Strona główna 0_Slider Niebezpieczne pobocza w Pszennie i Witoszowie Dolnym. Będą nowe chodniki, ale nie...

Niebezpieczne pobocza w Pszennie i Witoszowie Dolnym. Będą nowe chodniki, ale nie wszędzie

0

Jest już decyzja, które chodniki w gminie Świdnica zostaną wybudowane jeszcze w tym roku. Na niebezpieczne pobocza skarżyli się mieszkańcy Pszenna i Witoszowa Dolnego. Mimo że gmina podwoiła środki na inwestycje przy drogach powiatowych, nie wszyscy doczekają się zmian.

W lutym tego roku o braku pieszego traktu do nowej placówki żłobkowo-przedszkolnej w Pszennie zaalarmowała jedna z matek. – Żłobek wraz z przedszkolem jest bardzo ładną i nowoczesną placówką. Jest niestety jedno ale…. , a mianowicie brak możliwości dojścia do owej placówki. Czy owa placówka jest stworzona jedynie dla osób dojeżdżających samochodem? Mieszkam 500 metrów od placówki i chciałabym zaprowadzać moje dziecko, tak jak dotychczas (do lutego 2022 roku moje dziecko uczęszczało do Przedszkola Bajkowa Dolinka w Pszennie na Ulicy Wrocławskiej, ale zgodnie z postanowieniem Pani Wójt, najstarsze grupy z tego przedszkola zostały przeniesione do nowo wybudowanej placówki żłobkowo-przedszkolnej), czyli na pieszo. Okazuje się, że w chwili obecnej nie jest to możliwe. Do nowo otwartego Przedszkola nie prowadzi żaden chodnik a żłobek i przedszkole są usytuowane przy bardzo ruchliwej drodze prowadzącej w stronę Jagodnika. Średnia prędkość poruszających się po niej pojazdów znacznie przekracza 60km/h. Pobocza również nie jest dostosowane do tego, aby się po nim poruszać. Oczywiście istnieje możliwość dojścia do Żłobka od drugiej strony tj. domków jednorodzinnych oraz działek, które sprzedaje Gmina, ale w pewnym momencie tam również kończą się drogi (te z kostki)i pozostają jedynie drogi szutrowe. Może i w okresie letnim nie jest to problemem, ale w chwili obecnej owe drogi zalane są wodą i pełne błota sięgającego po kostki (nie wspominając o tym, że poruszają się nimi samochody jeżdżące na budowy, więc są spore dziury i koleiny). Czy wyobraża sobie ktokolwiek iść drogą w błocie po kostki, po ciemku (bo oświetlenia nie ma na żadnej z wymienionych dróg prowadzących do nowo otwartej placówki), z dzieckiem w wieku przedszkolnym? Czy naprawdę Gmina stawiając tak nowoczesną placówkę i sprzedając działki pod budowy domków jednorodzinnych nie pomyślała, że ludzie chcieliby po prostu mieć możliwość chodzenia? Czy wszędzie trzeba przemieszczać się samochodem? A co z ludźmi, którzy dbają o zdrowie swoje i swoich dzieci i chcieliby jednak zaprowadzać dzieci pieszo? A co z ochroną środowiska? Czy naprawdę nawet tak krótkie odcinki musimy przemierzać w samochodzie? Nie muszę chyba wspominać, jak bardzo niebezpieczna jest droga jak i „pobocze”, które jak widać jest jednym wielkim bagnem. Czy musi dojść do tragedii, żeby w końcu ktoś coś zrobił? – pyta czytelniczka i załącza zdjęcia z drogi do placówki.

– Do sklepu jest może 150 metrów, ale na piechotę ani ja, ani dzieci nie pójdziemy. Ruch jest ogromny i nie ma szans, żeby poruszać się bez narażania życia. Podobnie na drodze do szkoły do szkoły – mówiła również w lutym jedna z mieszkanek Witoszowa Dolnego. Ponad 120 osób podpisało się pod prośbą do Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego i Gminy Świdnica o pilną budowę chodników w części wsi, gdzie w wielu miejscach nie ma nawet pobocza. „Corocznie oprócz zwiększającej się ilości pojazdów poruszających się po jezdni, zwiększa się także ruch pieszych, uprawiających sporty takie jak biegi, spacery czy osób korzystających z drogi szczególnie po zmroku, gdzie widoczności jest bardzo ograniczona. Znaczna część drogi w Witoszowie Dolnym nie posiada pobocza w postaci chodnika (odcinek drogi od Muzeum Broni do budynku nr 137). Mieszkańcy budynków o numerach 35,36,37,37A,138,139,143(ABCDG),144,145, nie mają możliwości przejścia na wyasfaltowaną boczną równoległą do głównej ulicę, bez narażania własnego życia. Na całej pozostałej długości miejscowości znajduje się chodnik umożliwiający bezproblemowe przemieszczanie się pieszych.” – napisali mieszkańcy do gminy i służby drogowej.

Nie wszyscy będą zadowoleni

Podczas LIX sesji Rady Gminy Świdnica (w dniu 29 kwietnia br.) została podjęta uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu z przeznaczeniem na realizację zadania publicznego związanego z budową chodników przy drogach powiatowych na terenie gminy Świdnica. Pomoc finansowa w kwocie 450 tys. zł. decyzją Rady Gminy zostanie przeznaczona na budowę chodników ze szczególnym uwzględnieniem budowy chodnika przy kompleksie żłobkowo-przedszkolnym w Pszennie. Realizacja kolejnych ciągów pieszych przy drogach powiatowych w gminie Świdnica będzie możliwa po wyłonieniu wykonawcy budowy chodnika w Pszennie przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego – na pytania o decyzje ws. chodników odpowiada Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

– W najbliższym czasie będziemy ogłaszać przetarg na wykonanie chodnika w Pszennie, a chodzi o odcinek ok. 300 metrów. Niestety, ceny zmieniają się z dnia na dzień i trudno nam przewidzieć, ile to zadanie pochłonie. Mamy nadzieję, że znajdziemy wykonawcę – mówi Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego i dodaje, że Rada Powiatu na budowę chodników przeznaczyła 300 tysięcy złotych. – Te pieniądze trafią do gmin Świdnica, Strzegom i Dobromierz jako element montażu finansowego zadań. Na pewno w tym roku nie będzie wykonywana inwestycja w Witoszowie Dolnym i to nie tylko z powodów finansowych. W tym miejscu sytuacja jest skomplikowana, zamierzamy zlecić opracowanie rozwiązania.

– Budowa chodników przy drogach powiatowych jest zadaniem własnym powiatu świdnickiego i rok rocznie odbywa się przy wsparciu samorządu gminy Świdnica. Na przestrzeni tylko dwóch ostatnich lat wydano na ten cel pół miliona złotych. Dla przypomnienia w 2020 i 2021 r. nowe ciągi piesze przy drogach powiatowych powstały w Witoszowie Dolnym, Bystrzycy Górnej, Pogorzale oraz w Bojanicach. W porównaniu z rokiem 2021 tegoroczna pomoc finansowa gminy Świdnica jest większa o 200 tys. zł. i z pewnością znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych i innych użytkowników dróg – dodaje Janusz Waligóra.

/asz/

Poprzedni artykuł10. urodziny Galerii Świdnickiej i impreza z Minionkami
Następny artykułPowalczą w Memoriale już po raz czwarty