Strona główna 0_Slider Zmiany na placu Drzymały. Znikają pawilony, rozebrany zostanie obecny przystanek

Zmiany na placu Drzymały. Znikają pawilony, rozebrany zostanie obecny przystanek [FOTO]

0

Pięć lat temu do dyspozycji mieszkańców oddany został zrewitalizowany skwer na placu Michała Drzymały w Świdnicy. Z zagospodarowanym terenem oraz nowym placem zabaw przez długi czas kontrastowały znajdujące się tuż obok pawilony handlowe, a także zdewastowany i nieestetyczny przystanek. Teraz ma się to zmienić. Właśnie ruszyła rozbiórka.

Przez wiele lat mieszkańcy budynków przy placu Drzymały oraz na okolicznych ulicach starali się o stworzenie ładnego miejsca do odpoczynku. Trzykrotnie składali w tej sprawie projekty do budżetu obywatelskiego. Ostatecznie udało im się uzyskać poparcie dla swojej inicjatywy, a 31 maja 2017 roku do dyspozycji świdniczan oficjalnie oddany został zrewitalizowany za ponad 870 tys. złotych skwer. W ramach modernizacji zajęto się budową alejek wewnątrz skweru, ustawieniem oświetlenia parkowego, montażem urządzeń na placu zabaw, a także stworzeniem strefy zabaw spokojnych. Na placu stanęły również nowe ławki i stojaki rowerowe, a przy tym zajęto się zagospodarowaniem zieleni. Przebudowany został układ drogowy, a teren objęty został nadzorem kamery włączonej do systemu monitoringu miejskiego.

Podczas rewitalizacji placu Michała Drzymały prace nie objęły pawilonów handlowych oraz przystanku autobusowego, które usytuowane są od strony ulicy Westerplatte. Mieszkańcy zwracali uwagę zwłaszcza na estetykę przystanku, którego stan odstawał od reszty odnowionego sąsiedztwa. Zastrzeżenia te zostały potwierdzone w sporządzonym przez świdnickich urzędników „raporcie o stanie infrastruktury przystankowej” z listopada 2016 roku, w którym wiatę przystankową przy pl. Drzymały – obok sześciu innych przystanków na terenie miasta – uznano za kwalifikującą się do wymiany.

Teraz przyszła pora na zmiany. W świdnickim budżecie na 2022 rok przewidziano zarezerwowanie 100 tys. złotych z przeznaczeniem na zagospodarowanie terenu przy placu Michała Drzymały. – Zadanie inwestycyjne dotyczy wykonania rozbiórki wiaty przystankowej oraz pawilonów handlowych przy ul. Westerplatte. Gmina jest w posiadaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz pozwolenia na rozbiórkę. Teren porozbiórkowy zostanie zagospodarowany w sposób nawiązujący do istniejącego terenu – wskazywano w materiałach budżetowych.

W marcu tego roku świdnicki magistrat powierzył wykonanie robót rozbiórkowych firmie REMECO, przeznaczając na ten cel ponad 66 tys. złotych. Do realizacji prac przystąpiono w połowie maja. Docelowo w miejscu istniejącego przystanku ma stanąć nowa wiata przystankowa. Środki w wysokości 5 tys. złotych zostały zarezerwowane w budżecie miasta w ubiegłym miesiącu.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułW Świdnicy powalczą o przepustkę na PGE Narodowy w Warszawie
Następny artykułMimo deszczu spłonęło 18-metrowe drzewo w Świdnicy