Strona główna 0_Slider Znał ponad 100 języków. Rekonstruktorzy zaprosili na spacer z Emilem Krebsem

Znał ponad 100 języków. Rekonstruktorzy zaprosili na spacer z Emilem Krebsem [FOTO]

0

Wdzięk, styl i czar Belle époque! Piękne panie w sukniach i z parasolkami oraz panowie w cylindrach spacerowali dzisiaj po świdnickim Rynku. Do wehikułu czasu zaprosili uczestnicy Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SHR Świdnica”, a głównymi bohaterami rekonstrukcji byli poliglota Emil Krebs i jego żona.

To już trzecie spotkanie w ramach projektu „IX wieków historii Świdnicy. Jej wybitni przedstawiciele”. Założone i prowadzone przez Krzysztofa Dworenko-Dworkina stowarzyszenie w ubiegłym roku prezentowało postaci astronomki Marii Kunic oraz legionisty Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Dzisiejszy bohater co prawda w Świdnicy nie mieszkał, ale był związany z powiatem świdnickim, bowiem urodził się w Świebodzicach, a część życia spędził w Opoczce.

 W 1873 roku sześcioletni Emil Krebs rozpoczął naukę w ówczesnej jednoklasowej, ewangelickiej Szkole Podstawowej w Opoczce. W wieku 10 lat znalazł w budynku swojej szkoły słownik języka francuskiego i potajemnie zaczął naukę tego języka. Do śmierci biegle władał 68 językami mówionymi i pisanymi, posługiwał się ponad 100 językami i pozostawił obszerną prywatną bibliotekę z około 5700 pismami i książkami w blisko 120 językach. Zmarł 31 marca 1930 r. w wyniku udaru mózgu w swoim biurze w służbie językowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podczas tłumaczenia. Został pochowany na cmentarzu w Stahnsdorf.

Jego spuściznę, bibliotekę liczącą ponad 3,5 tysiąca książek, przed rozproszeniem ocaliła żona Mande. Cały zbiór trafił do Biblioteki Kongresu w Stanach Zjednoczonych. W postaci Emila i Mande Krebsów wcielili się Paweł Krawiec i Monika Wajda, a towarzyszyli im w strojach z epoki Helena Pietrzak, Konstancja Kulak i Adrian Sorbian.

Świdniczanie i licznie zgromadzeni uczestnicy Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości mogli nie tylko poznać historię życia poligloty, ale także zobaczyć, jak noszono się w czasie, gdy Krebs miał około 30 lat. Prezentację i spacer po mieście poprzedziła sesja fotograficzna w salonie mieszczańskim Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Na finał rekonstruktorzy kwestowali na budowę pomnika księcia Bolka II Świdnickiego. Książę – jak zapowiedział Krzysztof Dworenko-Dworkin, ma być bohaterem kolejnej rekonstrukcji.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNaborówka walczyła w Kątach Wrocławskich
Następny artykułEfektowne zakończenie sezonu