Strona główna 0_Slider Po ponad 20 latach pierwszy pasażerski pociąg wyruszył z Wrocławia przez Sobótkę...

Po ponad 20 latach pierwszy pasażerski pociąg wyruszył z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy [FOTO]

0

Punktualnie o godz. 9.30 z toru 10 przy peronie 5 do Świdnicy wyruszył specjalny pociąg, który wznawia przerwaną na ponad 20 lat historię pasażerskiego połączenia kolejowego z Wrocławia do Świdnicy przez Sobótkę. W pierwszą podróż pojechali samorządowcy, przedstawiciele rządu i kolei, a na „pokład” zostali zaproszeni dziennikarze. Za tydzień pociąg wchodzi do regularnego rozkładu jazdy.

Reaktywacja połączeń pasażerskich na trasie Świdnica-Sobótka-Wrocław ma nastąpić po zakończeniu rewitalizacji linii kolejowej nr 285. Na realizację kolejowej inwestycji, współfinansowanej ze środków unijnych, przeznaczono blisko 217 mln złotych. Przez wiele miesięcy przedstawiciele spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadali, że wznowienie ruchu pasażerskiego na linii kolejowej nr 285 łączącej Świdnicę z Sobótką i Wrocławiem nastąpi w połowie grudnia ubiegłego roku. Na nieco ponad miesiąc przed tym terminem poinformowano, że przywrócenie przejazdów osobowych opóźni się o kwartał, a pociągi wyjadą na tę trasę w połowie marca 2022 roku. W lutym przekazano jednak, że do Wrocławia przez Sobótkę pasażerowie ze Świdnicy pojadą dopiero 12 czerwca.

Rewitalizacja linii 285 objęła niemal 60 km przebudowanej linii kolejowej w zakresie podtorza, nawierzchni kolejowej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, obiektów inżynieryjnych i przejazdów.

Na zmodernizowanej trasie kolejowej pasażerowie będą mogli skorzystać z 14 przystanków z nowymi peronami: Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, Świdnica Przedmieście. Przejazd na całym odcinku ma trwać około godziny.

Dzisiejszy przejazd specjalny będzie znacznie dłuższy, bowiem zostanie połączony z prezentacją nowego pociągu hybrydowego Impuls II w Sobótce. Zaplanowane są także zatrzymania w Kobierzycach, Marcinowicach i Świdnicy, gdzie mają oczekiwać przedstawiciele lokalnych władz. Podróż będzie okazją do zadania pytań o blaski i cienie wznawianego połączenia. Świdniczanie alarmują już teraz, że uruchomienie kursów może oznaczać poważne problemy dla komunikacji samochodowej.

/asz/
fot.  ASZ/Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułObuwie Palladium – dlaczego warto je mieć?
Następny artykułNie wszyscy robią zakupy online. Z czego to wynika?