Strona główna 0_Slider Podróż w czasie „Czeskim Expressem”. Zabytkowy skład zawitał także do Świdnicy

Podróż w czasie „Czeskim Expressem”. Zabytkowy skład zawitał także do Świdnicy [FOTO]

0

Na tę podróż bilety wyprzedały się w mgnieniu oka! I nic dziwnego, spędzenie całego dnia na malowniczych trasach południa Dolnego Śląska to nie lada gratka, zwłaszcza, że podróżnych zabrał zabytkowy pociąg. „Czeski Express” zatrzymał się także w Świdnicy.

Muzealny Pociąg Specjalny „Czeski Express” połączył dzisiaj czeski region pardubicki z polskim województwem dolnośląskim.

To wyjątkowe wydarzenie przygotował region pardubicki we współpracy z Muzeum Starych Maszyn w Žamberku, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śl. oraz samorządami polskich miast na trasie przejazdu – Międzylesia, Bystrzycy Kłodzkiej, Ząbkowic Śląskich, Dzierżoniowa, Świdnicy oraz Jaworzyny Śląskiej.

Skład Parowego Expressu tworzą zabytkowe wagony oraz lokomotywa 555.153. Lokomotywa ta to niemiecki parowóz wojenny przejęty po wojnie przez kolej czeską, oznaczony serią 555. Czescy i polscy turyści odwiedzają region Dolnego Śląska, podróżując wagonami produkcji Linke-Hoffman-Werke z Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Każde z miast na trasie oferuje atrakcyjny pobyt. Podczas godzinnego postoju w Jaworzynie Śląskiej turyści zwiedzą Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śl. Można było także wysiąść w Ząbkowicach Śląskich, gdzie czekał Frankenstein, z którym można było zwiedzić Krzywą wieżę i Laboratorium, przewodnicy i oglądanie panoram z wież czekało także w Dzierżoniowie i Świdnicy.

Przejazd jest częścią planu uruchomienia turystycznej linii kolejowej z Muzeum Kolejnictwa w Dolnej Lipce we współpracy z Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku, muzeami należącymi do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz samorządem Dzierżoniowa.

Pociąg do Polski wjechał po 10.00, na granicy znów się pojawi ponownie o 19.00. Przejazd po drodze „łapał” opóźnienia, ale podczas tej wyprawy nikt nie spoglądał na zegarek.

/red./
fot.Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZa elektrośmieci – nasiona. Chętnych nie brakowało
Następny artykułLato przy trzepaku. Wakacyjne animacje w gminie Żarów [PROGRAM]