Strona główna 0_Slider Jak modernizowali baseny w regionie? W Świdnicy najdłużej i najdrożej

Jak modernizowali baseny w regionie? W Świdnicy najdłużej i najdrożej

0

Świdniczanie po latach oczekiwania mają w drugiej połowie lipca wziąć udział w „testowaniu” zmodernizowanego, poniemieckiego basenu przy ul. Śląskiej. W Jaworze w odnowionym obiekcie można się kąpać już od 2020 roku, w Nowej Rudzie od zeszłego sezonu (i to za darmo). Te trzy obiekty są podobne. Samorządy w Jaworze i Nowej Rudzie modernizowały szybko i stosunkowo tanio, a jeszcze szybsze były Strzegom i Świebodzice. W Świdnicy przebudowa wlecze się najdłużej i jest najdroższa.

Niemieccy mieszkańcy regionu wałbrzyskiego polskim osadnikom pozostawili wybudowane w okresie międzywojennym kompleksy basenów. Dość podobne, choć różnych rozmiarów letnie kąpieliska miały m.in. Świdnica, Strzegom, Świebodzice, Jawor i Nowa Ruda. Wszędzie po blisko stu latach użytkowania konieczna była modernizacja. W tempie i kosztach Świdnica wypada najgorzej. Czy modernizacja za 35 milionów złotych da więcej niż zdecydowanie tańsze przebudowy w sąsiednich miastach i gminach?

Strzegom: Baseny z podgrzewaną wodą od 2009

Poniemiecki kompleks basenów w Strzegomiu został zmodernizowany już w 2009 roku i jako pierwszy w Polsce mógł się pochwalić nieckami ze stali nierdzewnej. Do dzisiaj to jeden z najchętniej odwiedzanych basenów w powiecie świdnickim. Na miłośników wodnego wypoczynku czekają baseny z podgrzewaną wodą, dwie trampoliny, tory do pływania ze słupkami startowymi, ławki i leżanki z masażem, grota sztucznej fali, rwąca rzeka, masaże ścienne, masaż karku, siatka do wspinaczki z wyspą i zjeżdżalnia o długości 71,5 m. Dodatkowa atrakcją jest nocne pływanie od 21.00 do 23.00, a dzięki podgrzewanej wodzie sezon trwa 3 miesiące. Modernizacja kosztowała 9 milionów złotych.

Świebodzice: Baseny dla miejscowych dzieci za złotówkę

W latach 2015/16 modernizację przeszło letnie kąpielisko w Świebodzicach. Prace kosztowały ok. 4 milionów złotych.

„Baseny odkryte przy ul. Rekreacyjnej 1 to jeden z największych zespołów basenów odkrytych na Dolnym Śląsku. W skład kompleksu wchodzi basen pływacki o wymiarach 50 m x 12,5 m i głębokości od 1,2 m do 1,8 m oraz basen rekreacyjny dla osób nieumiejących pływać o głębokości do 1 m.

Dla najmłodszych są dwa brodziki ze stali nierdzewnej. W jednym z nich został zainstalowany jeżyk wodny, jest to atrakcja wodna w formie kopuły z otworami przez które tryska woda. Jeżyka wykonano z polerowanej stali nierdzewnej, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo jego użytkownikom. Dzieci mogą go dotykać, zatykać otwory przez które wypływa woda lub stać pod nią jak pod prysznicem. Taka atrakcja pozwala maluchom pozbyć się lęku przed wodą, rozwija ich zmysły sensoryczne i pobudza ciekawość.

Do dyspozycji wypoczywających dostępne są rozległe tereny do plażowania, wyznaczone miejsce do grillowania oraz boisko do plażowej piłki siatkowej i nożnej. Obiekt posiada dobrze zaopatrzoną kawiarenkę. Obok jest skatepark, kompleks boisk i kręgielnia.” – czytamy w opisie obiektu.

