Strona główna Artykuł sponsorowany Przygotuj swój ogród do letniego sezonu

Przygotuj swój ogród do letniego sezonu

0

Wiosna na dobre zawitała i każdego dnia coraz wyraźniej budzi przyrodę do życia. Pojawia się więcej kwiatów, zieleni, rozkwitających krzewów i drzew. Na taki odpoczynek w promieniach słońca i wśród roślinności w naszym ogrodzie właśnie czekaliśmy. By cieszyć się pięknem naszej małej zielonej przestrzeni warto już teraz zadbać o kilka elementów. Przygotuj swój ogród na lato i ciesz się relaksującymi chwilami w Twoim zielonym azylu!


Cieplejsze dni sprawiają, że chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. W takich pogodowych okolicznościach łatwiej i przyjemniej zająć się też pracami w naszym ogrodzie. Tym bardziej, że jest to idealny czas na uporządkowanie przestrzeni ogrodowej. Przy okazji warto dodać kilka elementów architektury, by nasz ogród jeszcze piękniej się prezentował.

Uporządkuj swój ogród i zadbaj o trawnik
Nasz ogród powinien być w zasadzie posprzątany po zimie i zapewne już coraz bardziej rozkwita zielenią. Nie mniej nie zapominajmy, że praktycznie każdy nowy miesiąc wiąże się z pewnymi pracami ogrodniczymi. O jakich nie powinniśmy zapomnieć w maju? Jak radzą eksperci to czas, by z doniczek do gruntu wysadzać nasze krzewy i drzewka – jak chociażby rododendrony czy azalie. Na bieżąco warto też przyglądać się pozostałym roślinom – usuwać zaschnięte gałęzie z krzewów, a także je nawozić. Nie zapominajmy również o systematycznym odchwaszczaniu naszych rabat i miejsc pod krzewami, by posadzone przez nas rośliny nie musiały konkurować o światło i wodę z nieproszonymi gośćmi. Gdy minie już ryzyko przymrozków w nocy możemy też posadzić cebule i bulwy bylin. Poświęćmy również czas na pielęgnację naszego trawnika, by stał się doskonałym tłem dla pozostałych roślin i kwiatów. Po pierwszym koszeniu i co najmniej dwuletnim trawniku – jak radzą ogrodnicy – należy również wykonać wertykulację, czyli pionowe nacięcia korzeni trawy. Dzięki temu trawa będzie miała łatwiejszy dostęp do wody i składników odżywczych. W okresie wzmożonego wzrostu należy regularnie kosić trawnik, a także jego obrzeża – w czym pomocna może okazać się kosa elektryczna. Nie należy zapominać też o odpowiednim nawożeniu, nawadnianiu i usuwaniu chwastów.

Odśwież ogrodzenie i drewniany wypoczynek
Gdy już zadbamy o nasze rośliny i zieloną przestrzeń, pomyślmy także o odświeżeniu drewnianych elementów dekoracyjnych i użytkowych naszego ogrodu. Do nich należeć mogą zarówno drewniane ogrodzenie, płotki, pergole i kraty idealne na pnące rośliny, donice, regały chociażby na drewno kominkowe, skrzynie do przechowywania narzędzi, ziemi czy nawozów, a także ogrodowe meble, huśtawki czy ławeczki. Wszystkie te drewniane wyposażenie i elementy ogrodowego wystroju warto zaimpregnować, by zyskały odświeżony wygląd. Dzięki temu nie tylko będą się świetnie prezentować, ale też zyskają dodatkowe zabezpieczenie przed korozją oraz m.in. przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi czy działaniem pleśni i insektów. W tym celu należy dobrać odpowiedni preparat do drewna. Wybierając lakiery, bejce czy impregnaty należy dopasowywać preparat zarówno do rodzaju drewna, a także wziąć pod uwagę intensywność użytkowania oraz warunki, na jakie będzie narażone. Warto postawić na neutralne odcienie i matowe barwy, by lepiej podkreślić naturalne piękno naszego ogrodu. Należy również pamiętać o regularności i dokładności impregnowania drewnianego wyposażenia oraz innych dekoracji w ogrodzie, co sprawi, że zyskają one zabezpieczenie, a także  trwałość na kolejne lata.

Miejsce wypoczynku dla rodziny
W tak zbadanej i przygotowanej zielonej przestrzeni na nowy sezon letni, możemy już planować relaks i wspólne chwile z bliskimi. Jeśli chcemy, by nasz ogród stał się miejscem spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi chociażby przy grillu powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać odpowiednią lokalizację w ogrodzie. Taki ogrodowy kącik wspólnego biesiadowania powinien nie tylko być urokliwy i pełen cudownych roślin, ale też funkcjonalny i wygody. Mając na uwadze m.in. grillowanie – najlepiej, by lokalizacja pozwoliła na szybkie przejście do domu czy altany po potrzebne naczynia czy produkty. Nie mniej powinniśmy uwzględnić także wystarczającą odległości od zabudowania czy sąsiadów, dzięki temu podczas grillowania dym nie tylko nie spowoduje zabrudzeń, ale też nie będzie uciążliwy pod względem zapachu. Oprócz odpowiedniej lokalizacji kącika spotkań i wspólnych posiłków, pomyślmy również o utwardzeniu terenu na grilla oraz pozostałe meble ogrodowe – stołu i krzeseł. Dzięki temu ograniczymy niszczenie chociażby naszego trawnika. Sam grill czy palenisko nie powinny też znajdować w bezpośredniej bliskości roślin, krzewów czy innych łatwopalnych materiałów. Zadbajmy także o jego osłonę przed silnym wiatrem i umiejscowienie w zaciszu. Urządzając idealne miejsce na rodzinne biesiady nie zapomnijmy też o pozostałych akcesoriach, jak chociażby pawilonie, namiocie, parasolu czy żaglu ogrodowym. Taka osłona doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku ostrego słońca, jak i przelotnego deszczu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPrzemek Kuliś znów w ścisłej czołówce mistrzostw Polski!
Następny artykułWypadek w Słotwnie