Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Ul. Muzealna

Świdnica wczoraj i dziś. Ul. Muzealna

0

Miasto żyje, zmienia się, czasem aż nie do poznania! Często jednak wydaje się, jakby czas stanął w miejscu. Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica. Archiwalne zdjęcia pokazują często nie tylko budynki, ale także ludzi i wydarzenia, jakie udało się uchwycić dawnym fotografom. W tym odcinku ul. Muzealna.

W każdy weekend publikujemy nowe zdjęcie, które można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Fot. N.N.
Kolekcja: Portal „Świdnica – Moje Miasto”.
Ulica Muzealna (do 1945 roku Suarezstr.) – 1905 r.
Kościół Zielonoświątkowy Zbór w Świdnicy.
Na pierwszym planie pomnik Helmutha Karla Bernharda von Moltke (1800-1891), pruskiego generała i feldmarszałka. Pomnik ten stał na placu przed budynkiem kościoła garnizonowego – obecnie siedziba świdnickiego Zboru Kościoła Zielonoświątkowego. Odsłonięty 29 października 1899 roku wykonano według projektu rzeźbiarza Ernsta Segera. Wewnątrz kamiennej balustrady za pomnikiem znajdowała się metalowa tablica z nazwiskami żołnierzy pochodzących z powiatu świdnickiego, poległych w wojnach z lat 1864, 1866, 1870-1871. Pomnik usunięto i zniszczono 5 sierpnia 1945 roku.

Zdjęcie archiwalne pochodzi z portalu Świdnica Moje Miasto
Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński
Montaż Tomasz Kownacki

Poprzedni artykułW sobotę mocniej powieje. Jest ostrzeżenie
Następny artykułBez nowych zakażeń w powiecie świdnickim. Najnowsze dane ministerstwa zdrowia