Jawor: Basen zmodernizowany w rok za 22 miliony złotych

Basen w Jaworze został wybudowany, podobnie jak świdnicki, przed II wojną światową na potrzeby przygotowań do olimpiady. W 2018 roku władze miasta podjęły decyzję o zmodernizowaniu nieczynnego kompleksu. Na projekt mieli wpływ sami mieszkańcy, z którymi szeroko konsultowano planowane zmiany. Prace ruszyły w kwietniu 2019 roku i 1 sierpnia 2020 roku przy pięknej pogodzie baseny zostały udostępnione. Na gości czekały zjeżdżalnie, tory wodne 16 i 25 metrowe, atrakcje dla najmłodszych, skocznie 5, 3, i 1-metrowe wykonane ze stali nierdzewnej. Inwestycję zrealizowano z budżetu Jawora za ok. 22 miliony złotych.

Nowa Ruda: Baseny za 16 milionów złotych, wstęp za darmo

Basen sportowy o długości 50 metrów (od 1,7m do 4,5 m głębokości) z wieżą do skoków od 13 lat, basen rekreacyjny (do 1,2 m głębokości) i dwie zjeżdżalnie, brodzik z fontannami dla małych dzieci, wodą podgrzewaną do 29°C, rwąca rzeka na basenie rekreacyjnym, dwa boiska do siatkówki plażowej, kawiarnię, bar, przebieralnię,natryski i WC oraz rozległy teren do plażowania z pięknym widokiem od ubiegłego sezonu mają goście odwiedzający kompleks basenów w Nowej Rudzie. Modernizacja rozpoczęła się w 2018 i miała potrwać rok, jednak pojawiły się przeszkody w postaci niestabilnego gruntu pod nieckami. Zrujnowany basen był nieczynny 20 lat! Przeszkody udało się pokonać i obiekt został otwarty w połowie lipca 2021 roku. Ponad połowa kosztów pochodziła z funduszy unijnych, po które gmina sięgnęła w ramach ZIT Aglomeracji Wałbrzych, tej samej, do której należy Świdnica. Ze względu na to dofinansowanie wstęp na basen do 2024 roku będzie bezpłatny. Jak dowiedzieliśmy się dziś u obsługi obiektu, zainteresowanie jest ogromne i przy słonecznej pogodzie warto rozkładać swój koc jak najwcześniej. W lipcu i sierpniu godziny otwarcia mają być wydłużone. Teraz basen jest otwarty od 10.00 do 18.00. Koszt modernizacji objął także budynek, w którym swoją siedzibę ma m.in. Klub Seniora.

Świdnica: Modernizowanie od sześciu lat. Koszt: 35 milionów złotych

Rozpoczęcie wyczekiwanej przez mieszkańców modernizacji basenu letniego poprzedziły kilkuletnie przygotowania. W listopadzie 2016 roku Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji powierzono przebudowę i administrowanie zespołem basenów odkrytych. W kolejnych latach miejska spółka wodociągowa czterokrotnie ogłaszała przetargi na wykonanie inwestycji. Wszystkie próby wyłonienia wykonawcy prac kończyły się jednak fiaskiem. Nieudane operacje kosztowały milion złotych.

W kwietniu 2020 roku zdecydowano, że odkryte kąpielisko przy ulicy Śląskiej wróci pod kontrolę miasta. Piąty przetarg zakończył się ostatecznie wyłonieniem firmy, której powierzono przebudowę wodnego kompleksu. Zadaniem tym zajęła się spółka Transcom z Katowic za kwotę blisko 30,5 mln złotych. Tyle było w 2020r. Po drodze zostały podpisane cztery aneksy i najnowsza cena to 33 228 540,47 zł. Do tego trzeba dodać prawie 1,5 miliona złotych za przebudowę strefy wejściowej, realizowaną przez inną firmę. Inwestycję w całości pokrywają środki budżetowe miasta. Władze nie sięgnęły po żadne fundusze zewnętrzne, ani krajowe, ani europejskie. Dodatkowo pierwszy raz w historii prezydent miasta zadecydowała o wypłacie w sumie 13 milionów złotych dywidendy ze Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Choć nigdy wprost nie zostało powiedziane, że te środki są potrzebne na basen, wypłata dywidendy zbiegła się w czasie właśnie z tą inwestycją.

Przed przebudową do dyspozycji były trzy niecki i tak pozostanie, choć układ się zmienia:

• basen sportowy, 25x18m: 7 torów, głębokość 2,0m,  powierzchnia lustra wody 471,8m², niecka stalowa, słupki startowe, 7szt.

