Strona główna 0_Slider Parkomaty do wymiany. Zakup i montaż nowych pochłonie blisko dwa miliony złotych

Parkomaty do wymiany. Zakup i montaż nowych pochłonie blisko dwa miliony złotych

0

Idą zmiany w świdnickiej Strefie Płatnego Parkowania. Świdnicki magistrat właśnie rozstrzygnął przetarg na zakup oraz montaż 70 nowych parkomatów, dzięki którym kierowcy mogliby wnosić opłaty za postój z wykorzystaniem bilonu, kart płatniczych oraz systemu BLIK.

Strefa Płatnego Parkowania powstała w sierpniu 1997 roku i początkowo obejmowała 660 miejsc parkingowych. Obecnie w jej granicach znajduje się około 1163 miejsc, jest ona podzielona na dwie podstrefy i obejmuje 44 ulice na obszarze świdnickiego śródmieścia. W strefie płatnego parkowania zainstalowanych jest 70 parkomatów.

O planach wymiany urządzeń służących do opłacania postoju w SPP miejscy urzędnicy informowali już w listopadzie ubiegłego roku. – Z uwagi na fakt, że firma Cale Polska Sp. z o.o. zaprzestała produkcji podzespołów i części do obecnie użytkowanych modeli parkomatów, używa się elementów regenerowanych, których gwarancja i żywotność jest znacznie krótsza. Ponadto warunki atmosferyczne i oddziaływanie wilgoci powodują częste awarie wyświetlaczy co przekłada się na dyskomfort użytkowania urządzeń. Częste awarie generują wysokie koszty utrzymania. Z obserwacji, analiz oraz konsultacji z innymi zarządcami stref płatnego parkowania, jak również wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zakup 25 szt. nowych modeli parkomatów wyposażonych w kolorowy wyświetlacz, klawiaturę alfanumeryczną, funkcję zapłaty kartą płatniczą za postój uznaje się za konieczny i uzasadniony – wyjaśniano. Środki na ten cel zostały zarezerwowane w budżecie miasta na 2022 rok.

Pod koniec kwietnia ogłoszono zamówienie na dostawę, montaż oraz uruchomienie 70 sztuk parkomatów, czyli wszystkich automatów świdnickiej SPP, a także systemu do nadzorowania, kontroli i ewidencji opłat w obszarze Strefy Płatnego Parkowania. Do ogłoszonego przez świdnicki magistrat przetargu zgłosiły się trzy firmy, które zaoferowały przeprowadzenie wymiany parkomatów za kwoty od 1 mln 953 tys. zł do 3 mln 522 tys. złotych. 11 lipca ostatecznie zdecydowano o wyborze najtańszej oferty, którą złożyła poznańska spółka Projekt Parking.

Jakie będą nowe parkomaty? Zgodnie z dokumentacją przetargową zmotoryzowani będą mogli w nich wnosić opłaty za postój z wykorzystaniem bilonu, kart płatniczych oraz systemu BLIK. Proces wymiany urządzeń zostanie podzielony na trzy etapy. Według planów świdnickiego magistratu 25 parkomatów ma zostać dostarczonych, zamontowanych oraz uruchomionych jeszcze w tym roku – w ciągu 90 dni od dnia podpisania umowy z wybranym w przetargu wykonawcą. Wymiana kolejnych 25 urządzeń miałoby nastąpić do 30 kwietnia 2023 roku, a pozostałych dwudziestu – do 30 kwietnia 2024 roku.

/mn/

Poprzedni artykułPonad 36 tysięcy ton odpadów niedaleko osiedla mieszkaniowego. Nielegalne wysypisko doczeka się likwidacji?
Następny artykułPowalczą w turnieju bowlingu