Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Ponad milion złotych na fundusz sołecki w gminie Świdnica

Ponad milion złotych na fundusz sołecki w gminie Świdnica

0

Każdy mieszkaniec naszej gminy posiadający czynne prawo wyborcze ma wpływ na to, jak wydawane są pieniądze z budżetu gminy. Jak? Biorąc udział w dzieleniu części tego gminnego budżetu – funduszu sołeckiego. We wrześniu ruszają pierwsze zebrania sołeckie. Już teraz warto się dobrze do tego przygotować. To na nich wspólnie podejmowane będą ważne decyzje, na co wydać przypadające sołectwom pieniądze. W sumie na rok 2023 jest to rekordowa kwota 1 188 480,31, to o 98 390,13 zł. więcej w porównaniu do 2022 roku. Zachęcam do konsultacji z działem inwestycji wielu przedsięwzięć przed ostatecznym wpisaniem ich do planu budżetu podziału środków funduszu sołeckiego – mówiła podczas spotkania z włodarzami wsi, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

W 2021 roku na 2477 gmin ogółem w kraju fundusz sołecki został wyodrębniony w 1498 samorządach. Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. To zebranie wiejskie – czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. Dlatego też, to samym mieszkańcom zależy na tym, aby środki były wydawane w sposób prawidłowy i efektywny. Wysokość funduszu sołeckiego dla konkretnego sołectwa ustala się na podstawie tzw. kwoty bazowej i liczby mieszkańców sołectwa.

Największą kwotą w przyszłorocznym funduszu sołeckim będzie dysponowało 7 sołectw (pow. 800 mieszkańców) tj. Grodziszcze, Lutomia Dolna, Lutomia Górna, Mokrzeszów, Pszenno, Słotwina i Witoszów Dolny. W porównaniu z rokiem 2022 będzie ona wyższa o 4 800,00 zł. i będzie wynosiła 57 273,40 zł. Kolejne 9 sołectw będzie miało do dyspozycji fundusz sołecki z kwotą powyżej 50 tys. zł. Najmniejszym budżetem w ramach funduszu sołeckiego będzie gospodarowało sołectwo Jakubów na poziomie 16,3 tys. zł, liczące 85 mieszkańców – informowała skarbnik gminy Anna Szymkiewicz.

Na co gmina Świdnica przeznaczyła pieniądze w poprzednich latach, analizując np. fundusz sołecki oraz jakie głównie zadania bieżące i inwestycyjne były finansowane można sprawdzić na www.nacoidamojepieniadze.pl

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułPijany na hulajnodze
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń