Strona główna 0_Slider Znika tymczasowe zadaszenie, może ruszać odbudowa dachu zabytkowej kamienicy

Znika tymczasowe zadaszenie, może ruszać odbudowa dachu zabytkowej kamienicy [FOTO]

0

We wtorek przystąpiono do demontażu tymczasowego zadaszenia kamienicy Rynek 25, która ucierpiała w wyniku pożaru, do którego doszło we wrześniu ubiegłego roku. Konstrukcja zbudowana na bazie rusztowań miała na celu ochronę obiektu przed dalszą dewastacją.

Przypomnijmy, do pożaru poddasza oraz dachu kamienicy Rynek 25 doszło 18 września 2021 roku około godziny 21.20. Do działań gaśniczych skierowano siedemnaście zastępów straży pożarnej, a w trwającej ponad siedem godzin akcji uczestniczyło w sumie 50 ratowników. W wyniku pożaru poszkodowana została jedna osoba, a 15 mieszkańców z tzw. Pałacu Hochbergów oraz sąsiednich budynków zostało ewakuowanych. – Spaliła się w całości drewniana konstrukcja dachu oraz częściowo strop pomiędzy czwartą kondygnacją i strychem. Całkowitemu zniszczeniu uległo pokrycie z dachówek ceramicznych, które spadły na czwartą kondygnację. Uszkodzona została instalacja elektryczna. W wyniku akcji gaśniczej zalane zostały drewniane stropy i ściany niższych kondygnacji – opisywała  Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta Świdnicy ds. ochrony i konserwacji zabytków.

Jak wskazywał świdnicki historyk Sobiesław Nowotny, pożar doprowadził do zniszczenia jednej z najstarszych kamienic w mieście. – Dom w Rynku 25 należy do najciekawszych i najokazalszych kamienic południowej pierzei świdnickiego Rynku, zwanej w dawnych czasach Podcieniami lub Rynkiem Zbożowym. W okresie przed zakończeniem II wojny światowej nazywaną ją kamienicą „Pod Starym Frycem”, „Kamienicą Królewską”, bądź „Pałacem von Hochbergów”. Wszystkie jej nazwy odnoszą się jednakże do czasów nowożytnych, natomiast jej nazwa z czasów najdawniejszych została zapomniana. Przypuszczać należy, iż kamienica ta istniała już w okresie wczesnego średniowiecza (II poł. XIII – I poł. XIV w.), choć trudno ustalić konkretną datę jej powstania – przywoływał Nowotny na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego.

W 1694 roku kamienicę Rynek 25 zakupił jeden z największych właścicieli ziemskich dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego, Hans Heinrich hrabia Rzeszy von Hochberg, pan na zamku Książ. (…) Około 1705 roku prawo do świdnickiej kamienicy przeszło formalnie na Conrada Ernsta Maksymiliana hrabiego Rzeszy von Hochberga. Tenże dokonał przebudowy kamienicy do formy, którą możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Kamienica ta posiadała najwyższy szczyt w mieście, który został zniszczony w czasie oblężenia miasta w 1757 roku – pisał historyk.

Po pożarze przystąpiono do prac porządkowych oraz do zabezpieczania zabytkowego obiektu. – Budynek był ubezpieczony. Wielkość ubezpieczenia zabezpiecza wysokość wydatków, jakie mogą być poniesione w związku z likwidacją szkody. Przy pracach odtworzeniowych pojawiają się dodatkowe roboty (nie związane bezpośrednio ze szkodą), które są niezbędne do wykonania, ale nie mają charakteru odtworzeniowego. Stąd koszty ich realizacji nie mogą być pokrywane z ubezpieczenia. W związku z tym prace te będą musiały być sfinansowane ze środków pochodzących z innych źródeł: z funduszu remontowego wspólnoty (wszystkie mieszkania są prywatne), kredytu. Z budżetu miasta przeznaczone zostaną środki na ochronę zabytków – tłumaczyła Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W październiku dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości poinformował o podpisaniu umowy z pracownią projektową, która zajęła się opracowaniem dokumentacji odbudowy dachu oraz uzyskaniem stosownych pozwoleń budowlanych. Pod koniec miesiąca Rada Miejska w Świdnicy podjęła decyzję o udzieleniu Wspólnocie Mieszkaniowej Rynek 25 dotacji z budżetu miasta w wysokości 150 tys. złotych. O udzielenie finansowego wsparcia na wykonanie niezbędnych prac zabezpieczających i w celu ochrony przed dalszą dewastacją obiektu wnioskowali mieszkańcy zniszczonej w wyniku pożaru kamienicy. – Bardzo duża kubatura kamienicy, cenna substancja zabytkowa i ogrom zniszczeń generują wysokie koszty zabezpieczeń i odtworzenia, których Wspólnota nie jest w stanie ponieść bez wsparcia ze środków publicznych – wskazywała wówczas Barbara Sawicka.

W listopadzie zamontowane zostało tymczasowe zadaszenie kamienicy, które zbudowano na bazie rusztowań. – Pierwotnie planowaliśmy położyć tam dach z belek drewnianych, ale sytuacja na rynku powoduje, że mogłoby być niebezpieczeństwo, że jeszcze przez dłuższy czas budynek byłby niezabezpieczony. Stąd nastąpiła zmiana koncepcji zadaszenia – wyjaśniał dyrektor MZN, Marek Suwalski. 13 stycznia 2022 roku starosta świdnicki wydał decyzję zezwalającą na wykonanie prac związanych z odbudową drewnianej konstrukcji dachu z wykonaniem pokrycia dachówką, natomiast 31 maja przystąpiono do demontażu tymczasowego zadaszenia.

O dalszych działaniach związanych z odbudową dachu zabytkowego obiektu będziemy informować.

/mn/

Poprzedni artykułZbieranie odpadów bez zezwolenia w zakładzie kamieniarskim
Następny artykułStrażacy oraz piłkarze wspięli się na Śnieżkę w szczytnym celu. Po drodze zbierali datki [FOTO]