Strona główna 0_Slider Z jednośladem do pociągu. Wagony rowerowe w wakacje zadebiutują na trasie Świdnica-Sobótka-Wrocław

Z jednośladem do pociągu. Wagony rowerowe w wakacje zadebiutują na trasie Świdnica-Sobótka-Wrocław

0

Na początku lipca na trasę ze Świdnicy do Wrocławia przez Sobótkę wyjedzie pierwszy pociąg Kolei Dolnośląskich z wagonem rowerowym. Dzięki temu łączenie turystyki rowerowej z podrożą pociągiem ma być łatwiejsze.

Koleje Dolnośląskie jako pierwszy przewoźnik w Polsce uruchamiają wagony rowerowe. Pierwszy skład na początku lipca wyjedzie na trasę z Wrocławia, przez Sobótkę do Świdnicy. Opłaty za przewóz roweru są zbieżne z obecnym cennikiem, niezależnie od liczby stacji, na których przewożony jest rower. Dla utrzymania rozkładowych godzin odjazdu załadunek roweru do wagonu będzie odbywał się na wyznaczonych stacjach z pomocą drużyn konduktorskich – tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy dolnośląskiego przewoźnika.

Długo czekaliśmy na uruchomienie linii przez Sobótkę, cieszymy się z nadchodzącego końca rewitalizacji trasy. Okolice Sobótki słyną z wyjątkowych tras rowerowych i to właśnie na tę trasę wyjadą pierwsze wagony rowerowe. Dzięki nim na pokład będziemy mogli zabrać więcej rowerów, a pasażerowie w pociągu będą mogli podróżować wygodniej. Przybliżamy Ślężę fanom podróży na dwóch kółkach – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Do obsługi połączeń z Wrocławia do Świdnicy w ramach pilotażu przewoźnik przeznaczy dwa specjalnie przygotowane wagony. Ich remontem i adaptacją do nowej funkcji zajmuje się firma Sarkom z podwrocławskiej Oleśnicy. Łącznie Koleje Dolnośląskie planują wyremontować i wprowadzić do ruchu pięć takich wagonów. – To pilotaż naszego projektu, dlatego w pierwszym etapie zdecydowaliśmy o modernizacji dwóch wagonów. Dolny Śląsk słynie z wyjątkowych tras rowerowych, dlatego wstępnie planujemy już remont kolejnych i myślimy o ich wykorzystaniu na kolejnych trasach. Na to jednak przyjdzie czas w kolejnym sezonie – zaznacza Stawikowski. Jak dodaje, każdy wagon będzie w stanie pomieścić 38 rowerów.

Wznowienie samych połączeń pasażerskich na linii kolejowej nr 285 Świdnica – Sobótka – Wrocław ma nastąpić 12 czerwca, wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy pociągów.

/Koleje Dolnośląskie, opr. mn/

Poprzedni artykułLekkoatleci walczyli o kolejne punkty dla swoich szkół [FOTO]
Następny artykułZderzenie dwóch pojazdów w Strzegomiu. Sprawca był poszukiwany [FOTO]