Strona główna 0_Slider Święto Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy. Odsłonięto tablicę pamiątkową i przypomniano osiągnięcia wybitnej...

Święto Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy. Odsłonięto tablicę pamiątkową i przypomniano osiągnięcia wybitnej uczonej [FOTO]

0

Jedna z najbardziej wpływowych kobiet w historii, wybitna polsko-francuska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii uczczona została przez świdnicką społeczność uczniowską. Wydarzenie związane było z odsłonięciem tablicy upamiętniającej 155. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie na budynku Technikum Ortopedycznego w Świdnicy. Uroczystość dała też okazję do przypomnienia jak wspaniałą była kobietą i niezastąpioną naukowiec, wytyczającą jako pierwsza ścieżki w wielu dziedzinach.

Uroczystość zorganizowana została w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy, a poprowadził ją dyrektor Technikum Ortopedycznego w Świdnicy mgr Piotr Pękała. Wydarzenie stanowiło część tegorocznych obchodów 155. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, realizowanych przez Wyższą Szkołę Medyczną w Legnicy.

W ramach obchodów 155. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie chcemy, aby była patronem naszego Technikum Ortopedycznego i Technikum Weterynaryjnego w Świdnicy. Jest to dla nas wybór bardzo oczywisty – bowiem dokonała jako pierwsza kobieta wielu wielkich odkryć. Miniony okres – 100 lat potwierdził jej geniusz. Nikt inny z grona kobiet nie potrafił dorównać osiągnięciom Marii Skłodowskiej-Curie – mówił dr Ryszard Pękała, prezes Fundacji Solidarności Pokoleń, organu prowadzącego Technikum Ortopedyczne i Technikum Weterynaryjne w Świdnicy.

Podczas uroczystości z podziwem wspominano życie i niebywałe osiągnięcia słynnej badaczki. Jej sylwetkę – życie i wybitne dokonania naukowe przybliżyła w swoim wykładzie mgr inż. Anna Zalewska, dziekan Wydziału Pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Medycznej w Legnicy. – Kobieta, matka, naukowiec, patriotka, Polka. [….] Zasłużyła się dla nauki i medycyny dla całego świata. To były osiągnięcia, których nikt już nie pobije, bo ona zawsze we wszystkim była pierwsza, wybitna i niezastąpiona – dowodziła w swoim wystąpieniu Anna Zalewska.

Spotkanie miało zachęcić młodzież do zgłębiania wiedzy na temat wybitnej Polki i upowszechnia jej życia i historycznych dokonań. – Maria Skłodowska-Curie była patriotką. Swoje nagrody poświęciła dla rozwoju nauki i ratowania chorych. Była bardzo humanitarna. Nie dbała nigdy o siebie, a swoich wynalazków nigdy nie opatentowała. Chciała, aby były ogólnodostępne i aby nikt nie musiał płacić za korzystanie z jej osiągnięć naukowych – dodał dr Ryszard Pękała.

W trakcie wydarzenia rozwiązano także konkurs „Maria Skłodowska-Curie i jej osiągnięcia”. Laureatkami zostały – I miejsce Aleksandra Chaber, II miejsce – Monika Ora, III miejsce – Natalia Grądowa, IV miejsce – Sandra Kupiecka oraz V miejsce – Marika Kinast. Nagrody wręczyli – prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz starosta świdnicki Piotr Fedorowicz. Na zakończenie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułZnamy najlepszych młodych lekkoatletów [WYNIKI, FOTO]
Następny artykułOtwarcie kolejowej trasy do Sobótki i Wrocławia z półrocznym opóźnieniem. Pociągi mają ruszyć w czerwcu [FOTO]