Tegoroczny XXIII Festiwal Bachowski rozpocznie się już w piątek, 22 lipca. Jedno z najważniejszych wydarzeń muzyki klasycznie nie tylko w regionie ponownie stworzy przed publicznością możliwość wysłuchania na żywo słynnych dzieł muzyki klasycznej w wykonaniu wirtuozów instrumentów i znakomitych śpiewaków. W festiwalowym programie pojawiła się zmiana. Pierwszy piątkowy koncert w Świdnicy został odwołany. Bez zmian odbędzie się natomiast zaplanowany na ten dzień muzyczny występ w Walimiu.
Święto muzyki klasycznej rozpocznie się już w piątek, 22 lipca. Niestety w pierwszy festiwalowy dzień nie odbędzie się pierwotnie planowany na godz. 17.00 koncert w świdnickiej restauracji Rynek 43. – Odwołany został tylko koncert „Sonata i wino” w Świdnicy. Koncert w kościele św. Jadwigi w Walimiu odbywa się bez zmian – informuje organizator.
Tegoroczny 23. już Festiwal Bachowski – tym razem odbędzie się pod hasłem „Tylko rzeczy sporne dają szanse”. Muzyka klasyczna będzie rozbrzmiewać w Świdnicy i innych dolnośląskich miejscowościach do 31 lipca.
– Hasło „Tylko rzeczy sporne dają szanse” zostało wybrane, by zwrócić uwagę, że jedynie to, co niekonwencjonalne i budzące szczere emocje obiecuje stały rozwój. Dzięki konsekwencji w dążeniu do piękna, spotkania, innowacyjności, otwartości i wrażliwości Festiwal Bachowski stał się jednym z największych i najoryginalniejszych wydarzeń tego rodzaju w naszej części Europy. Festiwal Bachowski Świdnica to zjawisko wyjątkowe na mapie polskiego życia muzycznego. Łączy wielopokoleniową publiczność o różnym koncertowym stażu, miasto z jego okolicami, młodych muzyków zaczynających swoją karierę z dojrzałymi, cenionymi artystami. Wychodząc z koncertami w region dociera do najmniejszych, a zupełnie niezwykłych, zabytkowych kościołów we wsiach położonych poza utartymi turystycznymi trasami. Tam znajduje też nowych odbiorców, którzy po raz pierwszy mogą „u siebie” posłuchać wykonywanej na żywo muzyki klasycznej – zapowiada Świdnicki Ośrodek Kultury.
Każdego roku na festiwal zapraszani są najlepsi muzycy i zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej. W tym roku artyści wykonają około 20 koncertów w Świdnicy i innych dolnośląskich miejscowościach – w tym w Żarowie, Bagieńcu, Pożarzysku, Walimiu, Sobótce, Olszyńcu, Łagiewnikach i Piławie Górnej. Muzyczne i artystyczne wydarzenia odbędą się w kościołach, zabytkach sakralnych, pałacach, a także innych nieoczywistych, ciekawych przestrzeniach – jak chociażby dworzec kolejowy, fabryka czy winnica. Nie zabraknie także pikników romantycznych i sielankowych „Śniadań na trawie”. Jedną z nowości będzie natomiast spektakl z dziełami Mendelssohna „Naturzyści” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i w wykonaniu śpiewaków Capelli Cracoviensis w świdnickim parku Sikorskiego.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, za wyjątkiem koncertu w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych 30 lipca o godz. 21.00, bilety w cenie 50 zł. Na koncerty w Kościele Pokoju i katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy obowiązują darmowe wejściówki. Aktualne informacje na temat wejściówek/biletów znajdziemy pod adresem – https://bilety.sok.com.pl/
AKTUALNY SZCZEGÓŁOWY PROGRAM tegorocznego Festiwalu Bachowskiego można pobrać ze strony www.bach.pl [ZAKŁADKA PROGRAM]. Więcej o konkretnych wydarzeniach i ewentualnych zmianach w repertuarze można przeczytaj na facebooku Festiwalu Bachowskiego.
/red./
/Materiały – Festiwal Bachowski, Świdnicki Ośrodek Kultury/