Strona główna Wydarzenia Strzegom Ponad 300 tysięcy złotych na Święto Granitu. Warto było tyle wydać na...

Ponad 300 tysięcy złotych na Święto Granitu. Warto było tyle wydać na zabawę?

0

Dawid Kwiatkowski, Wilki, Roksana Węgiel – te gwiazdy gościły na Święcie Granitu w Strzegomiu. Miasto bawiło się przez trzy dni i już wiadomo, jaki był koszt i skąd pochodziły środki na realizację święta, przygotowanego z wielkim rozmachem. Cena nie była niska.

W 2020 i 2021 większość miast nie miała możliwości, by zorganizować doroczne święta, w tym roku imprezy wróciły, ale nie wszędzie. Nie było m.in. Dni Świdnicy. Z zabawy nie zrezygnował Strzegom, który zamiast dni miasta, od lat organizuje imprezę pod nazwą Święto Granitu.

– Koszt techniki estradowej i koncertów w trakcie tegorocznej edycji „Dolnośląskiego Rozpoczęcia Lata – Święta Granitu Strzegomskiego” wyniósł ok. 343 tys. zł. Koszty przychodu wyniosły blisko 81 tys. zł. Część wydarzeń w ramach „Święta Granitu Strzegomskiego” była organizowana w ramach unijnego projektu pn. „Świat kamienia”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska – na pytania Swidnica24.pl odpowiada burmistrz Zbigniew Suchyta.

Czy wobec niełatwej sytuacji finansowej samorządów warto było wydawać pieniądze na zabawę? Burmistrz odpowiada:

„Święto Granitu Strzegomskiego” jest wydarzeniem cyklicznym. W tym roku miało wymiar szczególny, ponieważ było związane z obchodami 780–lecia nadania praw miejskich Strzegomiowi, ale również 20-leciem nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi pw. śś. App Piotra i Pawła i 10. rocznicą ogłoszenia patronami Strzegomia śś. Piotra i Pawła.

„Święto Granitu Strzegomskiego” zostało połączone z „Dolnośląskim Rozpoczęciem Lata”, promocją lokalnych produktów w ramach „Made in Dolny Śląsk”, Strzegomską Giełdą Minerałów i Dniem truskawki oraz biegiem ulicznym „Strzegomska 12-stka”. To również realizacja projektu polsko – czeskiego „Świat kamienia” oraz projektu muzyczno – teatralnego „Tradycja i kamień”. Nie zabrakło również wykładu prof. Stanisława Niciei o historii Strzegomia.

Idea „Święta Granitu Strzegomskiego” jest związana jest z promowaniem lokalnego produktu – strzegomskiego granitu, ale również branży kamieniarskiej, która jest największym pracodawcą w gminie Strzegom. Dzięki temu zakłady kamieniarskie rozwijają się, a produkty ze Strzegomia znane są nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na całym świecie.

„Święto Granitu Strzegomskiego” ogniskuje w sobie również inne wydarzenia: Strzegomską Giełdę Minerałów i Dzień Truskawki, podczas których wystawcy ze Strzegomia i liczni goście prezentują swoje eksponaty kamienne, a sołectwa produkty z truskawki, która coraz częściej jest sadzona przez okolicznych plantatorów.

Oprócz wymiaru promocyjnego „Święto Granitu Strzegomskiego” ma wymiar społeczny. Po dwóch latach pandemii, izolacji i strachu strzegomianie i goście mieli okazję zaznać trochę zabawy, radości i bliskości. Tysiące ludzi włączyło się w obchody naszego święta. Uśmiechy goszczące na wielu twarzach były dowodem na to, że w tych trudnych czasach ludzie zasługują na odrobinę radości.

/red./

Poprzedni artykułSynoptycy ostrzegają przed burzami
Następny artykułInwestycja za ponad 200 tysięcy złotych rozjeżdżana przez ciężki sprzęt [FOTO]