Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Moc atrakcji podczas pikniku w Parku Centralnym, widowisko muzyczno-taneczne Noc Świętojańska, liczne festyny i pikniki na powitanie lata, a może maraton gier terenowych? Podpowiadamy co robić w ten weekend!

Świętojański Ekopiknik w świdnickim Parku Centralnym (piątek)

Stoiska lokalnych przedsiębiorców, aleja rękodzieła, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych, strefa kulinarna, występy artystyczne zakończone obrzędem nocy świętojańskiej – to tylko niektóre atrakcje, które będą czekać na wszystkich w piątek, 24 czerwca w świdnickim Parku Centralnym.

Udział w ekopikniku w charakterze wystawców potwierdziło ponad 70 lokalnych przedsiębiorców i instytucji, wśród których znaleźli się producenci zdrowej żywności, rękodzielnicy oraz promotorzy zdrowego stylu życia. Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w rodzinnych warsztatach – nauczą się pierwszej pomocy i technik samobadania, dowiedzą się o roli pszczół w przyrodzie, samodzielnie przygotują pasty, przekąski i watę cukrową. Zaplotą wianki i warkocze, zrobią kartę czerpanego papieru z zatopionymi w nim roślinami oraz wykonają lalki motanki – ukraińskie amulety ochronne. Cała impreza ma na celu zachęcić mieszkańców Świdnicy do prowadzenia zdrowego, ekologicznego stylu życia.

W drugiej części wydarzenia, która rozpocznie się o godz. 17.00, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci Zdzisława Chlebickiego oraz występy artystyczne: Niepublicznego Przedszkola „Wesoła Piątka”, Klubu Migranta Kalejdoskop Talentów, zespołów Mała Świdnica i Mażoretki Prima, Zespołu Ludowo-Estradowego Mokrzeszów, Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz zespołu SponTan. O 20.00 DJ Grzegorz Godula zaprosi uczestników imprezy na potańcówkę.

Noc Świętojańska – widowisko muzyczno-taneczne w Parku Centralnym (piątek)

III Dolnośląski Weekend z Questami w gminie Świdnica (piątek-sobota)

Wieczór Świętojański w Śmiałowicach (piątek)

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice zaprasza na Wieczór Świętojański, który odbędzie się w piątek, 24 czerwca. – Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy, która rozpocznie się o godzinie 16.00 na Placu Rekreacyjnym. Ponieważ w czwartek przypadał Dzień Ojca, proponujemy, żeby dzieci do wspólnej zabawy zaprosiły swoich ojców, dla których także przewidziane są atrakcje. Na zakończenie dnia odbędzie się plecenie świętojańskich wianków i puszczanie ich na rzekę. Prosimy zatem, aby dzieci przyniosły rośliny na wianki – zachęcają organizatorzy.

Piknik z okazji powitania wakacji – Bystrzyca Górna (piątek)

Przynieś elektrośmieci, odbierz nasiona. Wielka zbiórka zużytego sprzętu w Świdnicy (sobota)

Stare lodówki, zepsute pralki, nieużywane telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, ładowarki, zabawki elektroniczne, komputery, laptopy – lista elektroodpadów gromadzonych w naszych domach i mieszkaniach jest naprawdę długa. Do zrobienia porządków zachęcają organizatorzy zbiórki elektrośmieci, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 czerwca od godz. 9.00 do 15.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy. Za każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny Fundacja Odzyskaj Środowisko będzie rozdawać nasiona łąk kwietnych i miododajnej facelii.

„Czeski Express” na Dolnym Śląsku (sobota)

Na dolnośląskie szlaki ponownie wjedzie Muzealny Pociąg Specjalny „Czeski Express”. Połączy region pardubicki z województwem dolnośląskim. Przejazd odbędzie się w sobotę, 25 czerwca.

