Strona główna Kultura Narodowy Chór Adżarii i Adżarski Państwowy Zespół Baletowy wystąpią w Świdnicy

Narodowy Chór Adżarii i Adżarski Państwowy Zespół Baletowy wystąpią w Świdnicy

0

W ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury w hali lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się koncert „Gruzińskie opowieści”. Wystąpi Narodowy Chór Adżarii „Batumi” oraz Adżarski Państwowy Zespół Baletowy „Khorumi”.

Koncert Narodowego Chóru Adżarii „Batumi” w Kościele Pokoju w październiku 2021 roku

Polsko-Gruziński Festiwal Kultury jest przestrzenią współpracy kulturalnej i artystycznej między regionem Dolnego Śląska, a gruzińską Autonomiczną Republiką Adżarii. Głównym organizatorem po stronie dolnośląskiej jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Zespół „Batumi” jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Artystyczna praca zespołu została doceniona przez takich wielkich mistrzów jak A. Erkomaishvili i R. Gogiashvili. Zespół otrzymał pierwszą nagrodę oraz Grand-Prix na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”, jednocześnie odnosząc sukcesy za granicą, występując na licznych festiwalach w Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Iranie, Turcji, Rosji, Francji, Finlandii, Szwajcarii. Repertuar zespołu obejmuje ponad 100 pieśni ze wszystkich regionów Gruzji. Wykonywane są one na perfekcyjnym poziomie, jaki prezentują zarówno poszczególni soliści oraz cały zespół. Pieśni te zawsze dzieliły radości i smutki Gruzinów. Unikalna polifonia gruzińskich śpiewów w 2001 roku została uznana przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Adżarski Państwowy Zespół Baletowy “Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Pod opieką doświadczonych instruktorów umiejętności taneczne rozwija około 300 osób w różnym wieku – dzieci, młodzież i dorośli. Od samego początku zespół zachwyca światową publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także na Światowym Konkursie Tańców Ludowych. W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości.

Koncert w hali lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się w piątek, 1 lipca o godz. 20.00. Bilety wstępu w cenie 20 zł są do nabycia w Informacji Turystycznej w Świdnicy (Rynek 39-40).

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułDlaczego warto odwiedzić Świdnicę? Najważniejsze atrakcje
Następny artykułPiękno i wygoda w każdym rozmiarze: bielizna damska plus size