Strona główna 0_Slider Obecnie to nielegalna toaleta i śmietnisko. Obskurne przejście podziemne przy Komunardów doczeka...

Obecnie to nielegalna toaleta i śmietnisko. Obskurne przejście podziemne przy Komunardów doczeka się zmian? [FOTO]

0

Od lat przejście pod torami kolejowymi przy ulicy Komunardów kojarzy się z brudem, wszechobecnymi śmieciami i nielegalną toaletą. O uprzątnięcie tego „wstydliwego elementu infrastruktury Świdnicy” zaapelowała ostatnio do władz miasta jedna z radnych, sugerując zarazem, aby wystąpić do zarządcy obiektu o przeprowadzenie remontu. Jakie plany w stosunku do przejścia ma spółka PKP Polskie Linie Kolejowe?

Z wnioskiem o interwencję oraz usunięcia śmieci zgromadzonych w przejściu podziemnym przy ulicy Komunardów w ubiegłym tygodniu wystąpiła radna Violetta Wiercińska. Jak stwierdziła, od dłuższego czasu jest to miejsce składowania wszelakich odpadów, w tym butelek po alkoholu. – Zdaję sobie sprawę z faktu, że teren może pozostawać pod zarządem PKP, natomiast stanowi wstydliwy element infrastruktury Świdnicy i wymaga natychmiastowego uprzątnięcia bez względu na jego stan prawny – wskazała radna.

Zasadne wydaje się również patrolowanie tego miejsca przez Straż Miejską pod kątem wyeliminowania spożywania tam alkoholu oraz zwiększenia bezpieczeństwa osób zmuszonych do skorzystania z przejścia. Stan wizualny przejścia to kwestia odrębna, kwalifikujący je do natychmiastowego remontu, co warto poruszyć w potencjalnym kontakcie z zarządcą obiektu – podkreśliła Wiercińska.

Do jej wniosku władze miasta nie zdążyły się jeszcze odnieść. W sprawie obecnego stanu przejścia zwróciliśmy się jednak do spółki zarządzającej obiektem. – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokładają starań, by zapewnić bezpieczną i dogodną komunikację mieszkańcom Świdnicy. W rejonie ul. Komunardów do dyspozycji pozostaje odpowiednio zabezpieczone przejście przez tory przy przejeździe kolejowo-drogowym oraz przejście pod torami. Przejście jest systematycznie sprzątane – zapewnia Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK.

Jak dodaje, obecnie nie ma planów zamknięcia przejścia, wzorem zlikwidowanego w 2018 roku tunelu przy ulicy Wałbrzyskiej, a prowadzone będą działania zmierzające do jego wyremontowania. – Modernizacja tunelu będzie możliwa w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 137” (linia Katowice – Legnica). Projekt jest ujęty w zamierzeniach inwestycyjnych spółki. Inwestycja zostanie zrealizowana w przypadku zapewnienia finansowania. Jednocześnie przygotowywana jest procedura wyłonienia wykonawcy projektu remontu przejścia. Prace będą możliwe po pozyskaniu niezbędnej dokumentacji i zapewnieniu środków finansowych – informuje Śledziński.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBasen letni nie zostanie otwarty w sobotę. Miasto potwierdza zmianę terminu
Następny artykuł„Trzydziestka piątka” do częściowego remontu. Prace pochłoną blisko 5 milionów złotych