Strona główna 0_Slider Anielskie głosy w katedrze świdnickiej. Na Festiwalu Bachowskich zaśpiewał belgijski zespół Graindelavoix...

Anielskie głosy w katedrze świdnickiej. Na Festiwalu Bachowskich zaśpiewał belgijski zespół Graindelavoix [FOTO]

0

Wyjątkową sceną koncertową stała się nawa główna monumentalnej katedry w Świdnicy. Znakomici artyści zaśpiewali w kilku jej częściach – tak, aby każdy z licznie zgromadzonej publiczności miał szansę posłuchać ich w bezpośredniej bliskości. Muzykę z ekspresywnych i wielobarwnych, wspaniałych głosów stworzył belgijski zespół Graindelavoix pod dyrekcją Björna Schmelzera. Koncert zrealizowany został w ramach trwającego XXIII Festiwalu Bachowskiego.

Koncert stanowił pokaz wspaniałych umiejętności wokalnych i przekonywał jak niesamowicie bogatym instrumentarium jest ludzki głos. Belgijski zespół Graindelavoix wystąpił w składzie – Teodora Tommasi – sopran, Florencia Menconi – mezzosopran, Razek-François Bitar – alt, Albert Riera, Andrés Miravete, Marius Peterson – tenor, Arnout Malfliet – bas. Chórmistrzem był założyciel grupy Björn Schmelzer. Publiczność wysłuchała interpretacji kompozycji księcia Venosy, włoskiego kompozytora Carla Gesualda – Responsoria na Wielki Czwartek i Responsoria na Wielki Piątek.

Chóralny koncert stanowił kolejne muzyczne wydarzenie w ramach trwającego XXIII Festiwalu Bachowskiego. Święto muzyki klasycznej potrwa do 31 lipca. Artystów, śpiewaków, muzyków będzie można jeszcze posłuchać zarówno w Świdnicy, jak i w okolicznych, dolnośląskich miejscowościach – Olszyńcu, Żarowie, Łagiewnikach, Bagieńcu i Piławie Górnej. Dziś koncert w Olszyńcu w Kościele św. Anny. XVII-wieczny teatr instrumentów Falconiero Frescobaldi Merula wykonają – Seojin Kim, Zofia Wojniakewicz – skrzypce, Calres Valles – fagot/ flet prosty, Aleksander Mocek – organy oraz Giulio Quirici – teorba. W kolejnych dniach wystąpią m.in. śpiewacy Capelli Cracoviensis w plenerowym spektaklu „Naturzyści” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego zainspirowanym „Lieder im Freien zu singen” Mendelssohna, a także Oscar Arguelles, Teresa Kamińska i Wioletta Fluda-Tkaczyk zaprezentują tria klarnetowe Brahmsa i Zemlinsky’ego. Ważnym punktem programu będą też niedzielne wykonania kantat patrona festiwalu w Kościele Pokoju.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, za wyjątkiem koncertu w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych 30 lipca o godz. 21.00, bilety w cenie 50 zł. Na koncerty w Kościele Pokoju i katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy obowiązują darmowe wejściówki. Aktualne informacje na temat wejściówek/biletów znajdziemy na – https://bilety.sok.com.pl/ Pełny program festiwalu na stronie www.bach.pl.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułOferty telefonii dla mieszkańców Świdnicy – jaką sieć wybrać?
Następny artykułJak wybrać oplot na kable