To wyjątkowe wydarzenie przygotował region pardubicki we współpracy z Muzeum Starych Maszyn w Žamberku, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz samorządami polskich miast na trasie przejazdu – Międzylesia, Bystrzycy Kłodzkiej, Ząbkowic Śląskich, Dzierżoniowa, Świdnicy oraz Jaworzyny Śląskiej.

Skład Parowego Expressu to zabytkowe wagony oraz lokomotywa 555.153 – niemiecki parowóz wojenny przejęty po 1945 r. przez kolej czeską, oznaczony serią 555. Czescy i polscy turyści odwiedzą region Dolnego Śląska, podróżując wagonami produkcji Linke-Hoffman-Werke z Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Planowany rozkład jazdy:

10:02 – 10:30 Międzylesie
10:55 – 11:04 Bystrzyca Kłodzka
11:26 – 11:39 Kłodzko
12:03 – 12:23 Kamieniec Ząbkowicki
12:36 – 12:38 Ząbkowice Śląskie
13:15 – 13:20 Dzierżoniów
13:43 – 13:48 Świdnica
14:02 – 15:00 Jaworzyna Śląska
15:12 – 15:13 Świdnica
15:40 – 15:45 Dzierżoniów
16:20 – 16:21 Ząbkowice Śląskie
16:34 – 16:55 Kamieniec Ząbkowicki
17:24 – 17:30 Kłodzko
17:55 – 18:05 Bystrzyca Kłodzka
18:28 – 18:54 Międzylesie

Uwaga! Sprzedaż biletów na przejazdy Czeskim Expressem, na wszystkich trasach została wstrzymana ze względu na wyprzedanie miejscówek.

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Pożarzysku (sobota)

Charytatywny piknik rodzinny Jaworzyńskiej Pozytywki (sobota)

To będzie prawdziwa gratka dla fanów militarystyki, historii i służb mundurowych. Już w sobotę, 25 czerwca w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się piknik rodzinny Jaworzyńskiej Pozytywki. Podczas imprezy będzie można obejrzeć sprzęt jednostek wojskowych, zapoznać się z działalnością służb mundurowych i specjalnych, organizacji pomagającym weteranom. Oprócz tego nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Całkowity dochód z pikniku przeznaczony zostanie na działalność charytatywną stowarzyszenia.

W imprezie wezmą udział jednostki i uczelnie wojskowe, stowarzyszenia weteranów, militarne grupy rekonstrukcyjne, służby specjalne i mundurowe, kluby sportowe i stowarzyszenia. Swój udział potwierdzili m.in. 1. Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki, 23. Śląski Pułk Artylerii im. gen. broni Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego z Bolesławca, Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki z Wrocławia, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kłodzku, Stowarzyszenie Motocyklowe Karkonosze, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy (od 13:00 do 15:00), funkcjonariusze Służby Więziennej z Wrocławia, Nadleśnictwo Świdnica, Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzynie Śląskiej, Polish Garrison 501st Legion, Rebel Legion Eagle Base, Formacja Taneczna „Fart”, Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus”, Sekcja Kolarska Gminnego Ludowego Klubu Sportowego w Jaworzynie Śląskiej, Zespół Wokalny Nutabene z Wrocławia (koncert godz. 14:30), Fighter Klub Jaworzyna Śląska, Fighter Klub Kaczmarek Grodowski, Magda i Marcin Michalscy, Dom Powstańców Warszawskich Nowolipie 22, Wojciech Syrocki – Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego.

Dodatkowe atrakcje: turniej Bubble Football, konkurs dla dzieci i młodzieży w skoku w dal z Wicemistrzem Polski Mateuszem Jopkiem (od 15:00 do 17:00), dmuchane zamki (za darmo dla dzieci), animacje i zabawy, malowanie twarzy dla dzieci, super-gastronomia, licytacje charytatywne.

Piknik odbędzie się na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej w godz. 13.00 – 18.00.

IV Dzień Otwarty w OSP Dobromierz (sobota)

Dzień Dobry Wakacje! Festyn rodzinny w Świebodzicach (sobota)

W sobotę, 25 czerwca w Parku Miejskim w Świebodzicach odbędzie się festyn rodzinny na powitanie lata pn. „Dzień Dobry Wakacje!”. Wydarzenie potrwa od godz. 14.00 do 19.00.

