Strona główna 0_Slider Z jednośladem do pociągu. Wagony rowerowe w ten weekend zadebiutują na trasie...

Z jednośladem do pociągu. Wagony rowerowe w ten weekend zadebiutują na trasie Świdnica-Sobótka-Wrocław

0

W sobotę, 2 lipca na kolejową trasę łączącą Świdnicę, Sobótkę oraz Wrocław wyjedzie pierwszy pociąg Kolei Dolnośląskich z wagonem rowerowym. Dzięki temu łączenie turystyki rowerowej z podrożą pociągiem ma być łatwiejsze. Przedstawiciele wojewódzkiego przewoźnika zaznaczają, że załadunek oraz rozładunek rowerów prowadzony wyłącznie na stacjach Wrocław Główny, Sobótka Zachodnia i Świdnica Przedmieście.

Koleje Dolnośląskie jako pierwszy przewoźnik w Polsce uruchamiają wagony rowerowe. Pierwszy skład na początku lipca wyjedzie na trasę z Wrocławia, przez Sobótkę do Świdnicy. Opłaty za przewóz roweru są zbieżne z obecnym cennikiem, niezależnie od liczby stacji, na których przewożony jest rower. Dla utrzymania rozkładowych godzin odjazdu załadunek roweru do wagonu będzie odbywał się na wyznaczonych stacjach z pomocą drużyn konduktorskich – tłumaczył wcześniej Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy dolnośląskiego przewoźnika. Obecnie wiadomo już, że wagony rowerowe Kolei Dolnośląskich zadebiutują 2 lipca na trasie Wrocław Główny – Świdnica Przedmieście przez Sobótkę Zachodnią.

Okolice Sobótki słyną z wyjątkowych tras rowerowych i to właśnie na tę trasę wyjadą pierwsze wagony rowerowe. Dzięki nim na pokład będziemy mogli zabrać więcej rowerów, a pasażerowie w pociągu będą mogli podróżować wygodniej. Przybliżamy Ślężę fanom podróży na dwóch kółkach – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Pociąg z wagonem towarowym ma kursować w weekendy, od 2 lipca do 3 września, a także 15 sierpnia. – Pociąg rowerowy odjedzie z Dworca Głównego we Wrocławiu o 8:50 i powrotny ze stacji Świdnica Przedmieście o 15:58 (Sobótka Zachodnia przyj. 16:15, odj. 16:34). Załadunek i rozładunek rowerów będzie prowadzony wyłącznie na stacjach Wrocław Główny, Sobótka Zachodnia i Świdnica Przedmieście. Rowerzystów, chcących skorzystać z przejazdu prosimy o przybycie na stację około 20 minut przed planowanym odjazdem pociągów. Zespół Kolei Dolnośląskich będzie obecny przy załadunku i rozładunku rowerów, jednak prosimy pasażerów o podniesienie roweru na poziom wagonu i przekazanie go członkowi naszego zespołu, który będzie znajdował się na pokładzie wagonu rowerowego – wyjaśnia Andrzej Padniewski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich, cytowany przez „Rynek Kolejowy”.

Jak kupić bilet?

1. Bilet jednorazowy na przejazd wraz z biletem na przewóz roweru w wagonie rowerowym można nabyć: 1) w BOK Wrocław i kasach biletowych KD we Wrocławiu lub za pośrednictwem systemu KOLEO w przedsprzedaży wynoszącej 5 dni (nie dotyczy przejazdu 02.07.2022r. na który sprzedaż zostanie uruchomiona 01.07.2022r.), lecz nie później niż 30 minut przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej; 2) przed wejściem do pociągu, gdy zostały wolne miejsca, pod warunkiem zgłoszenia się na peron nie później niż 15 minut przed odjazdem pociągu.

2. Bilet na przewóz roweru w wagonie rowerowym do okazanego biletu na przejazd można nabyć: 1) w BOK Wrocław i kasach biletowych KD we Wrocławiu po okazaniu ważnego biletu na przejazd, w przedsprzedaży, lecz nie później niż 30 minut przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej; 2) przed wejściem do pociągu, gdy zostały wolne miejsca, po okazaniu ważnego biletu na przejazd, pod warunkiem zgłoszenia się na peron nie później niż 15 minut przed odjazdem pociągu.

Na przewóz roweru w wagonie rowerowym można nabyć wyłącznie oddzielny bilet jednorazowy z ceną zryczałtowaną 7,00 zł. UWAGA! Do przewozu roweru w wagonie rowerowym uprawnia wyłącznie bilet na przewóz roweru w wagonie rowerowym. Pozostałe rodzaje biletów na przewóz roweru nie uprawniają do przewozu rowerów w wagonie rowerowym.

Rowerzysto pamiętaj:

  • jako podróżny możesz być zobowiązany – na prośbę pracownika obsługującego wagon rowerowy – do pomocy przy czynnościach ładunkowych,
  • o odpięciu sakwy, fotelika oraz koszyka,
  • o zachowaniu kwitu z unikalnym numerem, którzy otrzymasz od obsługi wagonu przy zdawaniu roweru,
  • twój rower nie może przekroczyć wagi 30kg,
  • załadunek i wyładunek roweru odbywa się tylko na wybranych stacjach,
  • na stacji wsiadania, podróżny z rowerem ma obowiązek zgłosić się na peron nie później niż 15 minut przed odjazdem pociągu.

Szczegółowe informacje dostępne w „Zasadach przewozu rowerów w wagonach rowerowych„.

 

/Koleje Dolnośląskie, opr. mn/

Poprzedni artykułSpadło na samochód
Następny artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19