Strona główna Artykuł sponsorowany 16 wskazówek, jak napisać CV, by zostać zatrudnionym

16 wskazówek, jak napisać CV, by zostać zatrudnionym

0

CV to najważniejszy element podania o pracę, niezależnie od tego, o jakie stanowisko stara się kandydat. Curriculum vitae jest kompleksową wizytówką, która wpływa na decyzję o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Jak napisać CV, aby zostać zatrudnionym w wymarzonej firmie? W artykule przedstawionych zostało 16 wskazówek, dzięki którym przyszły pracodawca lub rekruter nie przejdzie obojętnie obok Twojej aplikacji.

Jak napisać skuteczne CV?

Jak zaprojektować CV, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów na to samo stanowisko? Oto 16 wskazówek.

  1. Zamieść w CV tylko te informacje, które pasują do stanowiska i firmy

Warto wyeksponować w CV doświadczenie zawodowe oraz osiągnięcia, które stanowią atut w kontekście posady, o którą stara się kandydat. Największe sukcesy powinny zostać wymienione na samej górze w bloku Doświadczenie zawodowe, tak aby rekruter od razu je zauważył.

  1. Podawaj liczby i fakty

Poza wymienieniem dotychczasowych pracodawców z nazw zaleca się określić w CV również ilościowo swoje sukcesy. Rekrutera będą interesować lata pracy w danej firmie oraz wyszczególnione osiągnięcia z liczbowymi danymi, z których kandydat jest szczególnie dumny.

  1. Pokaż swoje umiejętności dodatkowo w opisie stanowisk

Sekcja Umiejętności w CV to nie jedyne miejsce, w którym wyeksponujesz swoje kompetencje. Talenty możesz pokazać także w opisie obowiązków na danym stanowisku, przykładowo – „koordynacja działań zespołu marketingowego” pokazuje, że potrafisz zarządzać ludźmi.

  1. Nie zapominaj o innych formach pracy

Nie bój się zamieścić w curriculum vitae wolontariatu czy też pracy dorywczej – jeśli ma ona związek ze stanowiskiem, o które się starasz, z pewnością będzie stanowić Twój atut.

  1. Stosuj kolejność odwrotną do chronologicznej

W curriculum vitae należy zamieszczać informacje w kolejności od najbardziej aktualnych do najstarszych. Dotyczy to zarówno sekcji Doświadczenie zawodowe, jak i Wykształcenie oraz Kursy i szkolenia.

  1. Wyjaśnij wszelkie przerwy w zatrudnieniu

Duże przerwy czasowe w historii zatrudnienia można spróbować ukryć poprzez rozbudowanie innych elementów życiorysu, trzeba się jednak przygotować na pytanie o to podczas rozmowy rekrutacyjnej. Życie pisze różne scenariusze, dlatego szczere wyjaśnienie powinno rozwiać wszelkie obawy przyszłego pracodawcy.

  1. Zmieść się na jednej stronie

W CV należy zamieścić tylko te informacje, które są istotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. W zaprojektowaniu aplikacji tak, aby odpowiadała ona wymogom rekrutera, pomoże kreator CV.

  1. Jeśli Twoje zainteresowania są powiązane z danym stanowiskiem, zamieść je w CV

W CV można podzielić się z przyszłym pracodawcą swoimi zainteresowaniami, pod warunkiem, że hobby jest w jakiś sposób powiązane ze stanowiskiem, o które stara się kandydat. Lepiej jednak unikać kontrowersyjnych lub niebezpiecznych form spędzania wolnego czasu.

  1. Używaj zróżnicowanego słownictwa

Uważaj, by nie powtarzać w CV ciągle tych samych, nic nieznaczących fraz, które pojawiają się w niemalże wszystkich aplikacjach do pracy. W celu napisania skutecznego curriculum vitae wykorzystaj słowa kluczowe z ogłoszenia o pracę.

  1. Stosuj zrozumiałe dla każdego słownictwo

W CV nie ma miejsca na techniczny język. Dokumenty aplikacyjne powinny być zrozumiałe dla specjalisty HR, który zajmuje się rekrutacją.

  1. Projekt CV powinien być prosty i czytelny

CV musi być czytelne – pomoże w tym użycie jednolitej, ale nowoczesnej czcionki w rozmiarze 10-12 oraz zastosowanie odstępów (również odpowiedniej wielkości) pomiędzy poszczególnymi blokami.

  1. Delikatnie ozdób CV

CV stanowi wizytówkę kandydata do pracy, dlatego powinno ono prezentować się profesjonalnie. Ozdoby takie jak np. grafiki lub żywe kolory należy stosować z umiarem, mając na względzie standardy panujące w danej branży.

  1. Wyróżnij swoje dane kontaktowe

Dane kontaktowe w CV powinny się znaleźć na samej górze dokumentu lub na pasku bocznym. Trzeba podać nie tylko imię i nazwisko, lecz także adres e-mail oraz numer telefonu. Dla niektórych pracodawców ważne może być również miejsce zamieszkania.

  1. Sprawdź poprawność gramatyczną i ortograficzną

W curriculum vitae nie ma miejsca na błędy interpunkcyjne, ortograficzne, stylistyczne, fleksyjne czy literówki. Przed wysłaniem aplikacji do pracodawcy warto przeczytać CV kilka razy lub dać je komuś do sprawdzenia, aby wychwycić ewentualne chochliki.

  1. Zapisz komplet dokumentów w formacie PDF i nazwij poprawnie plik

Podanie o pracę zwykle przesyła się drogą elektroniczną, co wiąże się z pewną etykietą. CV dostarczane online powinno mieć odpowiedni format (PDF) oraz nazwę pliku, w której należy umieścić swoje imię i nazwisko. Jeśli kandydat chce załączyć do aplikacji referencje, powinny one zostać połączone z curriculum vitae w jeden wspólny plik.

  1. Curriculum vitae należy na bieżąco uaktualniać

CV to prawdziwa wizytówka, która pokazuje, co do tej pory robił kandydat do pracy oraz jakie są jego największe sukcesy. Każde zdarzenie takie jak np. zdobycie nowych umiejętności lub zakończenie jakiegoś projektu powinno poskutkować aktualizacją curriculum vitae. Dzięki temu rekruter przekona się co do tego, że osoba, którą chce zaprosić do dalszego etapu rekrutacji, nie spoczywa na laurach, tylko ciągle się rozwija.

To już wszystkie wskazówki związane z tym, jak napisać CV, aby wyróżnić się na tle innych osób starających się o to samo stanowisko. Postępując zgodnie z nimi, można znacznie zwiększyć szanse na zatrudnienie. Warto zatem poświęcić więcej czasu na przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych – zarówno w kontekście wyglądu aplikacji, jak i zawartych w niej treści, ponieważ poskutkuje to otrzymaniem wymarzonej, dobrze płatnej i satysfakcjonującej posady.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKiedy finał prac na ul. Konopnickiej w Strzegomiu?
Następny artykułStaranował trzy samochody i uciekł. Kierowca tłumaczył się szokiem