Strona główna 0_Slider Basen letni oficjalnie otwarty! Przebudowa pochłonęła 35 milionów złotych

Basen letni oficjalnie otwarty! Przebudowa pochłonęła 35 milionów złotych [FOTO/VIDEO]

0

Na pewno będzie to super atrakcja dla dzieci. Basen został bardzo ładnie przygotowany – mówił jeden z pierwszych gości otwartego w środę zmodernizowanego basenu letniego przy ulicy Śląskiej, który wraz z dziesiątkami innych świdniczan postanowił na własne oczy zobaczyć, jak wygląda przebudowane kąpielisko i zaznać odrobiny ochłody. – W Świdnicy brakuje miejsc, gdzie można uciec przed upałem. Bardzo fajnie, że basen już jest dostępny – wskazywali inni odwiedzający wodny kompleks. Na jego terenie powstały dwa baseny rekreacyjne, basen sportowy, brodzik dla dzieci, wodny plac zabaw oraz zjeżdżalnie.

Kompleks basenów przy ulicy Śląskiej to prawie stuletni obiekt, który wymagał przebudowy, aby dostosować go do obecnie panujących standardów. O tym, że gruntowny remont kąpieliska jest konieczny, już w czerwcu 2017 roku mówił Włodzimierz Banaś, projektant odpowiedzialny za jeden z przygotowanych projektów przebudowy i rozbudowy basenu. – Okres budowy obiektu przypada na pierwszą połowę XX wieku i określono na lata 1928-1930. (…) W chwili obecnej okładziny niecek basenowych są uszkodzone i nie nadają się do dalszej eksploatacji; (…) na powierzchni elementów żelbetowych występują uszkodzenia powstałe z długiego okresu eksploatacji. Dalsza eksploatacja obniża komfort użytkowania obiektu oraz pogarsza jego stan. Wokół niecek basenowych istnieje betonowa plaża basenowa. Na plaży licznie występują deformacje, uskoki, zarysowania i wyszczerbienia. Dalsze użytkowanie plaży w takim stanie nie jest możliwe – opisywał.

Pierwsze kroki związane z planowaną modernizacją kąpieliska podjęto w listopadzie 2016 roku, kiedy to Rada Miejska w Świdnicy przyjęła uchwałę, na mocy której Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono przebudowę i administrowanie zespołem basenów odkrytych. Od tego czasu ŚPWiK czterokrotnie ogłaszało przetargi na realizację robót. Wszystkie kończyły się unieważnieniem – najpierw z powodu problemów z dokumentacją przetargową, później z uwagi na zbyt wygórowaną cenę zaproponowaną przez jedynego chętnego wykonawcę, za trzecim podejściem przez zupełny brak złożonych ofert, a podczas czwartego przetargu z powodu problemu w sfinansowaniu inwestycji. Spółka wodociągowa poniosła spore koszty w związku z realizacją powierzonego zadania przebudowy i administrowania basenami. Jak informował ówczesny wiceprezydent Jerzy Żądło, od 2017 roku „kwota wydatków poniesiona na prace związane z przygotowaniem do remontu basenu wyniosła około 1 mln zł”.

W kwietniu 2020 roku świdniccy radni zdecydowali o uchyleniu wcześniejszej uchwały, w wyniku czego odkryte kąpielisko przy ulicy Śląskiej wróciło pod kontrolę miasta. Podjęto również decyzję o tym, że modernizacja basenowego kompleksu przeprowadzona zostanie przez Urząd Miejski. Na realizację inwestycji przewidziano 35 mln złotych. W grudniu 2020 roku ogłoszono piąty przetarg na wykonanie przebudowy wodnego kompleksu. Zakończył się on ostatecznie wyłonieniem firmy, której powierzono przebudowę wodnego kompleksu. Zadaniem tym zajęła się spółka Transcom z Katowic za kwotę blisko 30,5 mln złotych. Na etapie prac projektowych zdecydowano się na wprowadzenie zmian dotyczących założeń modernizacji, na co przeznaczono dodatkowo około 2,5 mln złotych. Dalsze 1,5 miliona trafiło na przebudowę strefy wejściowej oraz sanitariatów.

