Strona główna 0_Slider O krok bliżej budowy ronda w miejscu „skrzyżowania śmierci”. Gotowy jest już...

O krok bliżej budowy ronda w miejscu „skrzyżowania śmierci”. Gotowy jest już projekt [FOTO/VIDEO]

0

W 2023 roku w miejscu niebezpiecznego skrzyżowania drogi krajowej nr 5 oraz tzw. łącznika autostradowego w Mielęcinie ma powstać rondo. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dysponuje już gotowym projektem przebudowy. Dzięki opracowanej dokumentacji możliwe będzie ogłoszenie przetargu na realizację właściwych robót budowlanych.

Wypadek na skrzyżowaniu krajowej „piątki” z łącznikiem autostradowym (11 stycznia 2022)

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 oraz drogi powiatowej D3396 w Mielęcinie uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu świdnickiego. W ostatnich latach doszło tam do kilkudziesięciu kolizji i wypadków, także śmiertelnych. Już kilka lat temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniała, że w miejscu feralnego skrzyżowania powstanie rondo. Starania w tym zakresie prowadzili również radni Rady Miejskiej Żarowa oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie, wielokrotne monitując o poprawę stanu bezpieczeństwa tego miejsca. Za każdym razem otrzymywali jednak odpowiedź, że możliwość rozpoczęcia przebudowy jest uzależniona od pozyskania środków finansowych.

Na początku lutego 2021 roku poinformowano, że na krajowej liście inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa uwzględniono przebudowę niebezpiecznej krzyżówki w Mielęcinie. Miesiąc później GDDKiA ogłosiła został przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem stosownych pozwoleń dla tej inwestycji. Wyłonionemu wykonawcy powierzono realizację tego zadania za kwotę ponad 254 tys złotych. Prace projektowe właśnie zostały zakończone.

Kilka dni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała do gminy projekt ronda koło Mielęcina, o które przez wiele lat zabiegali mieszkańcy, władze gminy Żarów, radna i pracownicy Urzędu Miejskiego w Żarowie. Przy każdych spotkaniach przedstawialiśmy jak bardzo ten temat jest dla nas ważny. Po wielu latach obietnic, przygotowań, pokazywania natężenia ruchu i niestety kolejnych wypadków śmiertelnych, dziś wiemy już na pewno, że niebawem w miejscu kolizyjnego skrzyżowania powstanie czterowlotowe rondo. Projekt zakłada, że od strony Żarowa powstanie dodatkowy pas ruchu, pozwalający na bezkolizyjne włączenie się do ruchu z pominięciem ronda do drogi krajowej w kierunku Wrocławia – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Zgodnie z zapowiedzią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planuje się, że rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych nastąpi w 2023 roku. Dziś mamy już gotowy projekt przebudowy skrzyżowania w tym miejscu, który przekazujemy na ręce sołtys wsi Iwony Świętak. Chcemy, aby mieszkańcy mogli się z nim zapoznać i zobaczyć, jaki będzie przebieg planowanej budowy nowego ronda. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku, o wszelkich etapach prac będziemy informować naszych mieszkańców – dodaje zastępca burmistrza Przemysław Sikora. – W końcu się doczekamy przebudowy tego feralnego i bardzo kolizyjnego skrzyżowania. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo zarówno podróżujących tym odcinkiem drogowym, jak i naszych mieszkańców – wskazuje z kolei sołtys Mielęcina, Iwona Świętak.

Opracowany projekt zakłada m.in. przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 5 i drogi powiatowej nr 3396D, budowę oświetlenia drogowego, przebudowę odwodnienia drogi, budowę elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wycinkę i nasadzenie zieleni.

/UM Żarów, mn/

Poprzedni artykułUdało się sięgnąć po jedno zwycięstwo
Następny artykułZacięta walka o wygraną przy szachownicach [FOTO]