Strona główna Temat dnia Pierwszy egzamin mają już za sobą. Wśród tematów „Pan Tadeusz” oraz „Noce...

Pierwszy egzamin mają już za sobą. Wśród tematów „Pan Tadeusz” oraz „Noce i dnie” [ARKUSZE/FOTO]

0

Maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się maraton egzaminacyjny dla tegorocznych absolwentów liceów oraz techników. Podczas testu musieli się oni odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. argumentacji i perswazji, a także pisali jedno z trzech wypracowań do wyboru.

fot. I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy

Maturalny maraton rozpoczął się 4 maja i potrwa do 23 maja. Podobnie jak w ubiegłych latach, maturzyści w pierwszej kolejności zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z matematyki i języka obcego. Część ustna odbędzie się w dniach od 18 do 20 maja, przy czym będzie ona przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną lub przystąpienie do części ustnej egzaminu stanowi element realizacji porozumienia międzynarodowego. Wyniki majowych matur zostaną ogłoszone 5 lipca 2022 roku.

W powiecie świdnickim do egzaminu dojrzałości przystąpi w tym roku w sumie 887 abiturientów. Które przedmioty tegoroczni maturzyści wybierali najczęściej? Wśród języków obcych tradycyjnie bezkonkurencyjny okazał się język angielski, który zdawać będzie aż 850 osób. Z kolei do egzaminu z języka niemieckiego przystąpi 42 absolwentów. Nieliczni zmierzą się z językami: rosyjskim (6) oraz włoskim (2). W przypadku przedmiotów dodatkowych, 187 osób przystąpi do testu z geografii, 180 – biologii, 79 – fizyki, 70 – historii, 62 – chemii, 47 – wiedzy o społeczeństwie, 24 – informatyki, 9 – filozofii, 8 – historii sztuki, a po jednej osobie przystąpi do testów z historii muzyki oraz języka łacińskiego i kultury antycznej.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części – testu oraz wypracowania. W tym roku zadania dotyczyły m.in. tekstów Krzysztofa A. Wieczorka „Serce czy rozum? Emocje w argumentacji i perswazji” oraz Grzegorza Jankowicza „Życie na poczytaniu”. W przypadku wypracowania abiturienci musieli wybrać jeden z trzech tematów:

  1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury;
  2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury;
  3. Zinterpretuj podany utwór [Józef Baran, „Najkrótsza definicja życia” – red.]. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwał 170 minut.

Zobacz arkusz maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy): test, wypracowanie.

/mn/

Poprzedni artykułTOP 5 rowerów górskich
Następny artykułStracił panowanie nad motocyklem czy też doszło do kolizji z busem? Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci 71-latka