Strona główna 0_Slider Stan epidemii zniesiony. Co się zmienia?

Stan epidemii zniesiony. Co się zmienia?

0

Od dzisiaj w Polsce przestał obowiązywać stan epidemii, który został wprowadzony 20 marca 2020 roku w związku z rozprzestrzenianiem się w naszym kraju koronawirusa SARS-CoV-2. Stan epidemii został przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.

Decyzja o zniesieniu stanu epidemii została ogłoszona przez ministra zdrowia 6 maja. – Prognozy pozwalają nam myśleć, że epidemia zmierza powoli w kierunku endemii. Przypomnę, ze epidemia to sytuacja, gdy mamy gwałtowny wybuch zachorowań, kiedy mamy sytuację, gdy jest dynamiczny przyrost infekcji, dynamiczny przyrost choroby w tym sensie, że trafia na populację, która nie jest jeszcze uodporniona i zaszczepiona. Zmierzamy do endemii, czyli takiej sytuacji, w której wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia, które odegrały kluczową rolę, że względu na znaczną liczbę osób, które już przechorowują czasem bezobjawowo infekcję ta endemia nie stanowi już takiego zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego, dla hospitalizacji, ale oczywiście cały czas funkcjonuje w naszym otoczeniu i cały czas trzeba zachowywać ostrożność – tłumaczył minister Adam Niedzielski.

Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii na stan zagrożenia epidemicznego. Nie jest to żadne zniesienie epidemii, ale – mówiąc symbolicznie – przełączenie tego czerwonego światła w sygnalizatorze na pomarańczowe. Sytuacja zagrożenia epidemicznego pozwala utrzymać gotowość legislacyjną do wprowadzania różnych rozwiązań, ale jednocześnie wysyłamy taki bardzo ważny sygnał sygnał, że sytuacja i nasza ocena ryzyka jest zdecydowanie lepsza, ale cały czas będziemy uczulali, że to jest symboliczne pomarańczowe światło i możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji. Prawdziwym sprawdzianem będzie wrzesień – mówił Niedzielski.

Zgodnie z zapowiedzią, 16 maja ukazało się rozporządzenie w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, a także rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje, w tym dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop i na okresowe badania lekarskie, a także obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla medyków, farmaceutów oraz studentów na kierunkach medycznych. W mocy pozostają też przepisy dotyczące zakrywania ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza oraz w aptekach. Zgodnie z obecnymi zapisami, maseczki w placówkach medycznych pozostaną obowiązkowe do 31 maja 2022 roku, jednak wzorem ostatnich miesięcy termin ten może ulec zmianie.

16 maja zniesione zostało również stanowisko pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, które zostało utworzone 8 grudnia 2020 roku. Funkcję pełnomocnika pełnił szef kancelarii premiera i poseł wybrany z okręgu wałbrzyskiego Michał Dworczyk.

/mn/

Poprzedni artykułPociągiem do Zagórza Śląskiego i Jedliny-Zdroju w grudniu? [FOTO]
Następny artykułNajnowsze dane o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim