Strona główna Wydarzenia Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak poszło uczniom z województwa dolnośląskiego?

Ósmoklasiści poznali wyniki egzaminów. Jak poszło uczniom z województwa dolnośląskiego?

0

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60% punktów możliwych do otrzymania, 57% z matematyki, a 67% z języka angielskiego, który był najczęściej wybieranym językiem obcym – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie klas VIII szkół podstawowych na egzaminie ósmoklasisty musieli zmierzyć się z trzema pisemnymi testami: z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

W 2022 roku do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej przystąpiło w całym kraju około 502 900 uczniów, w tym około 6150 uczniów – obywateli Ukrainy. W przypadku egzaminu z języka obcego największa grupa ósmoklasistów (97,6%) wybrała język angielski. Do egzaminu z języka niemieckiego przystąpiło 2,09% uczniów. Trzecim z najczęściej wybieranych języków obcych był rosyjski – 0,25%, natomiast do egzaminu z innych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego) przystąpiło łącznie 0,06% ósmoklasistów. Podobnych wyborów dokonywali uczniowie na Dolnym Śląsku oraz w powiecie świdnickim.

Wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w piątek na swojej stronie internetowej. W piątek swoje indywidualne wyniki poznali też absolwenci klas VIII szkół podstawowych, sprawdzając rezultat za pośrednictwem ogólnopolskiego serwisu ZIU. Zaświadczenia o wynikach egzaminu otrzymają 8 lipca.

Jak przekazała CKE, w skali całego kraju ósmoklasiści uzyskali średnio 60% punktów z języka polskiego, 57% z matematyki, 67% z języka angielskiego, 50% z języka niemieckiego, 65% z języka rosyjskiego, 80% z języka francuskiego, 81% z języka hiszpańskiego oraz 89% z języka włoskiego.

Na Dolnym Śląsku do egzaminu przystąpiło 36 494 ósmoklasistów, w tym 770 uczniów – obywateli Ukrainy. Średnie wyniki dla województwa to: 58% z języka polskiego, 55% z matematyki, 68% z języka angielskiego i 48% z języka niemieckiego.

Ze szczegółowymi informacjami o wynikach egzaminu ósmoklasisty w województwie dolnośląskim można się zapoznać na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

/OKE Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułZnaleziono smartwatch
Następny artykułŚwidniczanie i wałbrzyszanie po raz kolejny wsparli mieszkańców wschodniej Ukrainy [FOTO/VIDEO]