Basen letni przed przebudową – sierpień 2020 roku:

Otwarcie basenu letniego pierwotnie miało się odbyć w minioną sobotę, 16 lipca – co wcześniej zapowiadała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska – jednak termin ten uległ zmianie z uwagi na brak wymaganych opinii, w tym m.in. decyzji nadzoru budowlane oraz sanepidu, co miało związek ze wciąż wówczas trwającymi pracami budowlanymi. W środę Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał jednak zaświadczenie dotyczące przyjęcia zgłoszenia o zakończeniu budowy. Tym samym do użytkowania dopuszczony został teren w okolicach basenów oraz budynków administracyjnych, przy czym w dalszym ciągu zamknięty pozostaje obszar sąsiadujący z nową stacją filtracyjną dla kąpieliska – teren ten jest ogrodzony i niedostępny dla odwiedzających. Pozytywną opinię dotyczącą dopuszczenia kąpieliska do użytkowania wydali również inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy.

Zmodernizowany kompleks basenowy został ostatecznie otwarty w środę, 20 lipca 2022 roku. – Od dzisiaj będzie można korzystać ze wszystkich wodnych atrakcji, a jest ich cała masa. Wodny plac zabaw z dwoma zjeżdżalniami i wieloma urządzeniami zabawowymi dla dzieci, gdzie znajdują się m. in.: armatki wodne, wiadra przelewowe, tryskające dysze w kształcie jeżyków, liści czy też grzybków. Kolejną atrakcją dla nieco starszych amatorów wodnych kąpieli jest 60-metrowa zjeżdżalnia rurowa oraz 15-metrowa zjeżdżalnia jednotorowa. Do tego liczne urządzenia wodne takie jak: dzika rzeka, kula generująca fale, gejzery powietrzne, ścieżka pontonowa czy też przyrządy do masażu. Baseny rekreacyjne wyposażone zostały w platformy dla osób niepełnosprawnych. Nie zabrało również przebieralni, siedzisk i ławek – wyliczała w dniu otwarcia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Przecięcie wstęgi i otwarcie kąpieliska – 20 lipca 2022 roku:

Zmodernizowane kąpielisko będzie otwarte codziennie od godziny 10.00 do 19.00. Od poniedziałku do czwartku za bilet normalny trzeba zapłacić 15 złotych (10 złotych po godzinie 16.00), natomiast od piątku do niedzieli wejście wiąże się z wydatkiem w wysokości 18 złotych. W przypadku biletów ulgowych (do których uprawnieni są: dzieci, młodzież ucząca się, studenci, emeryci, renciści, niepełnosprawni z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych, osoby posiadające Świdnicką Kartę Dużej Rodziny lub Świdnicką Kartę Seniora) od poniedziałku do czwartku za wstęp trzeba zapłacić 10 złotych, natomiast od piątku do niedzieli – 12 złotych. Z kolei 5 złotych – niezależnie od dnia tygodnia – muszą zapłacić dzieci oraz młodzież w wieku do 18 roku życia posiadające Świdnicką Kartę Dużej Rodziny.

Bilety na basen można kupić w kasie głównej oraz w samoobsługowym biletomacie, które są usytuowane w strefie wejścia. Dodatkowo w weekendy uruchamiany będzie kolejny punkt kasowy w budynku biurowym ŚOSiR – 50 metrów przed strefą wejścia. Dostępny będzie również internetowy system zakupu biletów z wykorzystaniem kodów QR oraz pod adresem basen.osir.swidnica.pl. Na basenie honorowane będą karty sportowe: MultiSport, Medicover, FitProfit oraz PZU Sport. Ich obsługą zajmować się będzie tylko kasa główna w strefie wejścia.

W najbliższy piątek i sobotę przygotowano gry, zabawy oraz konkursy z nagrodami, które w godzinach od 12.00 do 17.00 przeprowadzą animatorzy „Active Show” z Wrocławia. W programie znajdzie się m.in. zumba dla dzieci i dorosłych, nauka wakacyjnego tańca czy wakacyjne kalambury i wiele innych atrakcji. Natomiast w każdy poniedziałek i środę zapraszamy na zajęcia aerobiku wodnego, które będą odbywały się na terenie basenu letniego do końca sierpnia – zachęca rzecznik świdnickiego magistratu.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCOVID-19. Jaka sytuacja w powiecie, województwie i kraju?
Następny artykułJuż w piątek rozpocznie się XXIII Festiwal Bachowski. Pierwszy dzień bez koncertu w Świdnicy [AKTUALNY PROGRAM]