– Jedni go kochali, inni nienawidzili. Jak miał ideę, to ją po prostu realizował, a wyrzucany drzwiami, wracał oknem – tak postać pierwszego ekologa w Świdnicy wspominała Małgorzata Gryń-Chlebicka. W obecności rodziny w Parku Centralnym w Świdnicy, tuż przed dawnym ogrodem różanym, została odsłonięta tablica pamięci Zdzisława Chlebickiego.

Jego marzeniem było właśnie odtworzenie ogrodu skalnego i różanego w Parku Centralnym i sprowadzenie do miasta wiewiórek. – Jest to ważna postać, która pojawiła się w historii Świdnicy. Zdzisław Chlebicki brał udział w zadrzewianiu obszaru między ulicą Polna Droga a ulicą Słowiańską, który obecnie nosi nazwę Parku Harcerskiego, wspomagając świdnickich harcerzy. Brał aktywny udział w stowarzyszeniu inicjatorów dzielnicy Zarzecze, podejmował akcje nasadzeń przy boisku przy ulicy Kilińskiego, próbował reaktywować boisko do tenisa przy ulicy Okrężnej, był prekursorem segregacji śmieci w Świdnicy – wyliczała radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska, uzasadniając we wrześniu 2021 roku wniosek złożony do władz miasta o upamiętnienie Zdzisława Chlebickiego.
Pan Zdzisław pociągał za sobą wielu pasjonatów, którzy m.in. pomogli mu w stworzeniu imponującego skalniaka na obecnym placu św. Jana Pawła II. Niestety, ta realizacja, jak wiele innych, nie przetrwały, ale stały się inspiracją. Zdzisław Chlebicki zmarł w 2004 roku.
/red./
fot. Dariusz Nowaczyński
![Muzyczny adwent rozpoczęty w kościele NMP Królowej Polski [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/koncert-adwentowy-kosciol-NMP-Krolowej-Polski-Swidnica-7-grudnia-2025-17-238x178.jpg)

![Fantastyczne zakończenie Biegów Parkowych w Świdnicy przy idealnej pogodzie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/biegi-parkowe-2025-12-238x178.jpg)
![Pożar warsztatu samochodowo-wulkanizacyjnego [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-ul-Wroclawska-Swidnica-5-100x75.jpg)
![Pod prąd na skrzyżowaniu w Świdnicy [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/manewry-na-skrzyzowaniu-Komunardow-i-Chrobrego-100x75.jpg)

![Pożar w zakładzie lakierniczym w Świdnicy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-lakiernia-100x75.jpg)


![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)
![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)