• basen rekreacyjny nr 1, ok.36x20m: głębokość 0,9m-1,25m, powierzchnia lustra wody 678m², niecka stalowa, platforma dla osób niepełnosprawnych, wyposażenie rekreacyjne, m.in. masaże karku wąskie i szerokie, dzika rzeka, kula generująca fale

• basen rekreacyjny nr 2, 43x25m, głębokość 0,9m-1,20m, powierzchnia lustra wody 1076m², niecka stalowa, platforma dla osób niepełnosprawnych, wyposażenie rekreacyjne, m.in. masaże karku wąskie i szerokie, gejzery powietrzne, grzybki wodne, wodny balon, ścieżka pontonowa, podwodna leżanka i ławeczka z masażem powietrznym, zjeżdżalnie-typu anakonda i rodzinna

• brodzik dla dzieci, 29,50×9,15m, głębokość 0,0m-0,3m, powierzchnia lustra wody 273m², niecka stalowa, wyposażenie rekreacyjne, m.in. jeż wodny, zjeżdżalnia dla dzieci

• wodny plac zabaw, 29,50×9,15m, powierzchnia 273m²

Woda nie będzie podgrzewana.

Jak daleko jeszcze do zakończenia prac? Na kiedy planowane są odbiory?

  – Odbiorów dokona komisja, w której zwyczajowo są przedstawiciele zamawiającego, wykonawcy, użytkownika obiektu oraz inspektorzy nadzoru. W pierwszej kolejności odbędzie się odbiór techniczny – dokonywany po zakończeniu robót budowlanych, umożliwiający przystąpienie do rozruchu i okresu próbnej eksploatacji, następnie do odbioru końcowego całego przedmiotu umowy (do 30.12.2022 r.) – odpowiada rzeczniczka UM Magdalena Dzwonkowska.

Ile będzie kosztowało utrzymanie basenu?

Koszt uruchomienia – rozruchu technologicznego basenu będzie realizowany w ramach zadania na koszt wykonawcy. Prowadzenie eksploatacji urządzeń basenu, w tym stacji uzdatniania wody, przy pełnym obciążeniu, w pierwszym okresie letnim, czyli zapewnienie części zamiennych, dostawa reagentów chemicznych niezbędnych dla prawidłowej pracy obiektu, szkolenie pracowników do obsługi stacji filtrów jest po stronie i na koszt wykonawcy. Koszt poboru wody, odprowadzenia ścieków, zużycia prądu elektrycznego oraz zatrudnienie pracowników jest po stronie zarządzającego obiektem. Ilość wymian wody w ciągu dnia zaplanowano zgodnie z normą DIN 19643. Szacunkowe koszty eksploatacji basenu w sezonie letnim wyniosą około 650 tys. zł. Środki zostaną zabezpieczone w budżecie miasta Świdnica w dziale 926 kultura fizyczna, w rozdziale 92604 – podaje rzeczniczka.

 Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska podała, że od 16 lipca tego roku, mimo że odbiory końcowe planowane są wg rzeczniczki na grudzień, będzie można korzystać już od 16 lipca. Na jakich zasadach?

– Informacje dotyczące funkcjonowania basenu, czyli godzin jego otwarcia, ceny biletów oraz zatrudnionych osób podane zostaną do publicznej wiadomości w najbliższym czasie – odpowiedziała 21 czerwca rzeczniczka magistratu, nie precyzując, co oznacza „w najbliższym czasie”.

Służby prasowe prezydent miasta, a i ona sama nie szczędzą wysiłków, by pokazywać jak najczęściej postęp prac. Tym, co już widać, zachwyca się cześć radnych. Świdniczanom na pewno potrzebne jest miejsce do letniego wypoczynku, bo nie mają w tej chwili żadnego (bosmanat nad zalewem jest nieczynny, nad rzeką ustawiono zakazy kąpieli, aquaparku miasto nie wybudowało). Czy jednak na basen, który będzie czynny w roku najwyżej 2,5 miesiąca trzeba było wydawać aż 35 milionów złotych? Przykład Jawora i Nowej Rudy pokazuje, że taki sam obiekt można było zmodernizować szybko i w znacznie niższej cenie. Obie te inwestycje wystartowały później niż świdnicka (Świdnica – 2016, Jawor 2018, Nowa Ruda – 2018).

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułZnaleziono etui z dokumentami
Następny artykułŚwidnicka piłkarka powołana do kadry Dolnego Śląska!