prawa jazdy
Następny artykułMają 2 miesiące i szukają domów