W programie m.in.: spektakl teatralny o godz. 15.00 w wykonaniu aktorów i kukiełek, bezpłatne dmuchańce, konkursy sportowe i rodzinne, konkurs wokalny, wata cukrowa dla wszystkich, zumba i joga na trawie, warsztaty plastyczne, warsztaty zabawki ze skrawka, warsztaty tworzenie toreb na w-f.

Festyn rodzinny w Marcinowicach (sobota)

Turniej wsi – Stanowice (sobota)

Piknik rodzinny w Kłaczynie (sobota)

Dni Goethego w Bagieńcu (sobota)

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na kolejne Dni Goethego w Bagieńcu. Tym razem gościem specjalnym będzie krakowski artysta, plastyk Piotr Plesner, którego prace malarskie i graficzne znajdują się w zbiorach prywatnych na całym świecie. Wydarzenie z wernisażem zaplanowano w sobotę, 25 czerwca o godz. 18.00.

Piotr Plesner to absolwent LSP oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez lata współpracownik teatrów krakowskich i telewizji regionalnej przy projektach artystycznych. Od 40 lat pracuje w Teatrze Groteska przy realizacji projektów między innymi jak np. REALITY Szopka Szoł. Od 2000 roku do dnia dzisiejszego projektuje i wykonuje słynne stwory do całorocznej Parady Smoków na Wiśle pod Wawelem. Przez wiele lat jego prace można było podziwiać w Galerii Vitroart Urszuli Pawłowskiej w Świdnicy. Współpraca artysty ze świdnicką galerią miała wielowymiarowe efekty.

Noc Kościołów – bazylika mniejsza w Strzegomiu (sobota)

Świebodzicki Piknik Kolarski (niedziela)

Memoriał Pawła Sosika – wyścig kolarski w Świebodzicach (niedziela)

I Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej w Świdnicy (niedziela)

Rodzinny Festyn Parafialny w Strzegomiu (niedziela)

Parafia pw. śś. App Piotra i Pawła w Strzegomiu zaprasza na „Rodzinny Festyn Parafialny”, który odbędzie się w niedzielę 26 czerwca br. w ogrodach przy Bazylice Mniejszej.

Festyn rozpocznie się o godz. 14:30. W programie m.in.: gry i zabawy, konkursy z nagrodami, animacje i atrakcje dla dzieci, koncert Mietka Szcześniaka (o godz. 16:00) i losowanie głównych nagród.

Przegląd zespołów ludowych „Akacjowe Śpiewanie pod Ślężą” (niedziela)

Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach, Zespół Akacjowe Śpiewule oraz Sołectwo Kątki zapraszają na przegląd zespołów ludowych Akacjowe Śpiewanie pod Ślężą, który odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca w Kątkach.

Od godziny 15:00 na scenie zaprezentują się:

  • Akacjowe Śpiewule – Gmina Marcinowice
  • Katarzynki z Ostroszowic – Gmina Dzierżoniów
  • Jarzębina z Kobierzyc – Gmina Kobierzyce
  • Kapela Kulinianie – Gmina Środa Śląska
  • Grodzianie z Niemczy – Gmina Niemcza
  • Rozmaryn z Rogowa Sobóckiego – Gmina Sobótka
  • Cicha Woda z Udanina – Gmina Udanin
  • Górzanie z Piławy Górnej – Gmina Piława Górna

Prócz dobrej, ludowej muzyki na dzieci czekać będą animacje, gry, konkursy, dmuchane zamki oraz zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.

„Dziki Koncert #2” w Świdnickim Ośrodku Kultury (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułMuzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza do krainy czasu i techniki. Za tydzień otwarcie wystawy z kolekcjonerskimi zegarami
Następny artykułBez zakażeń, ale jest zgon z powodu COVID-19 w powiecie świdnickim