Strona główna Artykuł sponsorowany W jaki sposób zrealizować receptę online?

W jaki sposób zrealizować receptę online?

0
Recepty online są popularną usługą pozwalającą na uzyskanie konsultacji lekarskiej z dowolnego miejsca. W jaki sposób można uzyskać e-receptę bez wychodzenia z domu? Na co warto zwrócić uwagę? Jak można zrealizować e-receptę? Odpowiedź na powyższe pytania znajduje się w poniższym artykule.

E-recepta bez wychodzenia z domu

Od kilku lat na rynku medycznym, funkcjonują podmioty lecznicze, które specjalizują się w udzielaniu zdalnych konsultacji lekarskich. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło pewne udogodnienia, więc w ramach teleporady można uzyskać zwolnienie lekarskie (l4), e-receptę oraz e-skierowanie. Jedną z takich placówek jest https://medspan.pl/. Jest to podmiot leczniczy, który świadczy m.in. usługi zdalnych e-konsultacji lekarskich podczas których można uzyskać e-receptę na leki.

Kilka minut i wiadomość SMS z kodem e-recepty

Proces zamówienia e-konsultacji lekarskiej jest bardzo prosty oraz zajmuje zaledwie kilka minut. Oczywiście każda placówka medyczna ma opracowane własne procedury oraz zakres świadczonych usług, lecz zazwyczaj należy wypełnić odpowiedni formularz medyczny np. celem otrzymania e-recepty na tabletki dzień po https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/, a następnie dokonać płatności. Należy mieć na uwadze, że lekarz oraz farmaceuta mogą powołać się na klauzulę sumienia. W sytuacji lekarza będzie to odmowa wystawienia e-recepty na tabletkę dzień po, a farmaceuta może odmówić sprzedaży leku, mimo posiadanej e-recepty. Warto sprawdzić na stronie przychodni, czy jest możliwości uzyskania e-recepty na antykoncepcje awaryjną, ponieważ nie w każdej przychodni można uzyskać receptę online.

Każdy formularz medyczny jest analizowany przez lekarza lub osobę uprawnioną. W niektórych placówkach, proces jest wspierany przez interaktywne pytania lub przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Tylko osoba uprawniona może wystawić e-receptę. Zazwyczaj jest to lekarz lub pielęgniarka.

Korzystając z prywatnych placówek medycznych, które wystawiają recepty online, po konsultacji zazwyczaj jest wysyłana wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem e-recepty. Dodatkowo w wiadomości e-mail jest przesłany oryginalny wydruk erecepty.

Należy pamiętać o tym, że jeżeli będą przeciwwskazania, to lekarz może odmówić wystawienia e-recepty na wnioskowany lek. Może zalecić wizytę stacjonarną lub alternatywny lek. Usługi telemedyczne są znacznym ułatwieniem w dostępie do lekarzy, lecz mają też ograniczenia. Lekarz nie może przeprowadzić badania fizykalnego oraz nie dysponuje poprzednią dokumentacja medyczną/historią choroby, zatem ma do dyspozycji ograniczone informacje na podstawie, których podejmuje decyzje.

Pułapki e-konsultacji

W sieci można przeczytać negatywne opinie na temat e-recept. Często pacjenci skarżą się, że nie otrzymali e-recepty, a dokonali płatności. Warto przeczytać regulamin, ponieważ nie zawsze jest możliwy zwrot środków pieniężnych w sytuacji nie otrzymania e-recepty. Handel e-receptami jest zabroniony, więc usługi dotyczą e-konsultacji lekarskiej. W regulaminie powinny być wyszczególnione sytuacje związane z odmową wystawienia recepty.

Ponadto są szczególe grupy leków np. uzależniające, których nie powinno się wystawiać w ramach usług e-konsultacji lekarskich. Lekarz, jeżeli nie jest lekarzem rodzinnym, to nie ma wglądu do historii e-recept, a więc nie może sprawdzić w jakim stopniu jest stosowany lek, czyli nie dochodzi do nadużywania substancji. Niecno inaczej wygląda sytuacja związana z antykoncepcją hormonalną. Usługa antykoncepcji online https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/ zazwyczaj zawiera pytanie o ostatnią wizytę u ginekologa. Ma to na celu sprawdzenie, czy kobieta regularnie korzysta z opieki ginekologicznej. Tabletki antykoncepcyjne są stosowane przewlekle, więc usługi recept online mogą być przydatne.

Jak zrealizować e-receptę?

E-receptę należy zrealizować w stacjonarnej aptece. Leki można zamówić przez internet, lecz zgodnie z obowiązującym prawem, muszę one być odebrane w aptece – po okazaniu e-recepty.

W aptece należy podać czterocyfrowy kod, a także numer PESEL. Inną metodą jest pokazanie aplikacji IKP z e-receptą. Natomiast osoby, które posiadają wydruk papierowy, wystarczy, że pokażą farmaceucie. Na wydruku znajduje się kod kreskowy, który można zeskanować.

Receptę online może zrealizować inna osoba. Czasami się zdarza, że pacjent prosi kierowcę taksówkarza o zakup leków, lecz należy pamiętać o tym, że nie powinno się podać numeru PESEL osobom niezaufanym.

Ważność e-recepty

E-recepta jest ważna 30 dni. Jeżeli znajdują się na niej antybiotyki, to jej ważność wynosi tylko siedem dni. Natomiast e-receptę na której znajdują się preparaty immunologiczne, czyli szczepionki można zrealizować nawet do 120 dni. Lekarz może również zapisać e-receptę ważną 365 dni. Zazwyczaj w telemedycynie nie praktykuje się takich działań, ponieważ są one przeznaczone dla lekarzy rodzinnych oraz specjalistów, którzy prowadzą proces terapeutyczny. Aby recepta była ważna przez 365 dni, to w przeciągu 30 dni należy zakupić jedno opakowanie każdego leku. W innej sytuacji, recepta mimo długiej ważności – zostanie przeterminowana po upływie 30 dni.

E-konsultacje lekarskie są popularne oraz legalne. Mają wiele zalet, lecz należy pamiętać o tym, że są także wady. Lekarz nie jest w stanie przeprowadzić badania fizykalnego, więc w niektórych sytuacjach usługi e-konsultacji lekarskiej będą niewystarczalne.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJuż od jutra Festiwal Góry Literatury w Świdnicy. Wśród gości Agnieszka Holland
Następny artykułJak kupić ubezpieczenie OC taniej?