Strona główna 0_Slider Prawie 35 stopni Celsjusza w powiecie świdnickim. W taki upał trzeba pamiętać...

Prawie 35 stopni Celsjusza w powiecie świdnickim. W taki upał trzeba pamiętać także o zwierzętach

0

34,9ºC pokazał o godzinie 14.00 termometr w stacji meteorologicznej w Pszennie. Choć synoptycy zapowiadają zbliżające się nieznaczne  ochłodzenie, lato przynajmniej do końca lipca będzie gorące. Podczas takich upałów trzeba pamiętać także o zwierzętach, i to nie tylko domowych.

Nie trzeba specjalnych zachodów, by pomóc ptakom mieszkającym w centrach miast. Wystarczy w miejscach, gdzie dostępu nie mają koty, ustawić płytkie naczynia z wodą i kamykami, na których ptak będzie mógł stanąć. Z inicjatywy harcerki takie poidełka zostały ustawione np. w strzegomskim Forcie Gaj.

A jak zadbać o zwierzęta domowe, radzi lek. wet. Karolina Białas:

Zaczynamy od początku, czyli od tego, że nasi pupile mają ograniczone możliwości termoregulacji. Co to oznacza? Nie posiadają gruczołów potowych rozmieszczonych w obrębie wszystkich partii ciała. Termoregulacja psów i kotów odbywa się głównie poprzez zianie oraz dzięki niewielkiej ilości gruczołów potowych które znajdują się na opuszkach łap. W związku z tym jest ona nieco upośledzona i przebiega dużo wolniej niż u człowieka. Dlatego tak istotne jest myślenie za naszych podopiecznych i sterowanie ich pobytem na słońcu, tak aby uchronić je przed szkodliwym działaniem nie tylko promieni słonecznych oraz również wysokich temperatur. Zwierzęta owszem mają instynkt, więc niektóre z nich kopią doły w ziemi i tak starają się chować lub idą do cienia, ale nie wszystkie. Pamiętajmy o tych rasach psów, które będą bawić się w aportowanie za wszelką cenę i kotach, które mimo upału będą wylegiwać się na słońcu. Tutaj instynkty mogą zawodzić, dlatego tak istotne jest pamiętanie o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze woda. Zarówno na spacerze jak i w domu czy ogrodzie nasz pupil powinien mieć dostęp do świeżej wody. Woda powinna być regularnie wymieniana. Miska z woda powinna być usytuowana w cieniu. Warto w tym miejscu przypomnieć kocim opiekunom o odpowiednio dużej ilości kocich miseczek z wodą. Schładzanie naszych podopiecznych jest istotnym elementem opieki w upalne dni. Duże rasy psów idealnie jeśli posiadają w obrębie swojego wybiegu/ ogrodu plastikowy basenik z wodą. Jeśli tego brak warto pieski schładzać w brodziku lub wannie, oczywiście jeśli nie będzie to dla nich dodatkowym źródłem stresu. Mniejsze rasy psów i koty można okrywać mokrymi ręcznikami kąpielowymi lub spryskiwać wodą ze spryskiwacza. Z uwagi na miejsca wymiany ciepła, dobrze jest przemywać chłodną wodą łapy i przestrzenie międzypalcowe oraz śluzówki jamy ustnej. Bezwzględnie przeciwwskazane są kagańce typu tuba, które uniemożliwiają psu otwarcie pyska.

Zabierz zwierzaka ze słońca!

Sam pobyt na słońcu może być dla zwierząt, szczególnie o białym umaszczeniu, źródłem wielu problemów dermatologicznych. Psy i koty z już trwającym problemem skórnym mogą odczuć nasilenie objawów w związku z intensywną ekspozycją na promienie słoneczne. Dlatego dobrze jest aby ci podopieczni przebywali w cieniu, na dłuższe spacery byli wyprowadzani wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Podobne zalecenia dotyczą przede wszystkim psy starsze, szczenięta, krótko czaszkowe oraz chorujące na serce i mające problemy z drogami oddechowymi. Przebywanie w ostrym słońcu może nasilić również szereg schorzeń okulistycznych. Dla pacjentów w trakcie takiego leczenia są odpowiednio dedykowane okulary z filtrem UV.

Skracanie sierści w okresie letnim powinno być takie, aby nie odsłaniało całkiem skóry psa i nie narażało go na poparzenia słoneczne. Psy i koty ras bezwłosych powinny być smarowane kremem z filtrem. Na dłuższe wyprawy warto zabrać nie tylko wodę ale również dedykowane dla zwierząt płyny izotoniczne. Podczas spacerów dobrze jest korzystać z każdej możliwości schładzania pupila jakim są obecne w wielu miejscach kurtyny wodne.

Uwaga na udar słoneczny

Objawy, które powinny nas zaniepokoić po pobycie zwierzęcia na słońcu to: przyspieszony oddech, ślinotok, przekrwione lub fioletowe błony śluzowe, nadmierna apatia, wymioty biegunki, zaburzenia równowagi. To wszystko mogą być objawy świadczące o przegrzaniu lub udarze słonecznym, który może być dla zwierzęcia śmiertelny. Dlatego szczególnie w upalne dni nie należy lekceważyć niepokojących objawów. Zwierzęta z podejrzeniem udaru cieplnego powinny natychmiast zostać zbadane przez lekarza weterynarii.

/red./
fot. udostępnione przez burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchytę

Poprzedni artykułW nocy mogą przejść burze z gradem
Następny artykułMa ok. 4 tygodnie, był sam na polnej drodze